ÇevreManşetÇare; ORMAN varlığını artırmak (Isparta Orman Bölge Müdürlüğü’nden kapsamlı sunum)

2 sene ago

Yoğun bir kutlama etkinliğinin olduğu Mart ayında öne çıkan günlerden ve haftalardan biri de ‘ORMANCILIK GÜNÜ ve HAFTASI’.

Ormanların önemine dikkat çekmek, yeşil ve ağaç sevgisinin, bilincinin yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl 21 Mart tarihinde kutlanan Ormancılık Günü ve Ormancılık Haftası dolayısıyla bölgemizin en önemli kuruluşlarından biri olan Isparta Orman Bölge Müdürlüğü, zengin bir içeriğe sahip, geniş kapsamlı bir sunumu geçtiğimiz Salı günü  bölge basını ile paylaştı.

1967 yılında komşu ilimiz Isparta’da kurulan Isparta, Burdur illeri ile Afyonkarahisar’ın Dinar, Dazkırı, Başmakçı ilçelerinde faaliyet gösteren Orman Bölge Müdürlüğü, son yıllarda yaptığı çalışmalar, yatırımlarla adından söz ettiren kamu kurumlarından biri…

Isparta Orman Bölge Müdürlüğü’nde Bölge Müdürü Kenan Akduman’ın sunumuna Isparta’daki gazetecilerin yanısıra şehrimizden ve Bucak’tan gazeteciler katıldı.

Bölgenin orman varlığı yönünden zengin bir bölge olduğunu, % 42’lik orman varlığının Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu hatırlatan Akduman, Bölge Müdürlüğünün ormanlara yönelik çok kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdiğini anlattı.

“Dünya nüfusunun hızla artmasına paralel olarak doğal kaynakların yanlış ve aşırı kullanımı, toprak-su dengesinin bozulması, yeşil örtünün dejenerasyonu, çevre kirliliği ve iklim değişikliklerinin dünyamızı giderek yaşanmazlığa doğru itmekte” diyen Akduman, “küresel ısınma ve küresel iklimde gözlenen değişimler son yıllarda tek yaşam merkezi olan dünyamız için büyük tehdit oluşturmakta, canlı hayatının vazgeçilmez 3 önemli unsuru hava, su ve toprak üzerinde büyük yıkıcı etkilere sebep olmaktadır. Kendi düzeni içerisinde meydana gelen tüm değişimlerin ahenginin insan aktiviteleri sonucu bozulması dünyamızın geleceği açısından büyük risk oluşturmaktadır. Bu değişimin günümüzde gözle görülür en büyük kanıtı ekolojik sistemde meydana gelen değişimlerdir. Bu değişimlerin önlenmesinde yapılacak çalışmaların başında ormanlarımızın ve biyolojik çeşitliliğimizin yok edilmesine engel olmak ve orman varlığımızı arttırmaktan geçiyor” vurgusunda bulundu.

Orman Bölge Müdürü Akduman sunumunda bölgedeki yatırımları konu başlıklarıyla dile getirdi. Son 15 yıllık sürede bölgede gerçekleşen çalışmalar ile Isparta ve Burdur illerinde hayata geçirilen projelerin kamuoyuna aktarıldığı çalışmada, Son 15 yılda (2003-2017) Ağaçlandırma, Toprak Muhafaza ve Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında; 1.388.323 dekar arazide çalışma yapılarak 187.650.498 adet fidanın toprakla buluşturulduğu açıklandı. Son 15 yılda Burdur’da 574.513 dekar arazide 92.303.670 adet fidan toprakla buluşturuldu.

Orman Bölge Müdürlüğü’nün son 15 yılda Burdur genelindeki çalışmaları ve 2018 yılı yatırım programı:

“Ağaçlandırma, Toprak Muhafaza ve Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında; 574.513 dekar arazide çalışma yapılarak 92.303.670 adet fidan toprakla buluşturulmuştur.

Köylümüzün gelirinin arttırılması amacıyla 90 köyde gelir getirici tür ağaçlandırması yapılarak toplam 20.168 adet Ceviz, Fıstıkçamı, Dut, Badem v.b. türlerde fidan dikilmiş ve vatandaşlarımızın istifadesine sunulmuştur.

Orman köylüsünün gelirinin arttırılması amacıyla 2.044 aileye toplam 18.142.950 TL orköy kredisi verilmiştir.

1.715 dekar alanda 2 adet Şehir Ormanı ve 1.270 dekar alanda 11 adet Mesire Yeri kurulmuştur.

3.611 dekar alanda arıcılar tarafından rağbet gören 6 adet bal ormanı kurulmuştur.

Okul, İbadethane, Üniversite, Sağlık Ocağı, Hastane ve köy mezarlıkları ağaçlandırmaları yapılarak toplam 208 adet birimde 36.662 adet fidan dikilmiştir.

Burdur-Afyonkarahisar karayolu gibi; diğer yollarda toplam 95 km yol kenarı ağaçlandırma çalışması yapılarak 163.990 adet çeşitli türlerde fidan dikilmiştir.

Muhtelif yerlere dikilmek üzere halkımıza 350 bin adet bedelsiz fidan dağıtılmıştır.

Ayrıca Gölhisar Fidanlığımızda Ağaçlandırma faaliyetleri için yılda ortalama 1,5 milyon adet fidan üretilmektedir.

2018 yılı Ormancılık faaliyetlerimiz çerçevesinde;

Ağaçlandırma, Toprak Muhafaza ve Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında;

20.970 dekar alanda çalışma yapılacaktır. Ayrıca önceki yıllarda tesis edilen 62.190 dekar alanda bakım çalışmaları yapılacaktır.

Ormanlarımızın verimliliğini artırmak için; 5.546 dekar alanda Gençleştirme ve 169.691 dekar alanda Bakım çalışması yapılacaktır.

Köylümüzün gelirinin arttırılması amacıyla 25 köyde, 1.250 dekar alanda gelir getirici tür ağaçlandırması yapılacaktır.

Orman köylüsünün gelirinin arttırılması amacıyla 50 aileye toplam 1.000.000 TL orköy kredisi verilecektir.

2 adet bal ormanı kurulacaktır.

Tüm ormancılık faaliyetlerinin yapılabilmesi için 226 km Orman yolu yatırımı yapılacaktır.”

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive