GündemManşetCHP Burdur İl Başkanı Barış Ayten’in açıklamasından sonra sosyal medyada; VALİ YILMAZ’A DESTEK MESAJLARI ÖNE ÇIKTI

3 sene ago

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı Barış Ayten’in 19 Eylül Salı günü öğleden sonra yaptığı yazılı açıklama, Vali Şerif Yılmaz’a yönelik sert eleştirileri, Burdur’da yerel gündemin ana konusu haline geldi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Yardımsevenler İlkokulu’nda gerçekleşen yeni eğitim sezonu açılışında Vali Şerif Yılmaz konuşmasının bir bölümünde, programa katılan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e seslenerek, şehrimizde yaz aylarında okul bahçelerinde yapılan düğünlerde ek maliyet oluştuğu gerekçesiyle Belediye Meclisi’nin temizlik hizmeti için Okul Aile Birliklerinden 65 TL talep etmesinin eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirmişti…

CHP Burdur İl Başkanı Barış Ayten de yaptığı yazılı açıklama ile Vali Yılmaz’ın bu açıklamasına tepki gösterirken, Vali Yılmaz’ın Belediye karşısında siyasi düşüncelerle hareket ettiğini, iktidar partisine destek olmaya çalıştığını ileri sürmüştü…

Ayten’in Vali Yılmaz’ı sert sözlerle tenkit ettiği açıklamasının Burdur gündemini belirlemesi, polemikler oluşturması bekleniyordu… Nitekim; internet sitelerinde geniş yankı bulan bu açıklama, sosyal medyada da büyük karşılık buldu.

Sosyal medya hesaplarında Vali Yılmaz’a sahip çıkan, destek veren, CHP İl Başkanı Barış Ayten’in açıklamalarına tepki gösteren pek çok paylaşım yer aldı. Siyasetçilerden, sivil toplum kuruluşları yöneticilerinden, akademisyenlerden, esnaflardan, toplumun değişik kesimlerinden Vali Şerif Yılmaz’a destek mesajı geldi… Salı akşamı başlayan paylaşımlar, Çarşamba da  gün boyu sürdü.

Vali Şerif Yılmaz’a sahip çıkılan paylaşımlarda, yorumlarda; Yılmaz’ın FETÖ ile mücadeledeki kararlı tutumuna atıfta bulunuldu, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi ortaya koyduğu net duruş hatırlatıldı. Şerif Yılmaz için; “Adam gibi adam, dik duruş” tanımlamaları öne çıkarken, Vali Yılmaz’ın Şehitlere verdiği önem, Şehit ailelerine yakın ilgisi de Vali Yılmaz’la ilgili paylaşımlarda dile getirilen hususlar oldu. Facebook ve twitter ortamında Vali Yılmaz’la ilgili konu başlıkları, etiketler yoğun ilgi gördü.

Sosyal medyada bazı yorumlarda da CHP il başkanı Barış Ayten’in devletin Valisi’ne yönelik kullandığı ifadelere, üsluba da dikkat çekilirken, Ayten’in bu tutumu eleştirildi, ‘tek parti’ dönemine de gönderme yapılarak, “Valilerin CHP İl başkanlarından seçildiği dönemin mirasçılarının, Vali Yılmaz’ı hükümet yanlısı olmakla” suçlamasının komik olduğu yorumları yapıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive