GündemManşetSiyasetBÜTÜNŞEHİRLERİN kapsamı ne kadar genişliyor?

2 sene ago

2019 yılı Mart ayı sonunda yapılacak olan mahalli idareler seçimi öncesinde, özellikle de Burdur’un da içinde bulunduğu il belediyeleriniyakından ilgilendiren köklü, yeni değişiklikler yapılacağına dair haberler, med- yada son günlerde geniş yer buluyor. Uzun bir süredir gündemde olan bütünşehir uygulamasının yaygınlaştırılacağına, 750 bin nüfus kriterinin kaldırılarak ülkemizde 30 büyükşehirde olduğu gibi diğer 51 il’de de bütünşehir modelinin tatbik edieleceğine ilişkin haberler son günlerde ağırlık kazandı.

AK Parti iktidarının yerel yönetimlerde planladığı köklü değişiklik hazırlıklarına ilişkin haberlerde değişik iddialar öne çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan bir haberde bütünşehir’in kapsamının 300 bin nüfusu gözetilerek genişleteceği bilgisi paylaşılmıştı.

Bazı kaynaklar ise; “51 il’deki bütünşehir’in 30 büyükşehir gibi olmayacağı, bazı farklılıklar içereceği, il’in tamamı değil de şehirlerde merkez köylerin, ilçelerde de köylerin bağlı bulundukları ilçe merkezlerine ekleneceğini” öne sürüyor.

2019 yerel seçimleri öncesinde büyük ilgi gören, merakla beklenen nasıl bir değişiklik olacağı, yeni düzenlemeler hakkında hafta sonu bir haber daha gündemde geniş yer buldu. Türkiye Gazetesi’nin servis ettiği, pek çok iletişim mecrasında paylaşılan, ilimizde de hafta sonu yerel basın ve internet sitelerine konu olan bu habere göre; 51 il’in tamamı bütünşehir kapsamına alınacak. Nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan diğer 51 il’de ‘bütünşehir’ sayılacak. 51 il mülki sınırlarına geçecek. İl Belediyesinin sınırları mülki sınırları ile aynı olacak. İl’in belediye başkanı mülki sınırın tamamından sorumlu olacak. AK Parti, bütünşehir uygulamasının özünü, ana fikrini, ‘şehrin tek elden planlanmasına’ dayandırıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığının ortak yürüttüğü çalışmanın tamamlandığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılacak sunumdan sonra Meclis’e geleceği öğrenildi. Hazırlanan taslakta, yerel yönetimlerin ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyumunu’ içerecek bazı yeni adımlar da atılacak.

İşte; siyasetin gündeminde olan Bütünşehir’le ilgili hafta sonu medyaya yansıyan haberde şu bilgiler yer alıyor:

Talimatı Erdoğan Vermişti, Çalışmalar Bitti, 51 İl Bütünşehir Oluyor

“51 il, bütünşehir kapsamına alınıyor. İlin belediye başkanı, şehrin mülki sınırlarının tamamından sorumlu olacak. 51 ildeki belde belediyeleri en yakın ilçe ile birleşecek ya da kapanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süre önce il belediyeleri ile ilçe belediyelerinin verdiği hizmetlerde yaşanan yetki karmaşası nedeniyle, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan 51 ilin ‘bütünşehir’ sayılmasına yönelik çalışma yapılması talimatını vermişti. İçişleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığının ortak yürüttüğü çalışmanın tamamlandığı ve Erdoğan’a ya yapılacak sunumdan sonra Meclis’e geleceği öğrenildi. Hazırlanan taslakta, yerel yönetimlerin ‘Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne uyumunu’ içerecek bazı yeni adımlar da atılacak.

BELEDİYE BAŞKANI AYNI ZAMANDA BELEDİYE MECLİS BAŞKANI DA OLMAYACAK

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, belediye başkanı aynı zamanda o ilin belediye meclisinin başkanı olamayacak. Meclis içinden başka biri başkan seçilecek.

SEZER VETO ETTİĞİ SİSTEM HAYATA GEÇİYOR

AK Parti kurmayları, düzenlemenin gerekçesini; “Türkiye’de artık hükûmetler parlamentodan çıkmayacak. Ama belediyelerde hâlen belediye başkanı belediye meclisinin de başkanı. Bu yapısal bir sorun. Yeni sistemde, meclis başkanı meclis içinden seçilebilir. Belediye başkanı aynı zamanda meclis başkanı olmamalı. Buna karar vereceğiz. Bunu 2004’te de tartışmıştık. O gün yapılamadı. Doğru olan, kendini denetleyen bir yapının başında başkan olmamalı. Yine 2014’te merkez-yerel yetki paylaşımında da yerele yetki verildi. Ancak merkezin sahadan çekilmesi düzenlemesi o dönem Sezer tarafından veto edildi. Bunlar da yapısal sorun. Müzakere ediyoruz. Merkezin yetkileri ile ilgili de bir uyum düzenlemesi yapılabilir” şeklinde açıkladı.

İL ÖZEL İDARELERİ KAPANACAK

51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. Yani o il belediyesinin sınırları mülki sınırları ile aynı olacak. İlin belediye başkanı mülki sınırın tamamından sorumlu olacak. AK Parti kaynakları, doğru olanın şehrin tek elden planlanması olduğunu belirterek, “Belediyelerde farklı sorumluluk alanları var. Bu sorumluluk alanlarının çerçevesi tam çizilmeli. Tek elden plan yapılmalı” görüşünü dile getirdi. İl özel idareleri de kapatılacağı için buralardaki tüm kaynaklar il belediyelerine devredilecek.

BELDE BELEDİYELERİ KAPANACAK YA DA YAKIN İLÇEYLE BİRLEŞECEK

Yeni düzenleme ile sınırlardaki stratejik olan beldeler hariç, 51 ildeki tüm belde belediyeleri ya en yakın ilçe ile birleşecek, ya da kapatılacak. AK Parti kurmayları, daha önce de yüzde 90’ı belde belediyesi olmak üzere bin 800 civarında belediyenin kapatıldığını hatırlatarak “Bir belde belediyesinde en az 9 personel var. Başkan ve şoförü ile birlikte 11 oluyor. Yıllık gideri bir buçuk milyon lira. Bu parayı oraya hizmet için götürmek daha doğru olur” değerlendirmesini yaptı. Bütünşehir uygulamasına geçildikten sonra 51 ildeki binlerce köydeki yapılarda yaşanan ruhsat ve iskân problemi de çözülmüş olacak.”

Kodlama : SadeMedia Interactive