GündemManşetSiyasetBaşkan Ercengiz: “BÜYÜK BİR AİLEYİZ, ailemizi daha da büyüteceğiz”

1 sene ago

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ikinci kez Burdur Belediye Başkanlığı görevini seçilen Ali Orkun Ercengiz, mazbatasını alarak ikinci dönemi için, 8 Nisan 2019 Pazartesi günü iş başı yaptı.

2014’te CHP’den başkanlık görevine seçilen, 2019’da ise; CHP ve İYİ Parti iş birliğiyle % 53,1 oy oranıyla ikinci kez seçim başarısı elde eden Ercengiz mazbatasını, dün İl Seçim Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle aldı. Ercengiz mazbatasını almak üzere eşi Hülya ve oğlu Mehmet Ali Ercengiz’le birlikte Burdur Seçim Müdürlüğü’ne geldi.

Ercengiz’e burada mazbatası İl Seçim Kurulu Başkanı Hakim Tayfun Vapur tarafından verildi. Daha sonra CHP ve İYİ Parti’den Belediye Meclisi Üyeliğine ve CHP’den İl Genel Meclisi Üyeliğine seçilenler de mazbatalarını aldı. Mazbata törenine Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İzzet Akbulut, İYİ Parti İl Başkanı Faruk Erkan ile partililer katıldı.

Mazbatasını aldıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Ercengiz yerel seçimlerin hayırlı olmasını diledi. Ercengiz; “sükunet içerisinde geçirdiğimiz bir seçim döneminden sonra gayet sağlıklı sonuçlarla mazbatımızı aldıktan sonra yeni dönem başlayacak. Burdurumuza kolkola iyi hizmetler yapacağız. Kimseyi ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, seçimin seçimde kaldığını, herkesin tercihine saygı duyarak demokrasinin tecellisi olan seçim neticesinde de görev ve yetkinin Burdur halkı tarafından meclis üyesi arkadaşlarımla birlikte verildiğini ve beş yıl içerisinde Burdurumuza hep birlikte en iyi hizmeti yapacağımızı ifade etmek istiyorum. Zor bir süreçti. Kazanan Burdurumuz olsun” dedi.

Üç buçuk ay süren seçim kampanyasının ardından mazbatayı alarak ikinci görev süresine başladıklarını söyleyen Bşakan Ercengiz; “öncelikle ittifak ortağımız olan İYİ Parti İl Başkanımıza, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanımıza, Kadın Kollarımıza, Gençlik Kollarımıza, gönüllü ordusuna ve bizi tercih eden bize bu dönemde de görev yapma yetkisini veren Burdur Halkına teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Ercengiz Adliye binasında şunları söyledi: “Türkiye’de her zaman sağduyunun, hoşgörünün güzelliklerin kenti olan Burdur’a yakışan bir seçim süreci yaşadık. Mutlaka seçim kendi içerisinde, zaman zaman hoş karşılamayacağımız şeyler olsa da bunlar seçimde kaldı. 31 Mart akşamı bir söz vermiştik. Biz yine kucaklayıcı, yine rozetini bir kenara bırakmış, siyasi partisini ve düşüncesini asla unutmayan, ama hizmeti esas alan bir belediyecilik anlayışıyla yine kendi partimi, kendi örgütümün gücü ve desteği ile ittifak ortağımız olan İYİ Parti’nin gücü ve desteğini arkamıza alarak bitirdiğimiz bu seçimde sadece kendi partilisine ya da ittifakına hizmet eden değil tüm Burdur halkına hizmet eden bir anlayışla önceki beş yılda çalıştığımız gibi bir beş yıl daha çalışacağız.

Hatta üzerine daha çoğulcu, daha katılımcı bir anlayışı koymak istiyoruz. Biz sadece Burdur kent merkezine değil Burdur ilinin tamamına hizmet etmeyi hedef alan bir hizmet anlayışı içerisinde yeni bir dönem planlıyoruz ve tasarlıyoruz. Önümüzdeki günlerde ilk 100 gün eylem planımızı açıklayıp ardından da beş yıllık planlarımızı ortaya koymak istiyoruz. Bizim derdimiz bu kente hizmet etmek. Ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı ve farklı bir noktaya getiren anlayışla değil, bütünleştirici bir anlayışla çalışmak istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde sayın vekilimiz yaptığı siyasi değerlendirmeye küçük bir atıfta bulunmak istiyorum. Takipçisi olacaklarını, hizmetleri takip edeceklerini ve görev ve sorumluluklarını yerine getireceklerini ifade etmiş. Biz bunu denetleyen, sürekli eleştiren ya da bizim üzerimizde sürekli bir göz olarak değil Burdur’a hizmet noktasında kol kola girilmek olarak algılıyoruz. Böyle olması gerektiğini düşünüyoruz.

Örneğin önümüzdeki süreçte plan ve projesini bitirdiğimiz, kredisi hazır olan Avrupa Bankasından alınmış bir atık su arıtmanın hemen hayata geçirilmesi için vekilimizin Ankara’daki görevini hızla yapacağına inanıyoruz. İçme suyu ile ilgili verilen sözlerin takipçisi olacaklarına inanıyoruz. Seçim sürecinde Burdur’u ziyaret eden Cumhurbaşkanımızın, tüm Bakanların ve tüm kamu gö- revlilerinin verdiği sözlerinde takipçisi olacağımızı kendilerine hatırlatacağımızı ve Burdur için yapı- lacaklarda kol kola girilmesi gereken yer neresi ise orada kol kola olacağımzı ifade etmek istiyorum. Tekrar Burdurumuza, ilimize, vatanımıza, milletimize bu seçimlerin hayırlı olmasını diliyorum.”

Mazbatayı aldıktan sonra Burdur Belediye binası önünde Belediye çalışanları tarafından karşılanan Başkan Ercengiz Belediye’de yaptığı açıklamada; “beş yıl önce buraya geldiğimizde bir devir teslim töreni yaşamıştık. Bizden once bu kenti 10 yıl boyunca yöneten kıymetli Başkanımızın elinden Burdur Belediyesini devir almıştık ve bizde onu bize yakışan bir şekilde yine aynı kala- balıkla uğurlamıştık. Burdur her defasında söylediğim gibi, huzurun, sağduyunun, hoşgörünün ve kardeşliğin kenti. Bu hoşgörüyü, sağduyuyu ve kardeşliği hiç bozmayalım. Biz bir hizmete talip olduk. Burdur halkı ikinci kez bizi bu hizmete layık gördü. Biz de bu hizmete layık olabilmek için önceki beş yılda olduğu gibi yine çalışacağız. Bugün burada olan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Ben rozetimi çıkarıp başladığım dediğim günden bu yana Cumhuriyet Halk Partisi rozetimi takmadım. Söz vermiştim. Bugün burada iki tane il başkanım var. İYİ Parti ve CHP İl Başkanlarım ve ilçe başkanlarım var. Biz büyük bir aile olduk. Ailemizi daha da büyüteceğiz. Herkesin ailesi, oğlu evladı, kimisinin babası, kimisinin de kardeşi olmaya devam edeceğiz. Bizden kimse intikam çığlıkları ve tamtamları beklemesin. Biz bunu yapmayacağız. Biz bunu beş yıl önce de yapmadık, şimdi de yapmayacağız. Yapılan kötülüklerden, yapılan kötü sözlerden utanması gereken kim varsa onlar utansın. İnşallah Burdurumuz beş yıl daha en iyi şekilde yönetilmeye devam edecek. Ak Parti İl Başkanına ve yönetimine de bir teşekkürü borç biliyorum kendime. Geçen hafta hava bulutluydu itiraz ettiler. Çünkü biz bahar gelecek dedik. Mazbatayı bahar gününde aldırdıkları için kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz alkışlar ve tebrikler eşliğinde makamına geçerek burada misafirlerini ve kutlamaları kabul etti.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive