EkonomiGündemManşetBUTSO’da; PLAN HAZIRLIĞI

2 sene ago

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası, Yeni dönem Stratejik Plan hazırlık toplantısı önceki gün gerçekleştirdi.

Ticaret ve Sanayi Odası Meclis salonunda yapılan toplantıya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Kamu kurum ve kuruluş Temsilcileri ile Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı Sivil Toplum Örgütleri Başkanları katıldı.

Başkan Yusuf Keyik’in selamlama konuşmasının ardından Stratejik Plan hazırlığı konusunda bilgilendirme yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Danışmanı Dr. Yüksel Vardar; “Toplantımızın ana aktörleri dış paydaşlarımız olarak sizlersiniz. Odacılık konusunda olumlu, olumsuz akımlar neler, Burdur’da sorunlar neler, sizlerin odadan beklentileriniz neler bu konularda sizlerin fikirlerini alacağız. Daha sonra bunları derleyip, sentezleyip stratejik planımıza ekleyip bu bilgiler doğrultusunda da stratejik planımızı çizmeye bunlar katkı sağlayacak.

Odacılıktan bahsedersek, oda anlayışı bizim dış paydaşlarımızda biraz farklı gibi. Bazen çoğunlukla sadece kamu kurumu gibi gözüküyor ama kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütü olmakla beraber üye prensibi ile çalışan üyeye hizmet etmek amacında olan, sadece kamunun verdiği görevleri değil kendine yönelik hizmet üreten odalardır. Bu yönlerimizi ortaya çıkarıp, özel sektörümüzün odalarımıza hizmet etmesini gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun çabaları içerisindeyiz.

Özel sektörün güçlü olması için odaların verimli hizmet etmesi gerekiyor. Çünkü özel sektör çok önemli. Türkiye’nin ekonomisi onlar sırtlanmış götürüyor. Onların sağlıklı bir yapıya kavuşması Türkiye’nin yükselmesi demektir. Bu anlamda odalara büyük görev düşüyor.

Odalar üyelerinin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, mensuplarının birbirleri ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü, güveni hakim kılmak üzere mesleki disiplin, ahlak ve dayanışmayı korumak ve kanunda yazılı hizmet ile mevzuatla odalara verilen görevleri yerine getirmek amacıyla kurulan, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır” dedi.

Dr. Yüksel Vardar yaptığı bilgilendirmeden sonra Meslek Odaları Başkanlarına söz verdi. BURDOĞTAŞ Başkanı Nasuh Ekinci ve Burdur Makine Mühendisleri Odası Başkanı Görkem Demer Burdur’da odaların yaşadığı sıkıntıları aktardılar.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive