CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut ve Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, elektrik kesintisi ve doğal gaz kısıtlaması nedeniyle üretimin durduğu Burdur OSB’yi ziyaret etti.

Burdur 1. Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret eden CHP Burdur heyeti, Ağustos ayından bu yana uyarı yaptıklarını ama hükümetin bir kumar oynadığını, üretimin durduğunu, 1000’e yakın işçinin izne gönderildiğini, kesintilerin devam etmesi durumunda üretici ve sanayicinin kepenklerini sonsuza kadar kapatmayla karşı karşıya kalacağını belirtti.

“Bugünlerde ücretini alamayan işçilerin, AKP’nin üzerinde ah kalacağını düşünüyoruz”

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, “Organize Sanayi Bölgemizde birçok firmayı gezdik. Ne yazık ki üzülerek gezdik. Çünkü 3 günlük bir elektrik kesintisinden dolayı üretim durmuş durumda. 1000’e yakın personelin işine gelmemesi söz konusu. Yani bugünlerde ücretlerini alamamaları söz konusu. Biz bunun AKP hükümetine, siyasi iktidara bir ah olacağını düşünüyoruz. 3 gün boyunca hatta doğal gazdan dolayı 1 hafta daha kesileceği söyleniyor. Bu doğal gazdan dolayı bugünlerde ücretini alamayan işçilerin AKP’nin üzerinde ah kalacağını düşünüyoruz. Bugün yandaş kanallarında, yandaş medyalarında sadece İstanbul Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun programlarını konuşacaklarına gelsinler Burdur Organize Sanayisi’nde üretimi durdurulan firmaları gezsinler. Ne kadar işçinin bugün işine, çalışmasına devam edemediğini öğrensinler, onlara bir çare arasınlar.” dedi.

“Sanayideki işletmeler kontak kapatmış, üretim durmuş vaziyette”

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, “Bugün gezdiğimiz sanayi kuruluşlarında gördük ki üretim tamamen durmuş vaziyette. Çünkü enerjinin arzında ciddi bir eksiklik söz konusu. Ağustos ayından bu yana depolarımızın doldurulması yönünde uyarılarımız vardı. Ama maalesef hükümet bir kumar oynadı, yüksek bulduğu doğal gazı daha düşük maliyetle almak adına depoları doldurmadı. Gelinen sonuç ortada, sanayideki işletmeler kontak kapatmış, üretim durmuş vaziyette. Türkiye’ye maliyeti 10 milyonlarca dolar olacağı söylenen bir çaresizlikle karşı karşıyayız. Evet arkamızda gördüğünüz gibi tabelada da göreceksiniz Organize Sanayi’nin an itibariyle S’si düşüp Anayi pozisyonuna geçti. AK Parti hükümetinin yaptığı budur. Türkiye Cumhuriyetini, Türkiye’deki yaşayan insanları yoksulluğa, çaresizliğe muhtaç etti ama buradan çıkış mümkündür. Buradan çıkışın tek yolu da erken seçimle tekrar sandığı ortaya koymak, güven tazelemektir.” diye konuştu.

“Üretimden uzaklaşmış her bir sanayi ülke ekonomisine maalesef olumsuz katkı sağlayacak”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Sorunları dinleyelim, üzerimize düşen görev varsa onları yapıp yapamayacağımızı değerlendirmek adına Organize Sanayi Bölgemizi ziyaret ettik. Ortak sıkıntı gemişte aslında üretim faaliyetlerinin fazla olması ve 2 yıldır pandemi ile boğuşan imalat sektörünün bugün enerji bulamadığı için ya da enerjinin kısıtlı olması nedeniyle üretimden uzaklaşmış olması yönünde bilgi alıyoruz. Yerinde saptamalarımız oldu. Vatandaşımızın, üreticimizin en büyük dileği bu kesintilerin bir an evvel bitirilmesi ve bir şekilde bu kesintileri bir daha yaşamamak. Varsayalım eğer bu kesintiler yapılacaksa planlamasının öncesinde yapılarak en aından üretim girdilerinin, maliyetlerinin daha düzenli hale getirilmesi için bir çağrı yaptılar. Bizde bunun sözcüsü olmak istedik. Bugün üretimden uzaklaşmış her bir sanayi ülke ekonomisine maalesef olumsuz katkı sağlayacak. 3 günlük bir maliyet aslında baktığınız zaman tüm 1 yıl boyunca üretim açısından %1’in üzerinde bir maliyeti beraberinde getiriyor. Bunu da değerlendirmek lazım.” ifadelerini kullandı.

“Üretim tesislerini 3 gün elektriksiz, 10 gün doğal gazsız bırakıyorsanız üreticiye destek vermek zorundasınız”

CHP Burdur Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, “Bugün Burdur 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde elektrik kesintisi ve doğal gaz kesintisinden dolayı üretimleri durdurulan fabrikalarımızı ziyaret ettik. Ziyaret ettiğimiz fabrikalarda ortalama 700’den fazla personel izne gönderilmiş. Eve gönderilen bu personellerin bir kısmı yıllık izinlerinden kullanılmış ama yıllık izni olmayanlar ücretsiz izne gönderilmiş. Burada emekçinin de bir kaybı var. Bunun yanında hükümetten Organize Sanayi Bölgesi yetklilerinin ve Cumhuriyet Halk Partisi yetkililerinin yani bizlerin talepleri var. Eğer devlet olarak, hükümet olarak bu üretim tesislerini 3 gün elektriksiz, 10 gün doğal gazsız bırakıyorsanız mutlaka bu üreticiye destek vermek zorundasınız. Çünkü devletler hükümet tarafından yönetilir ve hükümetler küçük esnaf gibi anlık kriz çözümleriyle bu işi bu şekilde yönetemezler. Eğer kesintiler devam edecek olursa üretici, sanayici için işin içinden çıkılmaz bir hal aldı ve kepenklerini sonsuza kadar kapatmayla karşı karşıyalar.” dedi.

Muhammet Fatih Başcı