ÇevreEğitimManşetÇevre kirliliği tüm dünyanın sorunu

12 ay ago

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ‘Dünya Çevre Günü’ dolayısıyla Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu’nda kutlama programı düzenlendi. Bahçelievler Şehit Sıdkı Kara İlkokulu tarafından hazırlanan kutlama programında Sıfır Atık Projesi işlendi.

Programa, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Burdur Defterdarı Sedat Ayyıldız ve Daire Müdürleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Ali Zeren yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle yanımızda bulunduğunuz için teşekkür ediyorum. Dünyayı saran küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri hızlı nüfus artışları, bilinçsiz ve doğaya attığımız sanayi atıkları, hızlı ekonomik gelişme, hava, su ve toprak kirliliğine yol açmakta ve dünyanın tabi dengesinin bozulmasına yol açarak, tüm insanlığın geleceğini, doğal hayatı tehdit etmektedir. Günümüzde ne yazık ki bu bilinçsiz çevreyi kirletme tüm dünyanın sorunu olarak küresel boyutlara ulaşmıştır.

Çevre kirliliği ile mücadele etmek, doğa ile uyum içinde yaşamak, her bireyin asli görevleri arasında olmalıdır. İnsanlar yaşadıkları çevrenin önemini korumak, bilinçli kullanma, kollama, etkin çevre politikalarını destekleme ve yaygınlaştırma politikası gütmelidir. Her insanın büyüğüyle, küçüğüyle, yaşlısıyla, genciyle, günlük hayatta alabilecek küçük tedbirlerle, çevre kirliliği ile mücadele etmesi, doğal hayatı gelecek nesillere yaşanabilir, yeşil ve temiz bir dünya bırakmanın, küçük ama belki de en önemli adımı olacaktır, yaşam kaynaklarımızı korumak için hep birlikte el ele vererek, çocuklarımıza daha yaşa- nabilir bir çevre bırakmaya gayret etmeliyiz. Burada Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz olarak, çevremizin korunması adına elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Hedefimiz, ilimizi yaşanabilir çevre ve marka şehirler anlayışı içinde geleceğe taşımaktır. Bizim gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli şey yaşanabilir bir dünyadır.

Herkes sağlıklı, dengeli ve doğal çevrede yaşama hakkına sahiptir. Hepimizin çevre bilinci konusunda zihinlerimize kazınması gereken nokta, doğanın yaşamak için insanoğluna ihtiyacı olmadığı ama insanoğlunun var olduğu sürece yaşamını devam ettirmek için doğaya ihtiyaç duymasıdır. Bu konuda her ferdin çevreci olma ve üzerine düşen görevi yapma mecburiyeti vardır. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm dünya insanlarının dünya çevre gün nü en içten dileklerimle kutluyor, çevreye daha duyarlı olmaya davet ediyorum.”

‘Dünya Çevre Günü’  kutlama programında, Bahçelievler Şehit Sıdkı Kara İlkokulu öğrencileri tarafından çevre temalı şiirler, koro dinletisi ve halk oyunları gösteriler sahnelendi.

Öte yandan törenin gerçekleştirildiği Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu fuayesinde Sıfır Atık Projesi kapsamında öğrencilerin atıklardan dönüştürdüğü eserler sergilendi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ise öğrencilere sıfır atık temalı rozet, boyama kalemler, şapka ve boyama kitapları hediye edildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive