ÇevreİlçeManşetÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan; SALDA MÜJDELERİ

6 ay ago

SALDA GÖLÜ, ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ İLAN EDİLİYOR

SALDA GÖLÜ ÇEVRESİNE BURDUR’UN İKİNCİ MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK

Son yıllarda Türkiye’de adından sıkça söz ettiren yerlerden biri olan, ziyaretçi patlaması yaşayan Burdur’un Yeşilova ilçesindeki doğa harikası Salda Gölü, 1 Şubat 2018 Cuma günü  ilimize gelerek bir dizi temas ve incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Burdur gezisindeki en öncelikli konu başlıklarından biri oldu…

Alternatif turizm imkanları, farklı destinasyon seçenekleriyle, büyük bir turizm potansiyeli taşıyan Salda bölgesinde de incelemelerde bulunan Bakan Kurum’un, Salda Gölü ile ilgili açıklamaları, Salda Gölü’nün özel çevre koruma bölgesi olacağını ve bu alana Millet Bahçesi yapılacağını duyurması, dün medyada geniş yer buldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Türkiyenin Maldivleri” olarak bilinen Salda Gölü’nün ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilan edileceğini söyledi.

Bakan Kurum Salda gölü kenarında gazetecilere yaptığı açıklamada; “2023 hedeflerimiz doğrultusunda şu an itibariyle korunan yaklaşık 78 bin kilometrekarelik Özel Çevre Koruma bölgemiz var. Hedefimiz 2023 yılında bu çevre koruma bölgesini tam iki kat artırarak 133 bin kilometrekareye çıkarmak istiyoruz. Böylece, bu yıl 500 bin kişinin geldiği Salda Gölü’nü özel çevre koruma bölgesi ilan ettiği- mizde burada yapacağımız düzenleme ile bu bölgenin istihdamını artıracak. Doğayı, canlıları, bitkileri korumak adına ve gelecek nesillere de korunmuş olarak aktarmak adına çok önemli bir projeyi gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Salda Gölü’nün 185 metre derinliğe sahip olduğunu ve Türkiye’de ilk’ler arasında yer aldığını belirten Kurum “sadece yaz aylarında değil kış aylarında da Salda Kayak Merkezi ile hem kayak turizmi hem de doğal güzellikleri birarada göreceğimiz çok güzel bir doğa harikası. Masmavi turkuaz suyu, bembeyaz kumsalı ile dünyada eşine nadir rastlanan bir bölge. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifesto çerçe- vesinde çevreyi, şehirlerimizi korumak adına burayı özel çevre koruma bölgesi ilan edeceğiz ve Salda Gölü çevresinde 300 bin metrekarelik alanda bir Salda Millet Bahçesi yapacağız ve bu da bir ilk olacak. Millet Bahçesi projemiz içerisinde her türlü etkinliğin yapılabileceği öğeler yer alacak” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive