EğitimManşetSporÇağın en büyük hastalığı; HAREKETSİZLİK!

8 ay ago

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde her yıl yaz döneminde açılan İl Spor Merkezleri (Yaz Spor Okulları) 2019 yılı açılışı, dün Gazi Atatürk Stadyumu’nda gerçekleştirildi.  29 Haziran 2019 tarihinde başlayıp, 1 Eylül 2019 tarihinde sona erecek olan İl Spor Merkezleri bu sene İl genelinde 18 branşta toplan 4200 sporcu çocuk ve gençlere hizmet verecek.

Açılışa; Vali Hasan Şıldak, İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, Özel İdare Genel Sekreteri Asım Ertilav, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, antrenörler, çok sayıda sporcu çocuk ve aileleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya; “İl Müdürlüğümüz bünyesinde açılan İl Spor Merkezlerinin amacı, çocuk ve gençlerimize spor kültürünü aşılamak, sporu sevdirmek, spor yapma alışkanlığı kazandırmak, sosyal ve kültürel yönde gelişmelerini sağlamak, yaz’ın boş zamanlarını sporla değerlendirmek, her türlü zararlı alışkanlıklardan korumak, ruh ve beden sağlığı yerinde, yetenekli ve kabiliyetleri gençleri Türk sporuna kazandırmaktır. Yapacağınız her türlü spor eğitimi sizlere kurallara uymak, birliktelik, dayanışma, saygı, sevgi, iş birliği, paylaşma, centilmenlik ve takım ruhu ilkelerini yerleştirerek topluma uyum, kendine güven, cesaret ve arkadaşlık duygularını geliştirecektir.

İlimizde 5-10 yaş arası çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik başta atletizm, badminton, basketbol, jimnastik, eskrim, futbol, güreş, halk oyunları, basketbol, hentbol, kingboks, masa tenisi, satranç, judo, tenis, voleybol ve yüzme olmak üzere toplam 18 branşta açılan İl Spor Merkezleri 1 Eylül 2019 tarihine kadar devam edecektir.

Geçtiğimiz yıl 4100 sporcuya hizmet verdiğimiz İl Spor Merkezlerinde bu seneki hedefimiz 5000 ulaşmak olacaktır.” şeklinde konuştu.

Vali Hasan Şıldak da konuşmasında şunları söyledi: “İl Spor Merkezlerinin yani bir başka adı ile Yaz Spor Okullarının hayırlı olmasını ve çocuklarımıza, gençlerimize, sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.

Gerçekten spor hepimizin, yetişkinlerin, büyüklerin de yapması gerek sürekli içinde bulunmamız gereken bir süreç. Ama ne yazık ki günlük hayatın telaşı içinde bizler bunu unutuyoruz. Biliyorsunuz çağımızın en büyük hastalığı aslında hareketsizlik.

Hareket etmeyen toplum, hareket etmeyen birey sağlıksız bireydir. Obezite yine en büyük sağlık sorunlarından biri. İşte bu çocuklarımız daha bu yaşlarda spor ile tanışarak, yaz ve tatil dönemini en verimli şekilde, en sağlıklı şekilde inşallah geçirecekler.

İlimizin imkânları üstünde onlara sağlanan alanlarda, gerek İl Spor Müdürlüğümüzün, gerek İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün tesislerinde, salonlarında 18 branşta açılan spor faaliyetlerini yerine getirecekler.

4200 gibi bir sayıda katılım sağlandı ve bu ilimiz için fevkalade memnuniyet verici bir rakamdır. İlimiz ölçeğinde bir vilayette ve ilçelerinde 4200 gencimizin ve çocuğumuzun spor ile buluşması bizleri sevindiriyor ve bu rakamın yak- laşık 1600’ü il merkezinde. Spor varsa dostluk vardır, kardeşlik vardır. Spor varsa sağlık, hareket ve başarı vardır. Bütün yaşlarda sporu destekliyoruz.”

Konuşmaların ardından İl Spor Merkezlerinin açılışı yapıldı. Vali Hasan Şıldak ve beraberindekiler tüm branşlarda açılan stantları gezerek sporcularla sohbet ettiler ve spor yaptılar.

Kodlama : SadeMedia Interactive