EkonomiGündemManşetSiyasetBUTSO’dan örnek çalışma

5 sene ago

“ANA CADDELERDE TİCARET ANKETİ 2015”e Gazi, Adliye, Kışla, Atatürk ve Cumhuriyet Caddelerinde 153 esnaf katıldı.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın Burdur’da 4 ana caddede esnafa yönelik yaptırdığı anket sonuçlandı. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf  Keyik, üyelerinde katıldığı toplantıda, anketin çarpıcı sonuçlarını basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

Burdur il merkezinde 28-29 Mayıs 2015 tarihinde, 6 anketör ile 205 esnaf ile“ANA CADDELERDE TİCARET ANKETİ 2015” başlığı altında düzenlenen ankete Gazi, Adliye, Kışla, Atatürk ve Cumhuriyet Caddelerinde gerçekleştirdiğimiz ankete 153 esnaf katıldı. Geri kalan 52 esnaf (siyasi kaygı, ankete kesinlikle katılmak istememe, anketin sonucunun kendi taleplerini yerine getiremeyeceği v.b.) gerekçelerle ankete katılmadı.

BUTSO, şehrimizde tartışılan öncelikli konulardan biri olan çift yön beklentisi, ana caddelerdeki ticari yaşam, esnafın beklentileri hakkında yaptığı bu örnek çalışmanın sonuçlarını önceki gün düzenlediği geniş katılımlı toplantıda Burdur dinamikleri ve kamuoyu ile paylaştı.

Ortaya çıkan sonuçlar, Burdur’da esnafın çift yön konusu başta olmak üzere, yeni trafik düzenlemelerinde kafasının karışık olduğunu gösteriyor. Bilindiği gibi ‘çift yön’ neredeyse son on yıldır Burdur merkezde tartışılan bir karar… Bu tartışmada öne çıkan iki tez var; “ilk’i tek yön uygulaması nedeniyle özellikle dışarıdan gelenlerin kent merkezini görmedikleri, Gazi Caddesi esnafının tek yön’den zarar gördüğü…”  Bu yaklaşımın karşısındaki fikir ise şu: “Burdur bir şehir, ticari yaşam bir caddeye mahkum edilemiz. Ticareti başka caddelere de yaymak gerek. Bu noktada Gazi Caddesi’ni tek yön’e çevirmek doğru bir adımdı…” Tek yön’ü savunanlar hep bu argümanı vurguladı. Tek Yön’cüler  şehirde araba sayısının son on yılda çok arttığını, çift yönlü trafik akışını Gazi Caddesi’nin kaldıramayacağını, trafik kazalarının artacağına dikkat çekiyor.

Çift yön isteyenler ise; Gazi Caddesi’ndeki canlanma için yolun çift taraflı akması gerektiğine inanıyor.

BUTSO’nun yaptığı çalışmada çift yön’e esnafın % 60’ı olumlu bakarken, % 40’ı karşı çıkıyor. Ticari canlanma beklentisi taşıyan esnafın Gazi Caddesi’nin kapanması hakkındaki düşünceye ise; %55’inin karşı çıkması, % 45’inin evet demesi esnafın bu konularda kafasının karışık olduğunu gösteriyor.

Bilindiği gibi Belediye’nin yeni yönetimi esnafın çift yön talebini dikkate alarak uzun bir süredir çift yön’e geçiş için hazırlıklarını sürdürüyor. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, çift yön hazırlıklarını kamuoyu ile paylaşmıştı… Önümüzdeki günlerde İl Trafik Komisyonundan çıkacak kararla birlikte çift yönün yeniden denenmesi bekleniyor.

BUTSO’nun gerçekleştirdiği ankete katılan esnaflara; “ticaret konusu, kaç yıldır bu işyerindesiniz, kaç çalışanınız var, işyeri mülkiyeti, kazanç memnuniyeti, işi iyileştirme düşüncesi, işyerini devretme düşüncesi, başka caddeye taşınma düşüncesi ve trafik düzenlemesi ve yönleri ile ilgili 9 seçenekli, 3 adet de ucu açık soru soruldu” ve anket bir rapor haline getirildi. 2 günlük sürede 205 denekle yapılan anket çalışmasının sonuçlarını dikkate alarak çıkan veriler ışığında yetkili birimlerin yürüteceği çalışmalar BUTSO’nun hizmet stratejisinde etkin rol oynayacak.

Burdur’da ana caddeler üzerinde bulunan 205 esnafa; esnafların ticaret konusu, kaç yıldır bu işyerindesiniz, kaç çalışanınız var, işyeri mülkiyeti, kazanç memnuniyeti, işi iyileştirme düşüncesi, işyerini devretme düşüncesi, başka caddeye taşınma düşüncesi ve trafik düzenlemesi ve yönleri ile ilgili 9 seçenekli, 3 adet de ucu açık soru soruldu. Anket kentin ana ticaret arterleri olan Gazi, Adliye, Kışla, Atatürk ve Cumhuriyet Caddelerinde gerçekleştirildi.

Ankete cevap veren 153 esnaf ana sorun olarak; ‘düzensiz parklar ve otoparkların yetersizliğini’ ifade ederken, ‘özellikle şehir dışından aracıyla kent merkezine gelenlerin ticarete katkı koymadan devam ettiği ve trafik levhalarının belirgin olmayışı ve yetersizliğinden’ yakındılar! Bununla birlikte yeniden caddelerde paralı park uygulamasının gelmesini isteyen esnafın çokluğu da dikkat çekiyor. Genel anlamda ticaretin tek caddede yoğunlaşması da esnafın farklı caddelerde de ticaret yapılması gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Özellikle Adliye Caddesi esnafı ise kaldırımların düzensizliğinden şikayet ederek kaldırım düzenlemesi yapılmasını istiyor.

Gazi ve Adliye Caddesinde;  Ticaretin Artması için ne yapılmalı? * Düzensiz parkların önlenmesi * Otoparkların cazip hale getirilmesi * Sokak Aktiviteleri düzenlenmesi * Caddede bulunan binalarda cephe yenilemesi yapılması * Adliye Caddesinde Cadde iyileştirilmesi * Yüksek kiraların dengelenmesi.

Burdur kent merkezinde Gazi ve Adliye caddesinde faaliyet gösteren ve ankete cevap veren 115 esnaf otoparkların yetersizliği ve düzensiz parkların önlenmesiyle ticaretin artacağını en önemli sorun çözüm yolu olarak görüyor. Bununla birlikte otoparkların artırılarak cazip gelmesini ifade ederken, esnafın bir bölümü de çeşitli aktiviteler düzenlenmesi gerekliliğini belirtiyor. Yine burada cevaplardan dikkat çeken bir diğer hususta her iki caddede de cephe yenilemesi yapılması gerekliliği isteği. Gazi Caddesi esnafının dikkat çeken bir diğer şikayeti de ‘yüksek kiralar’ olarak dikkat çekiyor. Adliye Caddesi esnafı ise kaldırımların düzenlemesi gerekliliğini ifade ediyor.

Kışla ve Oluklaraltı Caddesinde; Ticaretin gelişmeme sebepleri nelerdir? * Birahanelerin olması * Bedelli Askerliğin gitmesi * Bankalar Kışla Caddesine gelsin

Burdur kent merkezinde Kışla Caddesi ve Oluklaraltında faaliyet gösteren ve anketimize cevap veren 38 esnaf ortak sorun olarak Oluklaraltı mevkiinde birahanelerin olmasını belirtirken, Kışla Caddesinde de bedelli askerliğin gitmesiyle yeni bir birliğin, Tugayın gelmemesi öne çıkıyor.  Ankette dikkat çeken bir diğer öneri de bedelli askerliğin gitmesi ile ticari canlılığını kaybeden Kışla Caddesi’nde bankaların gelmesi ile canlılığın yaşanabileceği fikri oldu.

İŞTE ESNAFLARIN SORULARA VERDİĞİ YANITLAR VE YÜZDELERİ

Kaç yıldır bu iş yerindesiniz?

1-3 yıl diyenler 36 kişi %24

3-7 yıl 41 kişi %27

7-10 yıl 34 kişi %22

10-20 yıl 18 kişi %12

20+yıl 24 kişi %15

Kaç kişi çalışıyor?

1 kişi çalıştıran 67 esnaf %43

2 kişi 38 esnaf %25

3 kişi 16 esnaf %10

4+ kişi 32 esnaf %22

İş yeri kimin?

%70 kiracı %30 mülk sahibi

İşinizden ve kazancınızdan memnun musunuz?

%63 Evet (97 kişi)- %37 hayır 56 kişi

İşinizi geliştirmeyi düşünüyor musunuz?

%69 Hayır (105 kişi)

%31 evet (48 kişi)

İşinizi devretmeyi düşünüyor musunuz?

%80 Hayır %20 Evet

Başka bir caddeye geçmek ister misiniz?

%77 Hayır (117 kişi)

%23 evet (36 kişi)

Gazi Caddesi yeniden çift yön olsun mu?

%60 Evet (92 kişi)

%40 Hayır (61 kişi)

Çift yön olursa yaya kazaları ne olur?

Artar %73 (112 Kişi)

Artmaz % 27 (41 Kişi)

Gazi Caddesi trafiğe kapatılsın mı?

Hayır %55 (87 kişi)

Evet %45 (66 kişi)

Mevcut şekliyle kalsın mı?

%54 Hayır (83 kişi)

%46 Evet (70 kişi)

Kodlama : SadeMedia Interactive