ManşetSiyasetCHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, İbecik yolu hakkında iddialar ortaya attı

5 sene ago

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, dün düzenlediği basın toplantısında Gölhisar İbecik yolu hakkında birtakım iddiaları gündeme taşıdı. Burdur İl Özel İdaresi’nin ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Fethiye’ye olan ulaşımı daha da kısaltmak ve kolaylaştırmak amacıyla başlattığı il yolu standardındagerçekleşen İbecik yoluna ilişkin çeşitli iddialar ortaya atan Göker, Gölhisar’a bağlı İbecik Köyü’nde Özel İdare tarafından yaptırılan grup yolu yapım işinde, ‘ihaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma olduğunu öne sürdü, adli mercilerin gerekli işlemleri başlatmasını beklediğini söyledi.

Dün, parti binasında basın toplantısı düzenleyen Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Gölhisar İbecik Köyü’ndeki Grup Yol Yapım İşi ile ilgili şu soruları yöneltti?

1-Proje yapımı gerçekleştirilen 6 km’lik yolun 12 m yapılmasındaki amaç nedir?

2- Gölhisar Kaymakamlığı üzerinden 27.08.2013 tarihli onayı ile çıkılan ihale ile istenilen firmaya vermek yönünde fesat oluşturulmuş mudur?

3- Avar Mühendislik, KA Tasarım, Irmak Yol tarafından verilen tekliler bağlamında şirketler arası organik bağ var mıdır?

4- Yaklaşık maliyeti 10 trilyonu geçen bu ihalede ana kalemleri oluşturan asfalt ve asfalt altı imalatları yapılmamış olmasına rağmen firmaya ne kadar ödeme yapılmıştır?

5- Yapılan teklif incelendiğinde yaklaşık maliyeti oluşturan birim fiyat teklifi ile firmanın vermiş olduğu birim fiyat teklifinde farklılık var mıdır? Varsa miktar nedir? Aşırı düşük teklif sorgulaması yapılmış mıdır? Hangi avantajlı koşulları kullanarak fiyat düşüklüğüne gidildiğine dair sorgulanmış mıdır?

6- Yaklaşık maliyet kaç km. için hesaplanmıştır? Hesaplanan kısmın kaç km.’si yapılmıştır?

7- KİK’de projenin bölünemeyeceği hükmü olmasına rağmen, kalan kısmın 2. defa ihale edilmesindeki amaç nedir? KİK’e uygun mudur?

8- 1. ve 2. Etap ihalelerin aynı firmada kalmış olması tesadüf müdür?

Milletvekili Göker, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Göker, kişiler üzerinden açıklama yapmadığını, yolsuzluk şaibesi bulunan evrakların altında imzası olan herkesin, bu iddialardan sorumlu olduğunu belirterek, “Kişi üzerinden yapılan spekülasyonlar bizi bağlamaz. Biz kamunun zarara uğratıldığını düşünüyoruz ve bu yönde bir açıklama bekliyoruz” diye konuştu.

Çok ciddi fiyat uçurumları var

İhalelerde, ana kalemi oluşturan, asfalt ve asfalt altı malzemelerde, birim fiyat piyasa araştırmasında bulunan teklifle, şirketin verdiği teklif arasında uçurum olduğunu öne süren Göker; “buna karşılık alt birimleri oluşturan, örneğin mevcut yolun üzerinden silindir geçmesi gibi basit bir işleme firma çok yüksek teklif vermiş. Dolayısıyla hakediş bedeli ödendiğinde, iş tamamlanmamış olmasına rağmen, alt birim fiyat teklifleri ile hakkedişe bizim tespitimize göre yasal kılıf hazırlanmış. Fiyat bazında baktığınız zaman düşük teklife iş verilmiş, burada sıkıntı yok. Ama işin tamamının yapılmasında, açıkçası çok ciddi uçurumlar var.” ifadelerini kullandı.

Bir basın mensubunun ‘yasal olarak siz hangi suçtan suç duyurusunda bulunacaksınız’ şeklindeki soruyu cevaplayan Mehmet Göker, ihaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma suçlarından suç duyurusunda bulunulabileceğini dile getirdi.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive