Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik: “Vatandaş olarak bayram alışverişlerimizi ilimizden ve yerel işletmelerimizden yapalım; esnafımıza daha fazla sahip çıkalım” dedi.

“YEREL İŞLETMELERİMİZE SAHİP ÇIKALIM”

Sıcak paranın Burdur’a dönmesiyle ekonominin rahatlayacağına dikkat çeken Başkan Yusuf Keyik: “Ekonomik dalgalanmaların yaşandığı bu dönemde, Ticaret ve Sanayi Odası olarak yerel esnafımıza sahip çıkılması gerektiğini vurguluyor; alışverişlerde ve hizmet alımlarında yerel esnafı tercih etmenin tüm şehrimizde faaliyet gösteren işletmelerimiz açısından olumlu yansımalarının olacağını, KDV ve istihdamın artacağını, ilimizdeki müteşebbislerin artacağını ve ekonomimizin bir nebze olsun rahatlayacağını düşünüyoruz. Ayrıca şehrimizde kullandığımız sıcak paranın da bir şekilde yine şehrimize dönmesi gerekmektedir. Birlikteliğin ve dayanışmanın en güzel örneklerinden birisi de budur. Bu farkındalık ve sorumluluk anlayışıyla bir kez daha çağrıda bulunuyorum: Yerel esnafımızdan alışveriş yapalım, esnafımıza sahip çıkalım” şeklinde konuştu.

“EKONOMİK DALGALANMALAR, MALİYET ARTIŞI, ENFLASYON ETKİSİ”

Başkan Keyik, ekonomik dalgalanmaları ve maliyet artışıyla zamların neticesindeki enflasyon artışının, tüm Türkiye’de olduğu gibi Burdur’da da etkilerinin olduğunu vurguladı.

“GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR”

Tüketicilerin yerel esnaf ve markaları tercih etmesinin sosyoekonomik yararlar getireceğini belirten Başkan Yusuf Keyik şunları söyledi: “Milli ekonomisi Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) temelli olan ülkemiz ekonomisi, uluslararası ekonomideki belirsizlikler, savaş yaptırımları, borsa endekslerindeki dalgalanmalar, maliyet artışları, faiz artırımları ve enflasyonun yükselmesi gibi zorluklara rağmen dayandı, ayakta kaldı. İlimiz genelinde üretim ve ihracat devam etti, kapasitemiz arttı. Bunlara karşın maliyetlerin yükseldiği, kâr payları eridiği bir ekonomik süreci yaşıyoruz.  

Ramazan Bayramı’yla birlikte kentimizdeki tüketiciler yerel işletmeleri daha fazla tercih etsinler. Böylelikle yerel işletmelerimiz, yerel markalarımız çok güçlü şirketlere karşı ayakta kalabilsinler. Vatandaş olarak bizler ilimizden ve yerel işletmelerimizden alışverişlerimizi yapmalıyız. Unutulmamalıdır ki yerelden yaptığımız her alışveriş ilimizdeki firmaların kapasitelerin büyümesine ve Burdur’da istihdamın artmasına etki edecektir.

Esnafımızın kazanması ilimizin kalkınması demektir. Gün birlik günü, gün esnafımıza daha fazla sahip çıkma günüdür. Vatandaşlarımızın ‘Üzerimde nakit para yok, sonra veririm’ diyebildiği, kimi zaman anahtarını, kimi zaman çocuğunu emanet ettiği, düğününde-cenazesinde beraber olduğu yerel esnafına sahip çıkağına inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimin Kadir gecesinin hayırlara vesile olmasını, mübarek Ramazan bayramının da şimdiden sağlık, mutluluk, birlik ve beraberlik içerisinde geçmesini dileklerimle Ramazan Bayramınızı kutluyorum.”