EkonomiManşetCHP BURDUR MİLLETVEKİLİ GÖKER: “Hayvancılık’ta ithalat kaosa yol açtı!”

1 sene ago

Bugünlerde yaşanan ekonomik sıkıntılarda, ülkemizde tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlar öne çıkıyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker  yaptığı açıklamada, hayvancılık’taki sıkıntıları aktararak, iktidarın tarım ve hayvancılık politikalarını, ithalat tercihini eleştirdi.

Göker açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Dünyanın en verimli toprakları ve meraları üzerinde yaşamamıza rağmen ülkemizin hayvancılık politikaları özellikle 2010 yılından beri ithalata dayalı olarak yürümektedir. Hayvan sayısının azalması konusunda yaşadığımız sorunların çözümü yerli üretimi desteklemek ve hayvan üretimini teşvik politikalarını hayata geçirmek olmalıyken, AKP hükümetleri nedense sorunların çözümünü sürekli ithalata dayalı politikalarda aramıştır.

Bu politikalar sonucunda; 2010 yılından 2018 yılının Ekim ayına kadar olan zaman diliminde İthal Edilen Damızlık Büyükbaş hayvan sayısı 530 bin baş olup, söz konusu bu ithalata 1 milyar 438 milyon dolar, Yine 2010 yılından 2018 yılının Ekim ayına kadar olan zaman diliminde İthal Edilen Kasaplık Büyükbaş hayvan sayısı 2 milyon 857 bin olup, söz konusu bu ithalata 3 milyar dolar, 2010 yılından 2018 yılının Ekim ayına kadar olan zaman diliminde İthal Edilen Karkas Et için 1 milyar 350 bin dolar ödenmiştir.

Yani son 9 yılda yaklaşık 5 milyar 800 milyon dolarlık meblağ ithalat kalemine yazılmıştır. Bu para da bugünkü kur üzerinden hesaplanırsa 31 milyar 500 milyon Türk Lirası etmektedir. Özellikle 2018 yılının Ocak-Ekim döneminde Et ve Süt Kurumu hızını alamayarak 1 milyon besilik, 100 bin damızlık ve karkas et ithalatı yaptığı için ithalat fazlası kırmızı eti ve canlı hayvanları ihraç edecek pazar aramaktadır. Diğer taraftan Et ve Süt Kurumu’na üreticiler tarafından yaklaşık 300 bin büyükbaş hayvan için kesim başvurusu yapılmış ancak depoların dolu olması nedeniyle kurum, hayvanlarını kestirmek isteyen üreticilere yaklaşık 3 ay sonrasına gün verebilmektedir.

Sonuç olarak, et fiyatlarını düşürmek için yapılan bu ithalat et fiyatlarını ucuzlatmadığı gibi aksine hayvancılık sektöründe gözle görülür bir kaosa yol açmıştır. Dışa bağımlılıktan kurtulmak için; Hayvan üreticilerinin korunması ve üretici ailelerin refah seviyelerini artırmak için her türlü çalışma yapılmalı, Meraların ve tarım arazilerinin amaç dışı kullanımına asla izin verilmemeli, Çiftçilerin demokratik temelde ve kendi çıkarlarını koruyacak biçimde kooperatifleşmesi desteklenmeli, Meralardan etkin bir şekilde yararlanabilecek düşük ve orta seviyede süt verimine sahip sürüler desteklenerek büyükbaş sayısı artırılmalıdır.”

Kodlama : SadeMedia Interactive