GündemManşetCHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, FATİH TERİM’in TAZMİNATINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

3 sene ago

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Fatih Terim’in alacağı tazminatı Meclis gündemine taşıdı. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Gençlik ve Spor Bakanı Aşkın Bak’a, Fatih Terim’e ödenecek tazminatı sordu.

Birkaç gündür başta spor kamuoyu olmak üzere ülke gündemini meşgul eden konuların başında gelen Türkiye erkek milli futbol takımı direktörü Fatih Terim’in görevinden alınması kadar Türkiye Futbol Federasyonu’nun ödeyeceği tazminat da konuşuluyor.Sosyal medya başta olmak üzere kamuoyunda tartışılan Terim’in tazminat miktarı, siyasetin de gündeminde… CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, verdiği soru önergesiyle Fatih Terim’in tazminat meselesini Meclis gündemine taşıdı. Göker’in soru önergesi  yaygın medyada ilgi gören, yankı bulan haber başlıklarından biri oldu. Pek çok gazete, internet medyası ilimiz Milletvekili Göker’in soru önergesine yer verdi.

Ülkemizin önde gelen spor adamlarından biri olan Terim’in medyaya yansıyan haberlere göre 3,5 milyon Euro tutarında tazminat alacağını hatırlatan Göker, soru önergesinde bu paranın Türkiye’de asgari ücretle çalışan 863 kişinin 1 yıllık maaşı olduğuna dikkat çekerek, bu paranını kamuoyu vicdanını yaraladığını vurguladı.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker Fatih Terim’e ödenecek olan tazminatı sordu?

Asgari Ücretle çalışan 863 kişinin 1 yıllık maaşı…

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker Gençlik ve Spor Bakanlığı’na Fatih Terim’e ödenecek olan tazminat hakkında yazılı soru önergesi verdi.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun internet sitesinden yapılan bir açıklamada, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile Türkiye Futbol Federasyonu yönetiminin yollarının ayrılması her iki taraf açısından daha sağlıklı olacaktır denildiğini ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile Türkiye Futbol Federasyonun ilişiğinin kesildiğini belirten Göker, “Fatih Terim’in alacağı tazminat yaşanan olayların önüne geçmiş ve çalışmadan 1 yıllık sözleşme ücreti olan 3,5 milyon Euro alacak olan teknik direktöre tepkiler çığ gibi büyümüştür” dedi.

Fatih Terim’in sözleşmesinin bitimine 16 aylık bir süre kaldığını ve Terim’in bu sürede görevde kalması durumunda her ay alacağı ücretin 291 bin Euro olduğuna dikkat çeken Göker, “Bu rakam da toplamda 4,7 milyon Euro’ya denk gelmekteydi. Sözleşme karşılıklı olarak feshedildiği için Fatih Terim, tazminat olarak federasyondan, kalan 1 yıllık sözleşmesine karşılık 3,5 milyon Euro alacaktır. Asgari Ücretin 1404 lira olduğu ülkemizde Fatih Terim’e ödenecek olan paranın 863 kişinin asgari ücretten alacakları 1 yıllık maaşı olduğu gerçeğini kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

“Fatih Terim’in tazminat olarak 1 yıllık sözleşme karşılığı olan 3,5 milyon Euro alacak olması konusunda düşünceleriniz nedir?

Dört kişilik bir ailenin Açlık Sınırının 1.529 lira ve Yoksulluk Sınırının 4.979 lira olduğu günümüz Türkiye’si düşünüldüğünde, sözleşmesi feshedilen bir teknik direktöre ödenen 14,5 milyon lira çok değil midir?

Asgari Ücretin 1404 lira olduğu ve Fatih Terim’e ödenecek olan paranın 863 kişinin asgari ücretten alacakları 1 yıllık maaşı olduğu gerçeğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye Futbol Federasyonu ve tüm çalışanları ile yapılan sözleşmelerde istifa eden kişilere tazminat ödenmesi hükmü bulunmakta mıdır?”

Kodlama : SadeMedia Interactive