KültürManşetBUTSO’dan örnek kültür hizmeti (Fotoğraflarla Burdur Tarihi anlatılıyor)

4 sene ago

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) örnek bir kültür hizmeti gerçekleştirdi. BUTSO yayınları kültür yayınlarının üçüncü serisi “Burdur Tarihi ve Anılar” kitabı oldu.

Burdur’un geçmişini, 1970 yılına kadar yaşanılanları, sayısız insanların tanıklıklarını ve olayları belgeleyen fotoğrafları kent hafızasına kaydetmek, gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla gönüllü başlatılan çalışma kitap haline getirildi.

‘Burdur Tarihi ve Anılar’ projesi bir Burdur sevdalısı olan Esengül Boyacıoğlu İnalpulat’ın çabaları, girişimleriyle somut sonuçlar vermeye devam ediyor. Restoratör-Konservatör Esengül Boyacıoğlu İnalpulat’ın yanısıra gazetemiz yazarlarından hafta sonları Burdur Tarihi ile ilgili özel çalışmalara imza atan, dosyalar hazırlayan Osman Koçıbay, Burdur Tarihi ile ilgili çalışmalar gerçekleştiren Prof. Dr. Metin Özata, Doç. Dr. Şevkiye Kazan Nas ve Dr. Ümmügülsüm Candeğer’in editör olarak yer aldıkları çalışma ekibi, Burdur’un tarihini anlatan bir çalışmayı kitaplaştırdı.

Sosyal medya ortamında örgütlenen, Burdur’u sevenlerin, Burdur’un değerlerini paylaştıkları ‘Burdur Tarihi ve Anılar’ grubu oluşumu bu kitapla Burdur tarihine bir katkı koymak istiyor. “Geleceğimizi oluşturmanın bir yolu da geçmişimizi iyi bilmek ve sahip çıkmak” diyen İnalpulat, “Burdur tarihindeki bir boşluğu doldurmayı hedefledik. Gelecek nesilleri Burdur hakkında belge bırakmak istedik” dedi.

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik de katkı sağladıkları bu çalışma hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: “Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak; şehrimizin sahip olduğu tarihi, iktisadi, coğrafi, sosyal ve kültürel değerleri bilimsel araştırmalar ve yayınlar yoluyla halkımızın istifadesine sunmayı en önemli görevlerimiz arasında sayıyor ve tarihsel mirasımıza sahip çıkarak Burdur’umuzu ülkemizin önemli kültür merkezlerimizden biri yapmaya itina gösteriyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive