ManşetSiyasetCHP İl Başkan Adayı Barış Ayten’den medya turu: “Partimizin tepeden tırnağa değişim geçirmesi gerektiğine inanıyorum”

5 sene ago

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 20 Aralık 2015 Pazar günü yapılacak il kongresinde 4 il başkan adayı yarışıyor. Recep Karakaya, Barış Ayten, Hakan Sönmez ve Ahmet Şahan’ın başkanlığa talip olduğu kongre öncesinde adaylar seçim çalışmalarını, delege ziyaretleriyle sürdürüyor, tabandan destek istiyor. CHP Burdur İl Örgütü’nde Gençlik Kolları Başkanlığı yapan, son beş yıldır Burdur Merkez İlçe Başkanlığı görevini yürüten, CHP’nin ilimizdeki genç yüzlerinden Barış Ayten, bu kez İl Başkanlığı için CHP Örgütü’nden yetki talebinde bulunuyor. Ekibini belirleyen, yönetim kurulu listesini kongre öncesinde kamuoyuna açıklayan, dağıttığı broşürlerde bu isimleri paylaşan Barış Ayten, 14 Aralık 2015 Pazartesi günü mesaisini medya’ya ayırdı. Şehrimizdeki basın kuruluşlarını ekip arkadaşlarıyla birlikte ziyaret eden Barış Ayten, il başkanlığına neden aday olduğunu, hedeflerini anlattı.

Gazetemiz bürosunu da ziyaret eden Barış Ayten, Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Kürşat Tuncel ile görüştü. “CHP’nin tepeden tırnağa bir değişim geçirmesi gerektiğini” belirten Burdur’dan bu değişimi başlatmak için il başkanlığına aday olduğunu vurguladı. Ayten’in açıklamasında öne çıkan bir husus da; adaylığını ve ekip arkadaşlarını bir ‘fikir hareketi’ olarak tanımlaması… Bu çıkışın bir fikir, bir kadro hareketi olduğunun altını çizen Ayten, “söz, karar ve yetkinin tamamen üyeye bırakılması gerektiğini, delege sisteminin kaldırılması için mücadele vereceklerini” dile getiriyor.

Barış Ayten’in açıklaması şöyle:

“29 yaşındayım. 13 yaşından beri Cumhuriyet Halk Partisinin içindeyim. Bir dönem Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Gençlik Kolları Başkanlığı yaptım. 2 dönem Merkez İlçe Başkanlığı yaptım. 18. Olağanüstü Kurultay Delegesiyim. Tüzük Komisyonu ve Kurultay Sonuç Bildirge Komisyonunda görev yaptım ve ilimizi en iyi şekilde teslim ettim. 20 Aralık günü bizim için bir “BAYRAM” şeklinde geçeceğimize inandığım 35. Olağan ilk kongremizde İL BAŞKANLIĞINA ADAYIM. Benimle birlikte bu onurlu göreve aday olan 3 değerli partili dost ve büyüğüme de başarılar diliyorum.

Kazanacağıma gönülden inanıyorum. Son 5 yıldır 3 Genel Seçim, 1 Yerel Seçim, 1 Referandum esnasında Merkez İlçe Başkanı olarak edindiğim tecrübem, genç yaşımın verdiği dinamizm ve oluşturduğum yönetimimde ki çalışkan isimler benim en büyük avantajlarımdır. Saydığım avantajlarımın parti delegelerimiz tarafından da takdir göreceğine inancım sonsuz.

Burdur delege sayısı bakımından küçük bir il olabilir ama bizler “Karıncanın su taşıması” misali partimizdeki değişimin ateşini Burdur’dan yakmaya karalıyız. Ben ve ekibim bugünden itibaren “söz-karar ve yetki” nin tamamen üyelere verilmesi ve delege sisteminin tamamen kaldırılması için mücadele edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizde bir değişim yaratmak istiyorsa bu değişimi kendisinden başlatmalı bunu en tepeden en alta belde örgütüne kadar uygulamalıdır.

Bizler bir fikir hareketiyiz. Sosyal Demokrasinin, sol değerlerin ülkemiz insanına daha anlaşılır anlatılarak ve parti yöneticilerinin vatandaşlarımızla etkileşiminin artırılarak partimizin iktidara yürüyeceğine inanıyoruz. Öncelikle partinin her kademesinde bayanların ve gençlerin ağırlığı arttırılmalıdır. Sayısal bir veri ile örneklendirmem gerekirse Burdur’da üye sayımız 4400 civarındadır. Ben 2 yıl sonra tüm il için üye sayımızı 6500’e çıkarmayı ve yeni katılacak 2000 üyenin %60’ın da genç ve bayanlardan oluşacağını şimdiden taahhüt ediyorum. Ayrıca 10 ilçe yönetimimizin de kendi bölgelerine daha etkin ve verimli olmalarını sağlamak görevimiz olacaktır. Bunu hem ilçe yönetimlerimizin fiziki şartlarını düzelterek hem de üye sayılarını arttırarak yapacağız. Sadece Burdur merkez de değil İlçelerimizin hepsinde düzenleyeceğimiz etkinlik ve eylemlerle insanlarımıza ulaşacak ve yanlarında olduğumuzu kanıtlayacağız.

Bizimle birlikte başlayacak yeni dönemde Ağlasun’da, Dirmil’de, Kemer’de Karamanlı’da, Tefenni’de, Çeltikçi’de, Gölhisar’da, Çavdır’da, Bucak’da, Yeşilova’da, kendini asla yanlız ve sahipsiz hissetmeyecek ve bu duyguları ilçelerimize asla yaşatmayacağız. Bugün devletin tüm olanaklarını kendisi ve yandaşları için kullanan köhne bir iktidarın karşısında enerjisi birikimi ve ileri görüşlülüğü ile dimdik ayakta duran bir örgüt vaat ediyoruz. Yaşadığımız ilin sorunlarının farkındayız. Aylardır elektrik kesintileri yüzünden ürettikleri sütün satışından zarar gören İlyas ve Mürseller gibi köylerimizin yanında olacağız ve partimizin iktidar ateşini kırsaldan yakarak Ankara’ya kadar taşıyacağız.

Tüm çalışmalarımız esnasında 2014 yılında Merkez İlçe Başkanı olarak kazanılmasına emek verdiğim Burdur Belediye Başkanlığı ve başarılı Başkanımızın çalışmalarına her aşamada destek olacak 2019 yerel seçimlerinde Burdur Merkez ve Yeşilova Belediyelerimizin yanına Karamanlı, Çeltikçi gibi yeni ilçe belediyelerini de eklemek ve Bucak, Gölhisar gibi ilçelerimizde de ilk adım olarak il genel meclisine temsilci göndermek için mücadele edeceğiz.

Kendimi ve yönetim kuruluna aday olan arkadaşlarımı çıktığımız bu kutlu yolda partilerimize emanet ediyor, başta Ebedi Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, 2. Genel Başkanımız İsmet İnönü ve 3. Genel Başkanımız Bülent Ecevit’in ilke ve inançlarına yakışır yöneticiler olarak 92 yıllık dev çınarın onurlu evlatları olacağımıza söz veriyoruz.”

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive