GündemManşetCep telefonu piyasasında BYLOCK endişesi!

3 sene ago

FETÖ’nün gizli haberleşme ağı ByLock programının deşifre olması, FETÖ soruşturmalarında bylock kullanımının en önemli delillerden biri olarak kabul edilmesi, ikinci el cep telefon piyasasını derinden etkiledi. FETÖ mensupları cep telefonlarını satmaya başladı. Bu durum ikinci el telefoncuları endişelendiriyor. Bylock endişesi ilimizde de cep telefonu piyasasında bazı sıkıntılara yol açtı.

ByLock programını MİT’in çözmesi, güvenlik kaynaklarınca yakın incelenmeye alınması üzerine, bazı FETÖ’cüler çareyi cep telefonlarını satmakta buldu. Bu durum cep telefonu alım-satım yapan esnafının ise, endişeye kapılmasına neden oldu. Zira cihazların içerisindeki Bylock programı, esnafı ve telefonun yeni sahiplerini zor durumda bırakabilir. Hem kendilerini hem de ikinci el cep telefonu alan vatandaşları zor durumda bırakmak istemeyen cep telefoncular ise, çareyi cihazları fabrika ayarlarına çevirmekte buldu. Aldıkları her cihazı sıfırlayan cep telefonu satıcıları, meslektaşlarını da bu duruma karşı uyardı.

“CİHAZ, SIFIRLANMADIĞI SÜRECE PROGRAMI SAKLAYABİLİR”

Burdur’da cep telefonu alım-satım işiyle uğraşan aynı zamanda Elektrik-Elektronik Mühendisi M.Taha Ersan, ByLock programının vereceği zararlardan etkilenmemek için önlem almaya devam ettiklerini anlattı. İkinci el cihaz alan vatandaşların da cep telefonlarını iyice incelediğini aktaran Ersan; “Tabi bize bu tür ikinci el cihazlar çok geliyor. Biz bunu önlemek amacıyla cihazları sıfırlayarak bakımlarını yapıyoruz. Bu programların tehlike boyutunu biliyoruz. Telefonu aldığımız kişiden varsa faturasını, yoksa müşterinin kimlik fotokopisi ve cihazı kendi rızası ile sattığına dair kağıdı imzalatıp alıyoruz. Bu şekilde önlem alıyoruz. Bu olaylar bizde de bir tedirginlik oluşturdu. Bu yüzden cihazları hemen sıfırlıyoruz. Diğer telefoncu arkadaşlarım da ihmal etmesinler. Telefonları sıfırlasınlar. Faturasız cihazları almamaya çalışsınlar. İkinci el telefon alan kişiler de cihazı iyice incelemeye başladı. Onlar da tedirgin, ama biz sıfırladığımız için program bulamıyorlar. Bundan dolayı da rahat rahat alarak kullanıyorlar cihazları. Tabi her şey telefoncularda bitiyor. Cihaz, sıfırlanmadığı sürece programı saklayabilir” bilgisini paylaştı.

“TÜM TELEFONCULAR KORKMAYA BAŞLADI”

Meslektaşlarına seslenen bir başka cep telefonu satıcısı Sait Balcı ise, sıfırlanmayan cihazların sıkıntılı durumlara sebebiyet vereceğini ifade etti. Balcı,”ByLock programından dolayı bayağı sıkıntılar yaşandı. Tüm telefoncular korkmaya başladı. Tabii önlemi de var. Cihazı sıfırladığın zaman, hiçbir şey kalmıyor. Bazı klasörler içerisinde saklanabiliyor. Bu kötü durumlara da yol açabilir. FETÖ’nün yapmış olduğu bir sistem sonuçta. Telefoncu arkadaşlarıma sesleneyim, cihaza yazılım ve format atmaya bu dönemde daha fazla önem versinler” dedi. ByLock programının her hafta kendisini yenilediğini, bu yüzden cihazların sıfırlanması için gerekli önlemlerin alınmasının gerektiğini dile getiren cep telefonu satıcısı Sait Balcı şu şekilde konuştu: “İkinci el telefon alan müşteriler öncelikle cihazın sıfırlanıp sıfırlanmadığına bakmalılar. Sonradan farkına varanlar da kesinlikle cihazlarını sıfırlamalı. Çünkü terör örgütü FETÖ’nün kullandığı ByLock programı, sıkıntı çıkarabilir. Zaten her hafta kendi kendisini yenileme özelliğine sahip bir program. Telefonu alana da satana da sıkıntı çıkarabilir.”

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive