‘BASIN TARİHİMİZDEKİ’ en özel, anlamlı günlerden biri olan “10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ” Burdur’da da çeşitli etkinlik, ziyaretler ve mesajlarla kutlandı. ‘Kültür kenti Burdur’a yakışır bir şekilde, Burdur’un dinamikleri, bileşenleri (kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, esnaflar) çalışan gazetecileri hatırlayarak, bu özel günümüze ortak oldular…

Ülkemizde, ‘basın tarihi’ aynı zamanda demokrasi tarihimiz.  Basın tarihimiz demek; “sancılı demokrasi denemeleri, demokratikleşme kültürü, modernleşme çabaları, kültürel aydınlanma” demek!..

Bundan 61 yıl öncesinin Türkiyesi’nde, 10 Ocak 1961 tarihi, 212 sayılı yasa, basın çalışanlarının sosyal haklarını, kazanımlarını simgeliyor…

Burdur’da da başta; gazetecvilerin örgütlü gücü Burdur Gazeteciler Cemiyeti (BGC) bürosu olmak üzere, medya kuruluşları ziyaretlere, yoğun bir hareketliliğe sahne oluyor… ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ internet ortamında, sosyal ağlarda da büyük ilgi gördü, paylaşımlar, mesajlarla, öne çıkan konu başlığı oldu.

Burdur Belediyesi, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz geçtiğimiz Pazartesi akşamı Susamlık tesislerinde, geniş katılımlı etkinlik’te Burdur basını ailesi ile bir araya gelirken, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz dün şehrimizdeki basın kuruluşlarını tek tek ziyaret ederek, basın turu gerçekleştirdi.

AK Parti heyetinden Cemiyet ziyareti

Burdur Gazeteciler Cemiyeti bürosu da önceki gün ziyaretçilerini ağırladı. AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan, İl Genel Meclisi başkanı Murat Akbıyık ve beraberindeki heyetle Cemiyet’i ziyaret ederek, Burdur’daki basın mensuplarının, ‘çalışan gazeteciler günü’nü kutladı.

AK Parti İl Başkanı Mengi, yerel konularda da başta yeni Meydan düzenlemesi olmak üzere, Belediye eleştirileri, İl Özel idaresi’nin yatırımları, yeni projeleri hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel de; basının içinde bulunduğu zor durumu, yaşanan sıkıntıları, yazılı basının, görsel medyanın ve internet sitelerinin beklentilerini anlattı.

MHP İl Başkanı Ökte, Cemiyet’te

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Burdur İl Başkanı Hikmet Ökte ile Burdur Ülkü Ocağı Başkanı Abdurrahman Arıkan da, pazartesi günü Burdur Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek, güncel gelişmelerin yanı sıra basının sorunları ve çözüm önerileri hakkında Cemiyet başkanı Kürşat Tuncel ve yönetim kurulu üyeleri ile görüş alış-verişinde bulundular.

Peltekoğlu’ndan ziyaret

Gelecek Partisi Burdur Teşkilatı yöneticisi, Teke Yöresi Yörük Obaları Akdeniz bölgesi Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı, Türkiye Türk Boyları Konfederasyonu yönetim kurulu üyesi Osman Peltekoğlu, Burdur Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek, yerel basının mutlaka desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ertilav’dan BGC ziyareti

Burdur İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav da, önceki gün Burdur Gazeteciler Cemiyeti bürosunu ziyaret ederek, ilimizdeki basın mensuplarının ‘çalışan gazeteciler günü’nü kutladı.

Ahmet Çağla, yine gazetecilerin yanında

Burdur’daki en aktif derneklerden, gönüllü kuruluşlarından biri olan, Burdur’un tanıtımı noktasında  da etkin bir şekilde çalışan, basın’la da iyi ilişkiler içerisinde olan Burdur-Isparta Elazığlılar Derneği başkanı Ahmet Çağla’da, Burdur Gazetecilere Cemiyeti’ne gelerek, gazetecilerin bu anlamlı günü’nü tebrik etti.

Muhtarlardan gazetemize ziyaret

Önceki gün Yeni Gün ofisine gelen Tepe Mahallesi Muhtarı ve Burdur Muhtarlar Derneği başkanı Mustafa Aktaş, Yeni Mahalle Muhtarı Ali Bozkurt, Zafer Mahallesi muhtarı Nail Aksöz ve Emek Mahallesi Muhtarı Haluk İnal, gazetemiz sahibi ve Burdur Gazeteciler Cemiyeti başkanı Kürşat Tuncel ile görüşerek, Tuncel nezdinde Burdur’daki tüm gazetecilerin günü’nü kutladılar.

Avukatlardan ziyaret

Önceki dönem AK Parti Burdur il başkanlarından Avukat Ömer Bütüner ile ortağı Avukat Ali Uz da ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla gazetemiz bürosunu ziyaret ederek, BGC Başkanı Kürşat Tuncel ile sohbet ettiler.

İYİ Parti Gençlik Kolları heyeti ile LÖSEV temsilcisi Şerafettin Acar’da gazetemizi ziyaret ederek,  ‘çalışan gazeteciler günü’müzü tebrik ettiler.