EkonomiManşetBUTSO Meclisi’nde konuşan Vali Hasan Şıldak: “BURDUR, FARKLI ALANLARDA ÇOK CİDDİ POTANSIYELE SAHİP”

2 sene ago

22 Mayıs’ta başladığı Burdur Valiliği görevine hızlı bir başlangıç yapan, ilimizi yakından tanıma çalışmalarına ağırlık veren Vali Hasan Şıldak, geçtiğimiz Perşembe akşamı Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Meclis Toplantısına katılarak, Burdur ekonomisini ele aldı.

Burdur ekonomisinin dinamiklerini temsil eden, ilimizin güçlü, etkili sivil toplum kuruluşlarından biri olan Burdur Ticaret ve Sa- nayi Odası’nın Meclis Salonunda düzenlenen toplantıya iştirak eden Vali Hasan Şıldak, toplantıda yapılan kapsamlı sunumla tarım, hayvancılık ve madencilik sektörleri başta olmak üzere Burdur’un önde gelen sektörlerini Ticaret ve Sanayi Odası verileriyle görme fırsatı buldu. Burdur’un farklı alanlarda çok ciddi potansiyeller taşıdığını vurgulayan Vali Hasan Şıldak’ın konuşmasında öne çıkan satır başları şöyle :

“Bu kısa süre içinde Burdur ili hakkında da ister istemez pek çok kanaate ve tespite sahip oluyorsunuz, çünkü her kanaldan bilgi akışı oluyor. Hakikaten genel itibarıyla baktığımızda birkaç cümle ile özetlemek gerekirse; Burdur çok ciddi bir potansiyele sahip farklı alanlarda, farklı kulvarlarda çok önemli ölçüde birikime sahip, ancak bunları yeterince gün yüzüne çıkarıp gerektiği şe- kilde kanalize edememiş, ekonomisine sanki sokamamış bir görü- nüm arz ediyor. Bunlar ilk tespitler, belki yanılgılar da içerebilir.

İYİ BİR EŞGÜDÜM, İYİ BİR KOORDİNASYON ORTAYA KOYMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Zaten meslek kuruluşlarımızdan beklenen, bilhassa Ticaret ve Sanayi Odalarımızdan beklenen gerek oda yönetimi olarak, gerekse odanın üyeleri, mensupları olarak bu ilin yapacağı atılımda sizlerin her zaman öncü rol oynamanızdır. Biz kamu yöneticisi olarak, ben il’in Valisi olarak buradaki fonksiyonumu bir orkestra şefine benzetiyorum. Yani biz iyi bir eşgüdüm, iyi bir koordinasyon ortaya koyabilirsek, kendimize bağlı birimleri kurumları iyi yönetebilirsek, en başta onlar arasında bir ahenk uyum sergileyebilirsek ve de bunu biz kamudan özele doğru bütün kesimleri kucaklayan, il’in geneline yansıtabilmeliyiz.

HEDEFLERİ BELİRLEYİP ELBİRLİĞİYLE, KAMU ve REEL SEKTÖR BİRLİKTE ADIMLARI ATMAMIZ LAZIM

Özellikle küçük, gelişmeye aday illerimizde buna çok ihtiyaç var. Birlik ruhu, dayanışma, yani güç birliği oluşturarak bütün gücün tek bir kanaldan akması lazım. Tespitleri doğru yapmamız lazım. Kaybedecek ne zamanımız vardır, ne de enerjimiz vardır. Kaynaklar sınırlıdır, zaman sınırlıdır. Hedefleri belirleyip elbirliğiyle, kamu ve reel sektör birlikte adımları atmamız lazım. Ben bu potansiyeli burada hem yer altında, hem yer üstünde tabiat güzellikleriyle, turizm değerleriyle, mermeriyle, madencilik sektörüyle, tarımdaki o eşsiz hayvancılık potansiyeli ile mevcut olduğunu görüyorum. Daima bilimsel temelli çalışmalardan da faydalanıp sizlerin önerileri, ilimizdeki bütün dinamik unsurların, reel sektörün, siyaset kurumunun, kamunun ve sivil toplumun tabiki basının da buradaki rolüyle bir ortak hamle ve girişim gücüyle yeni bir başlangıç yapmanın zamanı gelmiştir diye düşünüyoruz. Yeni süreçte, önümüzdeki süreçte biz bunun için varız. Ve bu birlikteliği sağlamak her şeyden önce benim görevim olacaktır.”

Kodlama : SadeMedia Interactive