KültürManşetÇANAKKALE TIR’ı ‘ÇANAKKALE RUHU’NU ANLATIYOR

3 sene ago

Çanakkale Zaferi’ni anlatan, gelecek kuşaklara tarih bilincini aktarmak, Çanakkale ruhunu geniş kitlelere benimsetebilmek amacıyla oluşturulan ‘Çanakkale Gezici Müzesi TIR’ı Burdur’da…

Cumhuriyet Meydanında Burdur halkıyla buluşan içerisinde 4 bin savaş malzemesinin sergilendiği ‘Çanakkale Gezici Müzesi TIR’ına ilgi büyük oldu.

Bilindiği gibi; son yıllarda tarih öğretiminde birebir iletişim, görerek, dokunarak öğrenmek revaçta… Ülkemizde tarih bilimi yıllarca bir sosyal bilim olmaktan ziyade, ezber dersi olarak algılandı, öyle öğretildi! Halbuki, neden-sonuç ilişkisine dayanan, tarih bilimine analitik yaklaşımlar hakim olduğunda, geçmişte yaşanan olaylar günümüze ışık tutuyor, insanlar tarihten ders çıkararak geleceğe hazırlanıyor.

Gelişmiş ülkelerdeki bu tarih anlayışı, ülkemizde son yıllarda biraz olsun kırılmaya başlandı. Ulaşım imkanlarının artması, kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması, teknolojinin gelişmesiyle birlikte tarihi öğretimi kuru bir bilgiler yığını olmaktan çıkarak, olayların yaşandığı gezildiği, görüldüğü, o atmosferin, hissedildiği bir tarih öğretimi önplana çıkıyor. İşte; bu yerlerin başında da Çanakkale geliyor. 102 yıl önce büyük bir destanın yazıldığı, tarihe geçen direnişin adı olan Çanakkale Deniz Zaferi, ancak Çanakkale’ye gidildiğinde, daha iyi anlaşılabiliyor. Son yıllarda Çanakkale gezileri, turları büyük ilgi görüyor.

Çanakkale’deki bu ilginin üzerine gitme imkânı olmayanları için de Çanakkale Tır’ı projesi geliştirildi. Çanakkale Ruhunu hatırlatmak ve yaşatmak amacıyla ‘Çanakkale Gezici Müzesi TIR’ı il il gezerek   vatandaşlarla buluşuyor. Çanakkale 1915 Gezici Müze TIR’ının bir durağı da Burdur oldu. 7’den 70’e tüm vatandaşların ilgi gösterdiği Müze TIR’ı, 4 gün boyunca Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda sergilenecek. Çanakkale Savaşı’nda kullanılan top mermileri, el bombaları, havada çarpışan mermiler, mataralar, silahlar, üniformalar, gibi savaş malzemelerinin yanı sıra, o günlerde kullanılan yemek kapları, çatal, bıçak ve bazı komutanlara ait şahsi eşyalarında yer aldığı sergide, vatandaşlar 102 yıl öncesine giderek duygu yüklü dakikalar yaşadı.

“ÇANAKKALE SAVAŞI’NI YENİ NESİLLERE ÇOK İYİ ANLATMALIYIZ”

Türk tarihine destan olarak kazınan Çanakkale Zaferinin vatandaşlara tekrar hatırlatmak amacında olduklarını belirten Tır yetkilileri; “Çanakkale Savaşı’nın ne zor şartlar altında savaşılarak bu noktaya gelindiğini ve bu zaferin ne şartlar altında kazanıldığını bilinmesi için bu organizasyonu gerçekleştirdik. Gençlerimize bu destanın anlatılması gerekiyor. Yeni neslimiz maalesef bir devrin kapanıp bir devrin başladığı Çanakkale Savaşı’nın ne imkansızlıklarla kazanıldığını yeterince bilmiyor olabilir. Bu ülkemizin ne zor şartlar altında kurulduğunu, yokların içinde savaşın kazanıldığını yeni nesillere çok iyi anlatmalıyız. Çanakkale TIR’ı da bunu göstermemiz ve anlatmamız için bir fırsat oldu” diye konuştular.

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive