EkonomiGündemManşetSağlıkCHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker: “Virüs tehdidinin olduğu şu günlerde, çiftçi, tarım sektörü acilen desteklenmeli”

2 ay ago

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, koronavirüs (KOVID-19) salgını nedeniyle zor ve sıkıntılı bir sürecin yaşandığı günlerde, tarımın ve gıdanın önemine dikkat çekerek, tarım üretiminin acilen özendirilmesi gerektiğini dile getirdi.
İlimiz Milletvekili Göker sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarda, “kıtlık tehlikesinin” altını çizerek şu tespit ve önerilerde bulundu:

“Covid-19 salgınından sonra kıtlık yaşamamak için,tarım sektörüyle ilgili daha etkin tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu itibarla;

Borçlu olup ekim yapamayanlar ile 65 yaşın üzerindeki çiftçiler, ekim ve dikim için gerekli olan fide, tohum, gübre ve ilaç gibi gereksinimlerini almak için şehre gidememektedir. Bununla birlikte domates, biber, patlıcan gibi ürün fidelerinin ekimi başlamış bulunmaktadır. Üreticilerimizin fideleri nasıl temin edeceği, nasıl ekim yapacağı, nasıl kredi alacağı belirsizdir.

Bu durumda fide, tohum, ilaç ve gübre gibi gereksinimlerin, ilgili kuruluşlar tarafından köy, kasaba ve kırsaldaki çiftçilere ulaştırılması büyük önem arz etmektedir. Ekim-dikim yapamayan çiftçilere bu gereksinimler acilen il ve ilçe tarım müdürlükleri aracılığıyla bedelsiz olarak ulaştırılmalı, tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik enerjisi borçları, hasat dönemine kadar askıya alınmalıdır.

• Yani, çiftçilerimizin borçlarının ertelenerek, ekim yapabilmeleri için ilaç, gübre, tohum ve fide devlet eliyle verilmelidir.

• Bitkisel ve hayvansal ürünlerin destekleme kapsamı genişletilmelidir

• Üretim planlanmalı, ürün ve verim kaybını önleyecek çalışmalar artırılmalıdır.”

Kodlama : SadeMedia Interactive