ÇevreGündemManşetÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI: KARAKENT GÖLETİ YANLIŞ PROJE

5 sene ago

Çevre Mühendisleri Odası Burdur’da sıkça gündeme gelen Burdur Gölü çevresine yapılan sulama yatırımları; Gölet yapımları tartışmasına katılarak DSİ’nin yapımı planladığı Karaket Göleti projesine karşı çıktı.

Burdur Gölü’ndeki çekilme tehlikesine rağmen göl’e yakın çevreye bir Gölet daha inşa etme fikrıni eleştiren Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu’nun açıklamaları yaygın basında ve internet sitelerinde yer buldu.

Burdur Gölünde ki mevcut tehlikeye rağmen, DSİ 18. Bölge Müdürlüğü’nce Burdur Gölü’nün batısına, bir gölet yapılmasının planlandığıortaya çıktı.

Avrupa’dan Türkiye’nin güneyine doğru olan kuş göç yollarının içerisinde yer alan, Ramsar sözleşmesiyle koruma altına alınan sulak alanlardan biri olan, Türkiye’nin 7. büyük gölü Burdur Gölü, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bölgede incelemede bulunan Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Milliyet’e yaptığı açıklamada, Göldeki mevcut tehlikeye rağmen, DSİ 18. Bölge Müdürlüğü’nce Burdur Gölü’nün batısına, Ulupınar Deresi’nin göle dökülmeye 2,8 kilometre yakın bir bölgesine, “Karakent Göleti” adı altında yapay bir gölet yapılmasının planlandığını ifade eden Bozoğlu, şöyle devam etti:

“Kamuoyu bilgilendirilmeden yürütülen bu çalışma için bir firmaya rapor hazırlatılmıştır. Raporda, gölün kurumasının nedeni açıkça göletlerin yapılması olarak belirtilmiştir. Tek kalan dereye de gölet yapılmaya çalışılmaktadır. DSİ, bu rapor üzerinden gölet projesine karar vermeyi planlıyor. Yağış miktarları ve sıcaklığı gösteren grafikler hatalı. Aralık ayında ortalama sıcaklığın 70 derece olduğu belirtilmektedir ki bu mümkün değil. Yağış grafiğinde de aylar arasındaki artış meteorolojik sürecimizle uyum sağlamıyor.”

Bölgede yeni göletin yapımı ile birlikte buharlaşmanın daha da artacağını anlatan Bozoğlu, “Aynı zamanda göletin dolmasıyla yeraltına kayıplar oluşacak. Bölgedeki mermer ocaklarına çevresel denetimler artırılmalı. Şehirde su tüketiminin azaltılması için toplum bilgilendirilmeli ve tüketimi azaltıcı faaliyetler hayata geçirilmelidir” dedi.

 

 

 

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive