ManşetSiyasetCHP Burdur Milletvekili Göker’den AK Partililerin ‘Gürallar’ açıklamasına cevap: “SİYASİ ETİKLE BAĞDAŞMIYOR!”

2 sene ago

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili Mehmet Göker, geçtiğimiz hafta sonu AK Parti Burdur heyetinin Kütühya’da Gürallar firmasına gerçekleştirdiği ziyaret sonrası Gürallar’ın ilimize yapacağı maden suyu yatırımı hakkında AK Partililerin basına yaptıkları açıklamayı eleştirdi.

Yerel seçimler öncesinde, bu yatırımın sanki yeni bir yatırımmış gibi sunularak, halkın ve kamuoyunun yanıltılmaya çalışıldığını öne süren Göker, “2015 yılında Gürallar firmasının 2. OSB’ye yatırım hazırlıkları başladı. Arsa tahsisi ile başlayan süreçte, Burdur 2. OSB yönetimi ile Burdur Belediyesi her türlü kolaylığı yatırımcıya sağladı” dedi.

“Gerçeğin bu olmasına rağmen söz konusu durumu yeni bir yatırım planlaması gibi sunmak ve de bunu yerel seçim malzemesi olarak kullanmaya çalışmak siyasi etik ile ne kadar bağdaşmakta” diye soran Göker, ziyarette partisinin adayının seçilmesi halinde, Belediyenin yatırımcıların önündeki tüm engelleri kaldırması ve yatırımcıya öncülük etmesi istenmiştir. Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz hangi yatırımcının önünde durmuştur? Aksine her konuşmasında ‘Burdur’a çivi çakanın yanında oluruz’ mesajı vererek Burdur’a yatırım yapılması için tüm yatırımcılara her zaman çağrıda bulunmuştur. Eksik ve yetersiz bilgilendirme ile Burdur kamuoyunu yanlış yönlendirmek kafa karışıklığı yaratmaktan başka bir işe yaramamakta” diyen Göker’in konu hakkındaki açıklaması şöyle:

“Geçtiğimiz günlerde AKP  heyetinin, Burdur 2. Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırım yapmak için çalışmalar gerçekleştiren Gürallar Grubunu ziyaret ettiği basında yer aldı.

Gürallar Grubuna ilk olarak 2015 yılında ziyarette bulunduklarını belirttikleri açıklamada; ‘2015 Yılında Kütahya’da ziyarette bulunduğumuz Rıza Güral Yurt Dışındaki Turizm yatırımından dolayı Burdur 2. OSB’ye yatırımın bir süre sonra  olması teklifini götürmüştük. Daha sonraları Gürallar Firması Burdur OSB’de arsa tahsisi için başvuruda bulunmuştu. Burdur 2. OSB’de fabrika kurulması için arsa tahsisi gerçekleşti’ diyerek konuya açıklık getirmiştir.

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere 2015 yılında dönemin Valisi Şerif Yılmaz’ın daveti ile Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Yusuf Keyik ve Yönetim Kurulu Üyelerinin de aralarında olduğu heyet ile söz konusu yatırım planlaması görüşülmüştür. 10 Şubat 2015 tarihinde ön tahsis ile başlayan bu süreç, 13 Temmuz 2016’da yapılan değişiklikle birlikte 17 Temmuz 2017 yılında 4 parselin kesin tahsis yapılması ve toplamda 112.265 metrekarenin tahsis edilmesi ile son bulmuştur.

Gerçeğin bu olmasına rağmen söz konusu durumu yeni bir yatırım planlaması gibi sunmak ve de bunu yerel seçim malzemesi olarak kullanmaya çalışmak siyasi etik ile ne kadar bağdaşmaktadır?

Ayrıca ziyarette partisinin adayının seçilmesi halinde, Belediyenin yatırımcıların önündeki tüm engelleri kaldırması ve yatırımcıya öncülük etmesi istenmiştir.

Yine buradan sormak isteriz. Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz hangi yatırımcının önünde durmuştur? Aksine her konuşmasında ‘Burdur’a çivi çakanın yanında oluruz’ mesajı vererek Burdur’a yatırım yapılması için tüm yatırımcılara her zaman çağrıda bulunmuştur.

Eksik ve yetersiz bilgilendirme ile Burdur kamuoyunu yanlış yönlendirmek kafa karışıklığı yaratmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Sonuçta takdir Burdur halkımızındır ve gereken cevap 31 Mart 2019 tarihindeki seçimlerde verilecektir.”

Kodlama : SadeMedia Interactive