Halk TV’de ‘Görkemli Hatıralar’ programında Burdur Gölü konuşuldu, Başkan Ercengiz, Burdur Gölü’ndeki çekilme tehlikesini anlattı

Burdur Gölü, önceki gün hem de ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’ gibi çok popüler, küresel bir içeriğin olduğu anlamlı bir günde yine gündem oldu. Halk TV’nin Pazar günleri yayınlanan, büyük ilgi ile takip edilen, Serhan Asker’in hazırlayıp sunduğu “Görkemli Hatıralar” programı bu hafta Burdur’da, Burdur Gölü’nde idi…

Burdur Gölü kenarında gerçekleşen Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in katıldığı program, büyük ilgi görürken, Burdur ve Salda Göllerinin sesine de çığlık oldu.

Burdur Gölü, ‘5 Haziran Çevre Günü’nde Halk TV’nin ‘Görkemli Hatıralar’ programına ev sahipliği yaparken, Burdur Gölü’nün yaşadığı su kaybı, çekilme tehlikesi, ülke gündemine giren konulardan biri oldu. Halk TV’deki program, sosyal medyada da geniş yankı buldu.                 

 #burdurgölükurumasın #saldagölünesahipçık #burdurdangeziyeselam etiketleri, Burdur ve Salda Göllerine ilişkin paylaşımlar, internet ortamında, sosyal medyada da öne çıktı, Burdur Gölü’nün ve çevre kaygılarının gündeme taşınmasına katkı sağladı.

 Burdur dışından da pek çok izleyicinin, yurt dışından bile izleyenlerin olduğu program, Başkan Ercengiz’in, Burdur Belediyesi’nin Burdur Gölü, çevre üzerinden adeta, Burdur’u tanıttığı, Burdur Gölü’nün haykırışlarını, su kaybını duyurduğu bir platforma dönüştü…

Hele, 5 Haziran gibi ‘Çevre Günü’nün kutlandığı, çevre sorunlarının ağırlıklı olarak işlendiği bir medya ortamında, Burdur ve Salda Gölü Gölleri ile bilgiler, çekimler, yayınlar, büyük bir fark, kamuoyunda farkındalık oluşturdu.

Burdur Gölü’ndeki kuruma tehlikesi, göl çevresinde gerçekleşen canlı çekimler, Halk Plajı kenarı, çekilmenin boyutunu gözler önüne seren iskelenin son hali ve programa katılan vatandaşların görüşleri, Burdur Gölü’nü Türkiye gündemine taşıdı.

Başkan Ercengiz gazetemize yaptığı açıklamada; Burdur Gölü’ne ses olmayı sürdüreceklerini, ısrarla ve inatla göl’deki yanlış politikaları kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceklerini, göl’deki çekilmenin nedenlerini ortaya koymaya devam edeceklerini, çevreci mücadeleyi ve çevreci bakış açısını kararlılıkla sürdüreceklerini dile getirdi.

MUHAMMET FATİH BAŞCI