Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, sosyal medya hesaplarında Salda Gölü’nün Beyaz Adalar kısmındaki kumlarla ilgili olarak paylaşılan fotoğrafların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

                Kahraman, Yeşilova Kaymakamı İsmail Alsancak ve Çevre ve Şehircilik Burdur İl Müdürü Murat Alaçatlı ile birlikte Beyaz Adalar kısmında yaptığı açıklamada “Bugün sosyal medyada bir takım bilgi ve görüntüler paylaşıldı. Salda gölü beyaz adalar kısmında iki yıldır çok önemli bir koruma projesi yürütüyoruz. Burada hiçbir şekilde beyaz kumlara basılmasına bile müsaade etmiyoruz, göle girilmesine müsaade etmiyoruz. Dolayısıyla paylaşılan görüntüler bakanlığımızca koruma altına alınan hem Beyaz Adalar Bölgesinde, hem Halk Plajı bölgesinde değildir. Yürütülen koruma çalışmaları ile bunu ilişkilendirmek doğru bir yaklaşım değil. Burada günlük ihtiyaçları karşılayacak tesislerde faaliyete geçmediği için gösterilen görüntüler hiç bir şekilde doğru değildir. Gösterilen görüntülerle ilgili küçük bir renk değişikliği olan alanda gerekli her türlü numuneleri aldık. Biyolojik numuneler 24 saatte, Biyokimyasal numunelerin sonuçları 48 saat içerisinde çıkacak. İlk incelemelerimize göre görüntünün alındığı bölge Halk Plajının bittiği kısımda daha önceden Yeşilova Belediyesi tarafından işletilen bölgenin sazlık ve ağaçlık olan kısmında, gölünde bir miktar çekilmesiyle ortaya çıkan balçık kısımda biriken polen tozları ve ağaç birikintileriyle oluştuğunu tahmin ediyoruz. İlk izlenimlerimiz o yönde ve bölgede de her sene bunun belli zamanlarda olduğu Üniversitedeki hocalarımız ve oradaki vatandaşlar tarafından da bize söylendi” dedi.

                Kahraman “bununla beraber daha önceki yıllarda eksik kalan belediyelerimizin tamamlayamadığı, yapamadığı altyapıları da Sayın Bakanımızın talimatıyla büyük bir kısmı hibe olacak şekilde biz tamamlıyoruz. Göl çerçevesinde Bilim insanlarımızla beraber, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla beraber tamamen şeffaf bir şekilde koruma projesi yürütüyoruz. Dolayısıyla Sosyal Medyada bu konuya ilgi gösteren herkesi buraya bekliyoruz. Biz kendimizde buradayız. Gölün etrafını tamamne gezidrip buradaki koruam tedbirlerini kendilerine göstermek isteriz” diye konuştu.

                Yeşilova Kaymakamı İsmail Alsancak’ta “mevsimsel durumdan kaynaklı olarak Halk plajı mevkisinde bulunan çamlardan ve sazlıkların polenlerinden kaynaklı olarak yağmur ve karın eksik yağmasından dolayı gölün çekilen az bir kısmının sarardığını, bilim adamları ile yaptığımız değerlendirmelerde bunun her yıl gelip geçici bir süreç olduğunu vatandaşlarımızın bilmesini istiyoruz. Bahsi geçen bölgenin Beyaz Adalar ile alakası yoktur. Bütün vatandaşlarımızı buraya bekliyoruz ve kendilerine bölgeyi göstermeyi öneriyoruz. Yapılan çalışmalarla bir alakası yoktur. Toplum Sağlığı ve Halk Sağlığından gelen ekipler numuneleri aldılar. En kısa zamanda bunun açıklamasını yapacağız. Olumsuz bir durum söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

                Burdur Valiliğinden de yapılan yazılı açıklamada “Ülkemizin en değerli doğal miraslarından biri olan İlimiz Yeşilova İlçesi sınırlarında yer alan Salda Gölü’nde, yaşanan mevsimsel kuraklık dolayısıyla göl su seviyesinde düşüşler yaşanmış, bundan kaynaklı olarak Belediye Plajı olarak bilinen alanda göl tabanında balçıklar oluşmuştur. Bunun yanı sıra Salda Gölü çevresinde geniş bir şekilde yer alan çamlık ve sazlık alanlardan kaynaklı polenlerin göl suyuna karışması sonucunda göl kıyısında suyun sarardığı alanlar görülmeye başlanmıştır. Polen sebebiyle oluşan sarımtrak görüntü mevsimseldir ve her yıl aynı dönemde görülmektedir. 

İl Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlık Birimi tarafından mikrobiyolojik ve kimyasal inceleme yapılmak üzere Gölden numune alınmıştır. Ayrıca Salda Gölü ve havzasını atık su kaynaklı kirlilik ve bozulmalara karşı korumak, burada bulunan köylerin ve Yeşilova ilçesinin atık sularını bertaraf etmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından sağlanan hibe ve desteklerle arıtma tesislerinin yapılması çalışmalarına başlanılmıştır.  Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.