CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut parti binasında düzenlediği basın toplantısında Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü’ne AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’nin eşinin atanmasına tepki gösterdi.

Akbulut düzenlediği basın toplantısında, “Müdürlük sınavını kazanamadığı halde bir siyasi parti yetkilisinin yakını olması gerekçesiyle bir müdür ataması gerçekleştiğini iddia ettik ve dedik ki bu atamayı geri çekin yoksa biz bunu açıklarız.  Biz sözümüzün arkasındayız. Şu ana kadar geri çekilmeyle alakalı bir durum yok. Demek ki bununla alakalı bir çekinti yaşamadılar ama kurumun internet sitesinde diğer şube müdürlerinin isimleri ve fotoğrafları dururken yeni atanan müdürün ismini yazmamışlar ve fotoğrafını koymamışlar. Bu müdürlüğe ataması yapılan kişi her fırsatta etikten bahseden AKP’nin Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’nin eşidir. Biz bu atamadan utanıyoruz.” dedi.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve partililerinde katıldığı basın açıklamasında konuşan CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut şunları söyledi;

“Saltanatlarının yıkılmasını istemiyorlar”

“Memleketin dört bir yanını dolaşıyoruz, geziyoruz. Kiminle temasa geçsek, nereye gitsek herkesin tek gündemi hayat pahalılığı. Nereye dokunsak, hangi sektöre el atsak millet artık her gün gelen zamlardan sıkılmış, bunalmış bir durumda. Doların 17 lirayı geçmesi, mazot fiyatlarının her gün yeni bir zamla karşılaşması, iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasıyla sonuçlandı. Köylüye gidiyorsunuz onlar diyor ki ‘tohum fiyatları, gübre fiyatları, mazot fiyatları, ilaç fiyatlarıyla baş edemiyoruz.’ Sanayicimiz, esnafımız her geçen gün işletme giderlerini karşılayamadığıyla alakalı dert yanıyor. Sattığı malı aynı fiyattan geri alamadığıyla dert yanıyor. Emeklilerimize, asgari ücretlilerimize, memurlarımıza gidiyoruz her geçen gün zamlanan fiyatlar, her geçen gün artan enflasyon oranlarıyla maaşlarının yetemediklerini, baş edemediklerini, ay sonunu getiremediklerini söylüyorlar. Bu ülkenin aydınlık geleceği dediğimiz gençlerimize soruyoruz yarınlarıyla alakalı hayal kurmaktan çok uzaktalar. Bugün anket yapılıyor üniversite mezunlarının %75’i ‘imkânım olsa yurtdışına giderdim’ diyor. Çünkü yarın ülkede bir geleceğinin olacağını, liyakatin olduğunu düşünmüyor. Sınavla bir yere geleceğine ihtimal vermiyor. Bu arada yapılan yanlı anketlerle iktidar kendisini birinci parti olarak göstermekte, bunca yaşanan olumsuzlukları, vatandaşın çektiği sıkıntıları yok saymakta. Her gün gelen zamlardan vatandaşın etkilenmediğini, gayet refah içinde yaşadığını savunmakta. Bununda altında yatan bir sebep var; saltanatlarının yıkılmasını istemiyorlar. Keyiflerinin bozulmasını istemiyorlar, eşlerinin, dostlarının, çocuklarının, yakınlarının hak etmedikleri yerlerde hak etmedikleri bir şekilde oturmalarına devam etmelerini istiyorlar.

“Biz bu atamayı kabul etmiyoruz”

Bir açıklama yapmıştık ilimizde müdür ataması gerçekleşti. Bu müdür ataması, müdürlük sınavını dahi kazanmadığı halde sadece bir siyasi partinin yakını olması gerekçesiyle bir müdür ataması gerçekleştiğini iddia ettik. Dedik ki ‘bu atamayı geri çekin. Yoksa biz bunu açıklayacağız’ biz sözümüzün arkasındayız. Şu saate kadar geri çekilmeyle alakalı bir durum yok. Demek ki bu konuyla alakalı bir çekince yaşamadılar. Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü hizmet müdürlükleri; spor hizmet müdürlüğü belli, yurt hizmet müdürlüğü belli, gençlik hizmetleri müdürlüğü boş bırakılmış. Fotoğrafı da yok ismi de yok. Alttaki arkadaşlarda şube müdürleri ve müdür yardımcıları. Ben bu fotoğrafı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün kendi sayfasından aldım. Arkadaşlar bu müdürlüğe asaleten bir görevlendirme yapmışlar. Buraya ismini yazmaya utanmışlar, fotoğrafını koymaya utanmışlar ama ne yazık ki bu atamayı yapmaya utanmamışlar. Çünkü bu müdürlüğe ataması yapılan kişi her fırsatta etikten bahseden, ranttan bahseden AKP’nin Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’nin eşidir. Biz bu atamadan utanıyoruz. Bizler siyaseti kendimiz için yapmayan Cumhuriyet Halk Partililer; yarın böyle olmasın diye, hak eden hak ettiği koltuğa otursun diye, sadece gençlerimizin önü açılsın diye, %75’i başka ülkeye giderim demesin, devlet kadrolarındaki memurlarımız hak ettiği yerlere hak ettiği sınavları geçtiği taktirde gelsinler diye mücadele ediyoruz. Bunun mücadelesini veriyoruz. Biz bu atamayı kabul etmiyoruz”

MUHAMMET FATİH BAŞCI