Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Elektik, Doğalgaz ve Akaryakıt ürünlerine gelen zamların imalat maliyetlerini artırdığını, enflasyonu körüklediğini, rekabeti zorlaştırdığını ve milletin alım gücünü düşürdüğünü belirtti.

Kurdaki dalgalanmaların akaryakıt fiyatlarını yükselttiğini kaydeden Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik; “Dolar/TL kuru ile küresel petrol fiyatlarındaki artış enerji fiyatlarının da artmasına neden oluyor. Bu sektördeki dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor. Öte yandan doğalgazda kasım ayı için mesken tarifesi sabit kalırken sanayi aboneleri için geçerli olacak tarifeye yaklaşık yüzde 48, otomobillerin LPG litre fiyatına yüzde 48, elektrik üretim amaçlı tarifeye ise yaklaşık yüzde 46 zam yapılması hem rekabeti azaltıyor hem imalat maliyetlerini yükseltiyor ve hem de enflasyonun artmasına neden oluyor. Hal böyle olunca da imalat fiyatları yükseliyor ve vatandaşların alım gücü düşüyor.” dedi.

“Girdi maliyetlerindeki KDV ve ÖTV oranının %1’e çekilmesi yerinde olacaktır”

Çözüm önerilerini aktaran Başkan Yusuf Keyik: “Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor. Bu doğrultuda TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun görüşlerini destekliyoruz. Ülkemizin ve ilimizin daha çok üretim, yatırım ve istihdama ihtiyacı var. Sanayide doğalgaza yapılan %48 zam üretim maliyetlerini ve enflasyonu artıracaktır. İşletmelerin en büyük girdi maliyetlerini oluşturan Elektrik, Doğalgaz gibi girdi maliyetlerindeki KDV ve ÖTV oranının %1’e çekilmesi yerinde olacaktır. Bu sebeple üretim ve yatırıma daha fazla destek olup, sanayimizin rekabet gücünü korumalıyız. Söz konusu fiyat artışlarının bir kez daha gözden geçirilmesini, maliyeti yükselten artışlar karşısında üretim ve yatırım alanlarında daha fazla destek sağlanmasını talep ediyoruz. Yalnızca devlet bankalarının değil özel bankalarında sanayicimize, üreticilerimize ve vatandaşlarımıza çeşitli destekler sağlamaları hakkında daha geniş tabanlı davranmalarını bekliyoruz.” diye konuştu.