TÜRKİYE YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMELİDİR

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzalayıcısı olan Türkiye’nin kadına yönelik her türlü şiddetin sona ermesi için, İstanbul Sözleşmesinden kaynaklanan önleme yükümlülüğünün gereklerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

Bir süredir belirli çevrelerin hedefinde olan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili ‘Türkiye sözleşmeden geri çekilsin-çekilmesin’ tartışmalarının yaşandığına işaret eden Başkan Akbulut, açıklamasında sözleşmenin kadınların şiddete karşı korunmasında önemli bir hukuki belge niteliğinde olduğunu vurguladı. Konuyu gündeme getiren grubun da tartışmadan çekildikleri yönünde yaptığı açıklamayı anımsatan Başkan Akbulut, “Amaçları da sözleşmeyi başka konular üzerinden tartıştırıp, içini boşaltmaktı. Ancak kadınlar adına tüm dünyada önemli bir kazanım olan sözleşme ile ilgili hedeflerine ulaşamadılar” dedi.