Çavdır bebeklerine “HAS” ziyaretler Proje ve fikri 2022 yılının Mart ayında Çavdır İlçe Devlet Hastanesi Gebe Okulu Ekibi Saniye Terzi, Arzu Evcil ve Hazel Zümrütel tarafından sunuldu, Nisan 2022’de onaylandı ve Mayıs 2022’de ilk ziyaret gerçekleştirildi.

Çavdır Kaymakamı Mustafa Nevzat Mercan ve Çavdır İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Dilara Genç Demirağ’ın desteğiyle başlatılan projede amaç sağlıklı bireyler ve toplumlar oluşturmada anne sütünün önemi ve anne sütünün yenidoğan üzerindeki etkilerinin topluma anlatılarak; daha fazla kişiye bireysel, anlaşılır ve uygulamalı eğitimle fayda sağlamak. Bu kapsamda yenidoğan ailelerini evlerinde ziyaret etmek ve eğitim esnasında hediye edilecek olan Çavdır Kaymakamlığı’nın yenidoğan paketiyle de bebeğimiz ve ailesine hem küçük bir jest yapmak hem de bebek bakımını desteklemek amaçlanıyor. Paket içeriği bebeğin en temel ihtiyaçları doğrultusunda yararlı-zararlı ayrımı gözetilerek gebelik, doğum, emzirme konusunda donatılmış gebe okulu hemşireleri tarafından hazırlandı. Çavdır’da emzirme konusunda yerinde yürütülecek projelerin ilki olma özelliğine sahip bu projeyle kişiden topluma bilinçlendirme sağlanacak, evlerde yüz yüze ve kişiye özel kısa eğitim ve soru-cevaplarla ebeveynlere özel danışmanlık kalitesinde bilgilendirilme yapılmış olacak.

13.05.2022 tarihinde yapılan ilk ziyarette, Vural ailesi ziyaret edilerek Çavdır Kaymakamlığı’nın imkanlarınca temin edilen hoşgeldin bebek hediye paketi aileye teslim edildi, yenidoğan bakımı, emzirme, aşılama, anne ve bebek sağlığı konularında yüz yüze eğitim yapıldı ve ailenin soruları ekip tarafından yanıtlandı.