ManşetSiyasetCHP Burdur İl Başkanı Barış Ayten: “Meydanlarda demokrasi nöbeti, siyasi şova dönüştürüldü”

4 sene ago

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Örgütü önceki gün düzenlediği basın toplantısında 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından ‘demokrasi nöbeti’ adı altında geceleri Meydanlarda gerçekleşen etkinliklerin amacından saptığını, AK Parti iktidarının şovuna dönüştüğü eleştirisinde bulundu.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ile Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in de katıldığı basın toplantısında CHP Burdur İl Başkanı Barış Ayten, CHP’nin darbe karşısında net bir tavır aldığını yineledi.

15 Temmuz askeri darbe girişiminin duyulmasından itibaren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere bütün CHP’lilerin, demokrasiye sahip çıktığını, ilk gün halk hareketine CHP’lilerin de destek verdiğini belirten Barış Ayten, daha sonraki günlerde darbe girişimi protestolarını AK Partililerin istismar ettiğini, siyasileştirme çabası içersine girdiğini, meydan buluşmalarının amacının dışına çıkarılarak siyasi şov alanlarına dönüştürüldüğünü söyledi.

CHP Burdur İl Başkanı Barış Ayten şunları söyledi:

“15 Temmuz günü yaşanan darbe girişimi üzerine ülkemiz sancılı günler geçirmeye devam ediyor. Gün geçmiyor ki vahim bilgiler ve gelişmeler ile karşı karşıya kalıyoruz. Darbe girişiminden bugüne kadar olan süre içinde Cumhuriyet Halk Partisi net tavrını sürekli beyan ederek üzerine düşen sorumluluğunu dikkatle yerine getiriyor.

15 Temmuz akşamı askeri darbe girişimini Ankara’dan gelen telefon ile öğrendim. Milletvekilimiz ve Belediye Başkanımız ile hemen iletişim sağlayarak süreci değerlendirmek ve gelişmeleri takip etmek üzere İl Başkanlığımızda bir araya geldik. Sayın Genel Başkanımız gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimine Partimizin net olarak karşısında olduğunu kamuoyu ile paylaşarak örgütlerimize bilgilendirme gönderdi. O gece ülkemizin dört bir yanında üyelerimiz sokaklarda gelişen halk hareketine katılarak destek verdi.

Yine o gece Sayın Vali, telefon ile Milletvekilimizi ve Belediye Başkanımızı Konağına davet ederek istişarelerde bulunmak istediğini iletti ve hem Milletvekilimiz hem Belediye Başkanımız parti binamızdan Konağa gittiler.

Vali Konağında Sayın Garnizon ve Jandarma Komutanının, Sayın Başsavcının, İl Emniyet Müdürünün, iktidar partisi Milletvekilinin de bulunduğu istişare görüşmelerinde Milletvekilimiz ve Belediye Başkanımız Cumhuriyet Halk Partisi olarak darbe girişiminin karşısında olduğumuzu, üzerimize düşecek herhangi bir görevde bildirilmesi durumunda yerine getirileceğini beyan ettiler.

Saat 01.30 sularında İktidar Partisi Milletvekili Sayın Bayram Özçelik’in bir telefon görüşmesinden sonra kendisinin parti binasında üyelerinin toplanmaya başladığını söyleyerek ayrılmasıyla birlikte, Milletvekilimiz ve Belediye Başkanımız da Konaktan ayrılmışlardır.

İl Başkanı olarak tüm Örgütlerimize sakin olmaları, süreci kurumsal anlayışımız içinde takip etmeleri gerekliliğini ve olası provakasyonlara karşı dikkatli olmalarını bildirdim.

Şahsım, Milletvekilimiz ve Belediye Başkanlarımızla sürekli iletişim halinde süreci takip ederken Belediye Başkanımız kamudan gelen taleplerin karşılanması noktasında elinden gelen gayreti gösterdi.

Tüm örgütlerimiz halk hareketine demokratik yollarla hukuk düzeni içinde destek sağlamıştır. İl Başkanından İlçe Başkanlarına, Milletvekilinden Belediye Başkanlarına hepimiz darbe girişimi karşısında sorumlu bulunduğumuz tabana darbe girişimine karşı net tavır aldık.

Girişimden bir gün sonra demokrasi nöbeti olarak isimlendirilen meydan buluşmaları üzülerek ifade ediyoruz ki amacının dışına çıkarılarak siyasi şov alanlarına dönüştürülmüştür.

Partimiz yetkililerinin ve özellikle Belediye Başkanımızın bu alanda olmamasından malum siyasiler aklın sıra bir kampanya içine girmişlerdir.

Ak Parti İl Başkanı Sayın Süleyman Faki hem şahsımı hem de Belediye Başkanımızı meydan buluşmaları için davet etmiştir. Öncelikle kendisine nezaketinden dolayı teşekkür ederiz.

Kendisine meydan buluşmalarının siyasi şov alanlarına dönüştüğü gibi provokasyona açık kontrolsüz yığınlar tarafından yer yer saldırı girişimleri yapılabileceğinden, örgütlerimizin ve kamu görevini icra eden Belediye Başkanlarımızın AKP şovuna dönüşen ve provakasyona açık sokak toplantılarına katılmalarının uygun olmadığını beyan ettik.

Ayrıca bu şov sayın Özçelik başta olmak üzere birtakım kişiler tarafından iyice abartılmış, Belediye Başkanımızın Ankara’da şehit olan polisimizin cenazesini almak üzere gönderdiği araç Afyon tarafından geri dönmek zorunda bırakılmıştır. Şehidimiz Konya Büyükşehir Belediyesi Cenaze hizmeti aracı tarafından getirtildiği gibi, Burdur Belediyesinin Cenaze hizmeti aracı hazır olduğu halde Konya aracı tarafından ısrarla defin alanına taşınmıştır.

Bununla birlikte henüz naaşları defnedilmemiş şehitlerimiz varken, diğer bir taraftan terör saldırıları devam ediyorken, sözde demokrasi nöbeti adı verilen buluşmalarda eğlenceler yapılması siyasi ve ahlaki açıdan doğru değildir.

Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, kamuoyuna buradan ilan ediyoruz.

Demokrasi Nöbeti adı verilen buluşmaların AKP lehine siyasi şov alanlarına dönüştürüldüğü için, buluşmalarda AKP logolu araçların ve posterlerin kullanıldığı için, Mikrafonlardan siyasi konuşmalar yapıldığı için, sokak güvenliğinin henüz kolluk kuvvetleri tarafından tamamen sağlanmadığı hükümet tarafından ifade edildiği için, provakasyon tehtidi henüz yok olmadığı için, sosyal medya tarafından siyasi kapmpanya yapıldığı için Meydan programlarına katılmadığımızı ve bu şartlar devam ettiği sürece de katılmayacağımızı, ancak bu buluşmaların Devletimizin bayrağı altında siyaset dışı bir algıyla yapılabilmesi için ortak akılla hareket edebileceğimiz bir platformun oluşturulabilmesi için tüm siyasi parti yöneticileri ile bundan sonraki programın birlikte hazırlanarak amacına uygun bir şekilde demokrasi savunmasının sağlanacağını düşünüyorum.

Bu noktada da her türlü istişareye açık ve hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla bilgilerinize sunarız.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive