ManşetSağlıkÇEKİRGE İSTİLASI!

5 sene ago

Şehrimizde Akdere ve Kışla Mahallelerinde çekirge tehlikesi! Tedbir alınmasaydı, şehir merkezi çekirge istilasına uğrayacaktı!

Burdur Ziraat Odası ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Akdere ve Kışla mahallelerinde yaşanan çekirge istilasına karşı savaş açtı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü mühendisleri, çekirge istilasına uğrayan arazilerde saha tespit çalışması yaparken, Burdur Ziraat Odası da ekipman desteği sağlayarak, maliyetleri üstlendi.

Kışla ve Akdere mahallesi sakinlerinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne, iki mahallede çekirge istilası olduğuna dair şikayetleri üzerine, kurumun mühendisleri saha tespit çalışması için hareket geçti. Olay, Burdur Ziraat Odası’na iletildi ve Ziraat Odası çekirgeyle mücadele çiftçilere ekipman desteği sağlayarak, çalışmaların maliyetlerini üstlendi. Yaklaşık 4 bin dekarlık alanın 2 bin dekarında ilaçlama çalışması yapan Burdur Ziraat Odası, bölgede arıcılık faaliyetleri yürütülmesi nedeniyle kalan 2 bin dekarlık alanın ilaçlamasını 2 gün sonrasına bıraktı.

4 BİN DEKARLIK ALANDA İLAÇLAMA ÇALIŞMASI

Arazideki son durumu gazetecilerle beraber inceleyen ve bilgi veren Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, “4-5 gün önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne Kışla Mahallesi’nin altı, Burdur Akdere mahallesi altında tarlalara çekirge istilasının olduğu çiftçilerimiz tarafından iletilmiş. Tarım İl Müdürlüğü mühendisleri, çekirge istilasını arazide tespit edip, yoğunluğunu bizime paylaştı. Burdur Ziraat Odası da ekipman desteği ve çekirge ilaçlamasının yapılabilmesi için gerekli desteği verdi. Çekirge ilaçlaması yapılırken, Tarım İl Müdürlüğü mühendisleri bizzat işin başına geçerek, çekirgeyle mücadele edilebilecek ilaçların kullanılmasını sağladı. 4 bin dekarlık alanda, 10 traktör ve ekin ilaçlama kolları kullanarak ilaçlama başlattı. Ben de olayı yerinde tespit ettim. Burada tamamen mühendislerle beraber teknik bir çalışma yapılmıştır. Çekirgeler zarar verilemeyecek duruma getirildi. Çekirge ilaçlaması yapılmasaydı, çekirge istilası şehrin merkezine doğru ilerleyecek ve çiftçilerimiz çok büyük bir zarar görecekti.” dedi.

4 bin dekarlık alanın 2 bin dekarını ilaçladıklarını kaydeden Demir, “İki gün çalışma yaptık. 2 bin dekarlık alanı ilaçladık. Kalan kısmı arıcılık faaliyetleri dolayısıyla duraksattık. İki gün sonra 2 dekarlık alanda yine bir çalışma yapacağız. Ziraat Odası olarak bütün maliyetleri yüklendik.” diye konuştu.

ÖNLEM ALINMASAYDI ÜRÜNLER TELEF OLACAKTI

Çekirgenin, ekili ürünlere ve araziye verdiği zararlarla ilgili bilgi veren İbrahim Demir, “Çekirge, yeşil aksanla beslenen bir tür. Gittiği yerde yayılarak otları kurutmaktadır. Buna önlem alınmasaydı, çiftçinin ekili alanları telef olacak, ürün elde edilemeyecekti. Bir yıl önce çekirge istilası görülmüştür. Bu yılki çalışma erken dönemde tespit edildiği için 1 yıl sonra yumurtlama yavrulama yapmadığı için çekirgenin azalacağını düşünüyoruz.” diyerek, erken tespit ve müdahale ile olabilecek büyük bir zararın önüne geçildiğini vurguladı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive