Önceki gün düzenlediği basın toplantısında 2019 yılını değerlendiren, 2020 hedeflerini açıklayan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) yönetim kurulu başkanı Yusuf Keyik’in konuşmalarında bir çarpıcı bölümde Çin’deki coronavirüs vakası oldu.

Tüm dünyanın gündeminde olan, her geçen gün korku salmaya devam eden Çin’de baş gösterencoronavirüs hastalığının, Çin’e olan ihracatı olumsuz etkileyeceğini dile getiren Keyik, bundan Burdur ve bölgedeki doğal taş, mermer ihracatçılarının da olumsuz etkileneceğini söyledi.

Bilindiği gibi; Çin, Burdur’dan çıkan taşın en büyük alıcısı. Burdur’dan çıkarılan blok mermerin en büyük alıcısı Çin.

Burdur’dan 2019 yılında 196 milyon 475 bin dolarlık  ihracat gerçekleştiğini, bunun büyük bir bölümünün doğal taş mermer sektörü olduğunu hatırlatan BUTSO BaşkanıKeyik, “2019 yılında Çin’e blok mermer ihracatında ciddi anlamda düşüşvar. Mamul olarak 30 ülkeye satıyoruz. Blok olarak sadece Çin’e satıyoruz. Ben sektöre uzun yıllardır tek pazarlı ihracatın, sürdürülebilir bir ihracat olmadığını anlatmaya çalışıyorum. İki ülke arasında olumsuzluklar yaşanabilir. Bunlar olmadı ama farklı bir şey gelişti. Çin’de ortaya çıkan coronavirüs Burdur’daki mermer sektörünü mutlaka etkileyecektir.

Mart ayı içinde Çin’de mermer fuarı var. Türkiye’nin dört bir yanından mermerciler bu fuara katılıp orada ürünlerini pazarlıyorlardı. Sanırım yüzde 10 ancak katılan olur. Bunun geri dönüşü de ihracat rakamlarının düşüşü olacak. İnşallah bu vesileyle, her şerde bir hayır vardır mantığıyla sektör kendisini biraz toplar. Yıllardır hep söylüyoruz, ihracatta tek bir pazara bağlı kalmak büyük riskler taşıyor” diye konuştu.