Burdur’da gönüllü çevreciler farkındalık yaratmak için son yıllarda kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Burdur Gölü sahilinde temizlik yaptı.

Burdur’da 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde Burdur Belediyesi ve Let’s do it Burdur temsilciliği iş birliği ile temizlik etkinliği düzenlendi.

Burdur Gölü’nde yapılan temizlik etkinliğinde gönüllüler sahile atılan çöpleri topladı.

Burdur Gölü’ndeki temizlik etkinliğine Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, CHP Burdur Gençlik Kolları Başkanı Özgür Özmen, Let’s do it Burdur temsilciliği üyeleri ve çevreci gönüllüler katıldı.

“Biz temizleyebiliriz ama kirletmemek marifet”

Etkinlikte konuşan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Burdur Gölü kenarında temizlik çalışması içerisindeyiz. Bize destek veren minik gönüllülerimiz de var, genç arkadaşlarımız var, siyasi partilerimizden Kadın Kolları Başkanımız, Gençlik Kolları Başkanımız ve örgütümüzden arkadaşlarımız da var. Aslında bu siyaset üstü bir durum bizim açımızdan. Çünkü çevre bilinci, doğa bilinci ve gelecek nesillere, yağızlara iyi bir dünya bırakabilmek için biz daha bu yaşta bu bilincin oluşturulmasının öncelik olduğunu düşünüyoruz. Evet biz temizleyebiliriz ama kirletmemek marifet. Biz bugün bu temizliği sembolik yapıyoruz ama vatandaşımızdan en büyük istirhamımız şu ki; atalarımızın da söylediği gibi vatandaşımız bulmak istediği gibi bıraksın. Biz bugün gönüllülerle bu temizliği yapıyoruz ama bir sonraki geldiğimizde bu alanı yeniden böyle bulmak istiyoruz. Bu anlamda da bize destek veren Let’s do it Türkiye ekibine hem de gönüllü arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bunu da bir yaygın kültür haline getirip, doğayla barışık, geri dönüşüme gönderilebilen tüm ham maddenin, etken maddenin, sokaktaki plastiğin, camın, kağıdın, kartonun hem milli servete katkı sağlaması hem de geri dönüşüm ile yeniden kullanılmasını sağlamak zorundayız.” dedi.

“Çöp körlüğünü yenelim”

Let’s do it Burdur İl Temsilcisi Burcu Akcaya’da; “Tüm dünya da çöp toplama hareketi olan Let’s do it ve 18 Eylül Dünya Temizlik gününde burada hepimiz toplandık. Burdur Belediyesi ile iş birliği içerisinde Let’s do it gönüllüleri ve ekibimizle birlikte göl sahamızı ve plajı temizliyoruz. Şimdiden çöp körlüğünü yenelim diyorum ve herkes için farkındalık oluşturalım istiyorum. Gelen herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.

“Okuduğumuz yeri, yaşadığımız yeri korumamız gerektiği için şu an buradayız”

Gönüllü Ayşe Girgin ise; “Açıkçası biraz geç kalınmış bir uygulama fakat ne kadar geç olursa olsun yapılması gereken bir şey. Manzara çok hoş değil. Sadece çöp bakımından değil gölün kıyısında da görüldüğü gibi köpükler var. Bir yerden başlamak gerekiyordu. Bizde öğrenciler olarak aslında buralı değiliz ama okuduğumuz yeri, yaşadığımız yeri korumamız gerektiği için şu an buradayız.” ifadelerini kullandı.

-Muhammet Fatih Başcı