KültürManşetCAZİBE MERKEZİ: SAGALASSOS (BAKA yönetimi, Ağlasun Sagalassos antik kentini gezdi)

3 sene ago

“Tarih ve kültür kenti” Burdur’un bu ünvanını perçinleyen yerlerin başında gelen, Ağlasun ilçesi sınırları içinde Toroslar’da Akdağ eteklerine kurulan Sagalassoss antik kenti, ‘cazibe merkezi’ olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

1989’dan beri son 25 yıldır arkeoloji dünyasında büyük yankı uyandıran, kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkan eserlerle adını sıkça duyuran, tanınırlılığı giderek artan Sagalassos, sahip olduğu zenginlikleri sebebiyle “İkinci Efes”, “Torosların İncisi”, “İmparatorlar Şehri” gibi benzetmelerin yapıldığı Sagalassoss antik kenti önceki gün Batı Akdeniz Bölgesi’nin önde gelen dinamiklerini temsil eden yöneticileri ağırladı.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) yönetim kurulu üyeleri, geçen Salı günü Temmuz ayı olağan toplantısı için geldikleri Ağlasun ilçesinde, toplantının ardından Sagalassos antik kentini ziyaret ettiler. Vali Şerif Yılmaz’ın ev sahipliğinde, imparatorlar şehri olarak anılan Sagalassos antik kentini gezen yönetim kurulu üyeleri, antik kente hayran kaldılar.

İMPARATORLAR ŞEHRİ ÜÇ VALİ’Yİ AĞIRLADI

Sagalassos gezisine Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, Isparta İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen katıldı. BAKA yönetim kurulu üyelerini antik kentin girişinde karşılayan Kazı Başkanı Belçikalı Prof. Dr. Jeroen Poblome, Sagalassos antik kenti ve devam eden kazı çalışmaları hakkında BAKA Yönetimine bilgi verdi.

Vali Yılmaz’dan Sagalassos açıklaması

Sagalassos’un bölgenin önemli antik kentlerinden biri olduğunu söyleyen Vali Şerif Yılmaz, “Son yıllarda yapılan kazılarda eserlerin ortaya çıkması, buraya ilgiyi artırdı. Geçen yıl 27 bin kişi turist Sagalassos Antik Kenti’ni ziyaret etmişti. Bu yılın ilk 6 ayında ise 14 bine yakın turist ziyaret gerçekleştirdi” bilgisini hatırlattı.

Sagalassos antik kenti’ne bu yıl 30 bin’e yakın ziyaret beklediklerini aktaran Vali Yılmaz, “Turizmde geçen yıl kısıtlı olmasına rağmen bu sayıyı yakaladık. İnşallah bu artarak devam edecek. Tanıtım olduğu sürece, bu bölgedeki yaşam şartlarını çok daha net bir şekilde gelip burada görebilirsiniz.

Bölgenin sadece bugün değil çok eskiden beri cazibe merkezi olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. 5 bin nüfus yaşamış olmasına rağmen büyük festivallerin yapıldığı bir kent. Davos dediğimizde küçücük bir il’dir, ama toplantıların yapıldığı dönem dünyanın dört bir yanından oraya insanlar geliyor. Burasıda aynı şekilde belli dönem içerisinde cazibe merkezi olmuş ve insanların yoğun şekilde katılım gösterdiği toplantılara, festivallere sahne olan bir şehir” değerlendirmesinde bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive