ÇevreİlçeManşetSağlıkSiyasetCHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker: Düden Çayı üzerine Gölet yapılırsa SALDA GÖLÜ tehlikeye girer!

5 sene ago

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker iki ayrı Bakanlığa Salda Gölü’ne ilişkin yazılı soru önergesi verdi. İlimiz Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü’nün, kış aylarında önemli sayıda ördek ve kuş türüne ev sahipliği yaptığını söyleyen Göker, “Mars yüzeyinde bulunan toprak yapısıyla benzer özellikler taşıyan Salda Gölü bembeyaz kumsalları da benzersiz bir görsel şölen oluşturmakta ve adeta Maldiv Adalarına benzetilmektedir. Söz konusu özellikleri nedeniyle dünyanın ender sulak alanlarından biri olan Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır” dedi.

Ancak DSİ tarafından başta Burdur Gölü olmak üzere Salda Gölü’nün de içinde bulunduğu Göller Yöresine son yıllarda birçok gölet inşa edildiğini ve bunun sonucunda doğal sulak alanların yok edilmesine seyirci kalındığını dile getiren Göker, “Şimdi de sıra Salda Gölü’ne gelmiş ve Salda Gölü’nü besleyen tek kaynak olan Düden Çayı’na gölet yapılması kararı alınmıştır. Gölet’in yapılması durumunda, dünyanın en güzel göllerinden biri olan Salda Gölü’nün geleceği tehlike altına girecek, gölde bulunan endemik bitkilerin ve kuş türlerinin geleceği karartılacaktır” diyerek çevreye karşı duyarlı olunmasını istedi.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergelerinde şu sorulara yer verdi:

“2003-2014 döneminde Göller Bölgesinde, yıllar itibarıyla kaç hektarlık sulak alan kurumuştur?

Göller Bölgesinde bulunan sulak alanların kurumasının önüne geçilmesine yönelik olarak Bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır?

Düden çayına gölet yapılması durumunda bunun çevreye olan etkilerinin araştırılmasına yönelik herhangi bir çalışma yapmış mıdır?

Böyle bir çalışma yapıldıysa hangi sonuçlara ulaşılmıştır?

Kuruyan sulak alanlarda nesli tükenen türler arasında endemik olan bitkiler de bulunmakta mıdır?

Doğal Sit Alanı olan ve korunması gereken bir bölgeye gölet inşa edilmesi Bakanlığınızın hangi projesiyle örtüşmektedir?”

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive