EkonomiManşetÇALLICA KÖYÜ’nde güneş enerjisi yatırımı

1 sene ago

Vali Hasan Şıldak ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ münasebetiyle, 3 Ekim 2018 Çarşamba günü merkez Çallıca Köyü’nde gerçekleşen Camii açılışına katıldı.

Vali Hasan Şıldak beraberinde Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, daire müdürleri ve Çallıca Köyü Muhtarı Osman Saçar ile birlikte açılış öncesi Çallıca Köyü’ne KÖYDES desteği ile Antak Enerji Firması tarafından kurulan güneş panelleri ile Düğün Salonu inşaatını yerinde inceledi.

Bilindiği gibi; Burdur güneş enerjisi yatırımları açısından yatırıma müsait bir il… Alternatif, yenilenebilir enerjiyi yaygınlaştırma çabalarında çok önemli bir yeri olan güneş enerjisinde, Çallıca Köyü’nde örnek bir proje hayata geçirildi.

Antak Enerji Yetkilisi Sait Uluca; “15 tane güneş panelimiz var. Yaklaşık 84 kw gücünde. Şebeke ile paralel bir şekilde çalışıyor. Gündüz elektriği alıyor, akşam şebekeden, normal elektrikten çalışıyor. İçlerine koyduğumuz cihazdan, elektrik olmadığı zaman kendisi otomatik olarak güneş paneline çekiyor. Bu sayede yaklaşık % 70 elektrik faturası düşüyor. 25 yıl ömrü var panelin. Tam bir aydır güneş panellerimiz çalışıyor. 274 bin TL’ye mal oldu. Burdur’un en büyük paneli burası” bilgilerini paylaştı.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive