ManşetSiyasetCHP BURDUR MİLLETVEKİLİ MEHMET GÖKER, FETÖ’nün siyasi ayağı hakkında Meclis’e soru önergesi verdi

3 sene ago

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle FETÖ’nün siyasi ayağı hakkında yazılı soru önergesi verdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Mehmet Göker, TBMM’ye verdiği yazılı soru önergesinde, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana sıkça dile getirilen Fethullahçı Terör Örgütü-Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) siyasi ayağını Meclis gündemine taşımak istedi.

“15 Temmuz darbe teşebbüsünden bu yana geçen sekiz aylık süreçte OHAL döneminde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle FETÖ ile mücadele kapsamında bürokraside, kamu çalışanları arasında pek çok insana işlem yapıldığını, bugüne kadar FETÖ’nün siyasi ayağı, siyasetiçindeki yapılanmaları hakkında bir işlem yapılmadığını” belirten Göker, “tek bir Milletvekilinin bile FETÖ ile bağlantısının olmamasının izah edilebilir bir açıklaması yok. 215 bin 92 ByLock kullanıcısı içinde 1 tane bile siyasetçi olmaması manidar değil mi?” diye sordu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın CNN Türk-Kanal D ortak yayınında referanduma ilişkin açıklamalarda bulunurken, FETÖ ile ilgili bir soruya; “FETÖ’nün siyasi ayağı yok. Olanlarla ilgili temizliği yaptık. Belediye meclis üyeleri, belediye başkanları, partimizi içindeki bazı yöneticiler, bunların gereğini yaptık. Kimseyi korumayız, ister milletvekili olsun, ister babamın oğlu oğlu olsun, FETÖ’nün yanında olan kimseyi korumayız” cevabına tepki gösteren CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Meclis’e verdiği Başbakan Yıldırım’ın cevaplamasını istediği yazılı soru önergesi şöyle:

“Anayasamızın 121’inci ve 122’inci maddelerinde Kanun Hükmünde Kararname çıkarılmasının amacı ve sınırları anlatılmıştır. Bu itibarla 15 Temmuz’dan sonra çıkarılan KHK’ların Anayasamızda belirtilen konulardan çok uzak olduğu görülmektedir. KHK’ların çıkarılmasının amacının FETÖ ile mücadele etmek olması gerekirken kar lastiği gibi alakasız konularda bile KHK’lar çıkarılmıştır. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıkarılan KHK’lar marifetiyle binlerce insan işlerinden atılmış ve binlerce aile parçalanmak zorunda bırakılmıştır. Asılsız ihbarlar ve şikâyetlerle, aslı astarı olmayan isnatlarla, FETÖ’yle herhangi bir bağı olmayan yargıda, emniyette, silahlı kuvvetlerde, bürokraside ve milli eğitimde çalışan insanlar sorgusuz sualsiz mesleklerinden atılmıştır. Hukuk devletlerinde görülmeyen bu uygulama sayesinde binlerce memur işsiz güçsüz kalmış ve ne yapacağını bilemeyecek haldedir.”

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nun iddianamesinde FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock ile ilgili çalışma ve analizlere ilişkin kapsamlı bilgiler yer aldığını ifade eden Göker, “Buna göre ByLock uygulamasını kullanan kayıtlı kullanıcı sayısı 215 bin 92 kişidir. Suçlu-suçsuz ayrımının ortadan kalktığı, insanların güvenceli işlerinden alınarak cezaevlerine konduğu, üniversitelerin içinin boşaltıldığı, adil ve bağımsız yargının önünün kapatıldığı ülkemizde, tek bir milletvekilinin bile FETÖ ile bağlantısının olmamasının izah edilebilir bir açıklaması yoktur” diyerek konunun üzerine gidilmesini istedi.

İlimiz CHP Milletvekili Mehmet Göker yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Kanun Hükmünde Kararnameler marifeti ile devlet kurumlarında ilişiği kesilen kişi sayısı kaçtır?

İşlerinden atılan bu kişilerin Bakanlıklara olan dağılımı nedir?

Öğretmenin, polisin, askerin bilindiği bir ortamda, hatırlı ve yüksek mevkilerde bulunan veya bulunmuş olan FETÖ’cüler niçin bilinememektedir?

215 bin 92 ByLock kullanıcısı içinde 1 tane bile siyasetçi olmaması size de manidar gelmekte midir?”

Kodlama : SadeMedia Interactive