EğitimManşetÇekirdek’ten fide’ye

1 sene ago

Burdur Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde örnek proje

Burdur Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Anasınıfı öğrencilerinin de dahil olduğu ‘Çekirdekten Fideye’ projesi hayata geçirildi.

Burdur Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Dilek Küçükiğci koordinatörlüğünde 9 ve 11’inci sınıf öğrencileri tarafından başlatılan ‘Çekirdekten Fideye’ isimli porje ile tüketilen meyvelerin çekirdeklerinin kullanılan pet su şişelerine dikilerel fide yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Proje ekibindeki öğrenciler Okulun Uygulama Anaokulundaki öğrencilerle birlikte kullanılan pet su şişelerine çeşitli meyvelerin çekirdeklerini dikti.

Proje ile Anasınıfı öğrencilerine küçük yaşta çevre bilinci verilmesi amaçlanıyor.

Farklı sınıflardan öğrencilerle proje ekibi oluşturduklarını söyleyen Proje Koordinatörü Dilek Küçükiğci; “Tüketici olduğumuz bir toplumda yaşıyoruz. Dünyada herşeyi çok çabuk tüketiyoruz. Bu konuda öğrencilerimizle tüketici olunan toplumda artık çok daha fazla tüketmememiz gerektiğinin farkındalığına varmak için bu ekip harekete geçti.

Günlük tükettiğimz plastik su şişelerine okulumuz bahçesinden toprak dolduruyoruz ve tükettikleri gıdaların çekirdeklerini buraya dikerek yetiştiriyorlar. Proje ile öğrencilerimiz hem Okulun bir parçası olduklarının farkına varacaklar hem de tükettikleri şeyleri kendilerinin üretebileceklerinin farkına varacaklar. Küçükten bilinçlendirme yapıyoruz” dedi.

DHA’ya konuşan Okul Müdürü Özlem Karpuz’da; “Öğretmenimiz ve öğrencilerimiz toplum yararına bir proje yapmak amacıyla yola çıktı. Allah’ın bize verdiği nimetleri israt etmemek ve kıymetini bilmek için Okulumuz bünyesindeki Uygulama Anaokulu öğrencilerini küçük yaşta bilinçlendirmek için onları da projemize dahil ettik.

Yediğimiz meyvelerin çekirdeklerini, içtiğimiz pet su şişelerini çöpe atmıyoruz. Meyvelerin çekirdeklerini dikerek fidan olmasını bekliyoruz. Meyveyi kendi yetiştirdiğimiz daldan yiyoruz sloganı belirledik. Çocuklarımızın toplum yararına çalışma yapmalarını destekliyoruz” diye konuştu.

Daha sonra proje ekibindeki öğrenciler ile Anasınıfı öğrencileri meyve çekirdeklerini plastik şişelerin içine dikti.

Kodlama : SadeMedia Interactive