GündemManşetSiyasetCHP Burdur’da ‘şeker mitingi’ düzenledi (ŞEKER İTTİFAKI, ŞEKER VATANDIR)

2 sene ago

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi, kamu’ya ait 14 Şeker Fabrikası’nın satış kararına karşı çıkan ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sahaya inerek, illerde Şeker Fabrikalarının satışının engellenmesi için çaba gösteriyor. Hükümetin 14 Şeker Fabrikasını satma kararı sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba koordinasyonunda kurulan komisyon, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Kırklareli, Uşak, Malatya, Afyon, Niğde, Ankara, Kırşehir, Yozgat ve Kahramanmaraş Şeker Fabrikaları ziyaretlerinden sonra 6 Mart 2018 Salı günü  durağı Burdur oldu.

Milliysen, Yerliysen Şeker Fabrikalarına Sahip Çık

Burdur’da Şeker Meydanı’nda gerçekleşen mitingde, CHP Şeker Fabrikalarının satışına karşı duruşunu ortaya koydu. Saadet Partisi, İyi Parti, Vatan Partililerin de destek verdiği etkinlikte, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda hükümete, “Milliysen, yerliysen gel milli bir duruş göster, şeker fabrikalarına sahip çık” çağrısında bulundu.

Ağbaba, “Bu mesele bir parti meselesi değildir, bu mesele Türkiye’nin meselesidir” dedi.

Burdur Şeker Fabrikası’nın önünde toplanan grup, şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamından çıkarılması yönünde slogan atarak pankart açtı. Ağbaba, burada yaptığı konuşmada, Suriye’nin Afrin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristlere karşı yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan askerleri andı.

“Afrin’de milli duruş ne kadar önemliyse şekerde de milli duruş önemli” diyen Ağbaba, bu konuda hükümete çağrı yaparak, şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamından çıkarılmasını istedi.

Ağbaba, “Bu mesele bir parti meselesi değildir, bu mesele bizim meselemiz değildir, bu mesele Türkiye’nin meselesidir. Şekeri savunmak vatanı savunmaktır, şekere sahip çıkmak vatana sahip çıkmaktır. Şeker fabrikası cumhuriyettir, Anadolu’dur, Atatürk’tür. Şeker fabrikası, savaş sonrası eli silah tutacak erkeğin kalmadığı bir dönemde, Anadolu insanının, Burdur insanının başkaldırısıdır, tüm dünyaya meydan okumasıdır, yeniden diriliştir, yeniden varoluştur.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Isparta Milletvekili İrfan Bakır, Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan’ın da katıldığı mitingde, Tekel ve Sümerbank özelleştirilirken kimsenin sesinin çıkmadığını kaydeden Veli Ağbaba, “Ama şimdi geçmişten ders aldık, herkes ayağa kalkıyor. Başta ayağa kalkan ekmeklerine sahip çıkan şeker işçilerine teşekkür ediyoruz. Bu özelleştirme ortaya çıktı, genel başkanımız talimat verdi, 20 milletvekili arkadaşımızla Türkiye’yi dolaşıyoruz. Bu mesele parti meselesi değildir, bizim meselemiz değildir, Türkiye meselesidir. Şekeri satmak sadece fabrikayı satmak değildir. Şekeri satmak Burdur’u satmaktır, Anadolu’yu satmaktır, Türkiye’yi satmaktır. Şekeri satan vatanı satar. O nedenle şekeri savunmak vatanı savunmak, şekere sahip çıkmak vatana sahip çıkmaktır. Şeker fabrikası cumhuriyettir, Anadolu’dur, Atatürk’tür” diye konuştu.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, “Şeker fabrikası sadece rant değildir, hasta olduğunda sigortadır, aç kaldığında sofrandaki aştır. Sonuna kadar fabrikamızı özelleştirmemek adına mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Burdur Belediye Başkanı CHP’li Ali Orkun Ercengiz, “Bu şehirde şeker fabrikası kampanya, pancar, nakliyeci, kristal şeker, çapacı, çarşıdaki esnafa kaynak demektir” diye konuştu.

Mitingde Şeker- İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay ve CHP İl Başkanı Osman Gök de birer konuşma yaptı. Mitingin sonunda katılımcılar “Şeker vatandır, vatan satılmaz” sloganı attı.

Kodlama : SadeMedia Interactive