EkonomiManşetBUTSO Başkanı Keyik: “Burdur’da özel sektörün üretim başarısının yanı sıra; İSTİHDAM BAŞARISI DA VAR”

5 sene ago

Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e konuşan BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, iş dünyasının beklentilerini anlattı. Burdur’da özel sektörün 2015 yılında bütün olumsuz şartlara rağmen üretim ve istihdam başarısı sağladığına dikkat çeken Keyik, şunları söyledi:

BURDUR’DA İŞ HAYATI VE GELECEĞİ

Burdur’un halihazırdaki işyeri sayısı, 5.639 iken; istihdam olarak çalışan toplam sigortalı sayımız da 64 bin 764 kişidir.

Burdur’da işsizlik, Türkiye geneli olan yüzde 10’lardan oldukça düşük şekilde, yüzde 6’larda seyretmektedir. 2015 yılı ise, 2 bin 550 gibi bir istihdam gerçekleşti. Bu bakımından verimli bir yıl oldu. Burada şunu özellikle belirtmem gerekir ki; özel sektör, üretimde olduğu kadar, istihdam konusunda da çok önemli başarılar sağlamaktadır.

Gerçi bizim çalışanlarımız ve iş arayanlarımız, hep masa başı memuriyet istemektedir ama; artık o dönemler eskide kaldı.

Dolayısıyla, iş arayanlar; mutlaka nitelikli eleman olmak zorunda. “Her işi yaparım” dönemi bitmiştir, bitmek zorundadır.

Bunun iyi anlaşılması lazım. Üniversite diploması da olsa; iş hayatı, mutlaka nitelik, tecrübe ve hatta en az bir dil bilen olmasını istemektedir.

KAYITSIZ İSTİHDAM

Tabii ki kayıtsız ekonomi ve kayıtsız istihdam, her devirde vardır.

Ancak son yıllarda, ülke çapında gelişen önce Somalili, sonra Suriyeli sığınmacılar nedeniyle, Burdur’da da oldukça fazla göçmen bulunmaktadır. Bunların sayılarının yaklaşık birkaç bin olduğu tahmin edilmektedir.

Bunlar iş hayatımıza kayıtsız olarak girmekte ve belirsizliğini korumaktadır. Suriyeliler, özellikle hayvancılık, seracılık gibi kırsal alanlarda çalışmaktalar. Yerli işsizlerimizin önünü kesiyor gibi görünse de, aslında çalışma hayatımıza ve dolayısıyla ekonomimize katkıda bulunmaktadır. Zira, Suriyelilerin çalıştığı alanlar, yerlilerimizin çalışmak istemediği alanlardır.

Ancak Devletimiz, belirsizlik ve boşlukları ortadan kaldıran düzenlemeleri hızla yapmalı ve kayıtsız ekonomiyi aşağılara çekmelidir.

NİTELİK KAZANDIRMA

Önümüzdeki dönemlerde; devlet, sivil toplum ve siyaset kurumlarıyla birlikte çalışarak, zaten var olan kurslarla işsizlere nitelik kazandırma çalışmalarının daha yaygın ve etkin hale gelmesi yönünde çalışmalar yapacağız. Bunun yanında, Üniversitelerimizin de aynı kaygılarla, öğrencilere teorinin yanında pratik sağlama yönünde, daha ileri çalışmalar içinde olduğunu biliyoruz ve dolayısıyla, insanımıza nitelik kazandırma hedeflerimizin başarıya ulaşacağından umutluyuz.

ASGARİ ÜCRET

Bilindiği gibi, yeni yılbaşından başlamak üzere, asgari ücret 1300 Tl oldu. Bunun iş hayatımızı etkileyeceği, maliyetleri artıracağı muhakkak. Yatırımcı ve üreticimiz zaten dünya ile rekabette, yüksek maliyetler nedeniyle zor durumda iken, bir de istihdamdan kaynaklanan yük; daha da sıkıntıyı artıracaktır.

Ancak, bu duruma bir çözüm getirecek düzenlemeleri ise göremiyoruz. İş hayatımıza gelen bu ilave yükün, giderilmesi ve işverenimizin rahatlatılması için, resmi çalışmaların hızlandırılması gerekiyor.

Bu çözüm, çalışanın verimliliğinin artırılması ve aynı zamanda; işverenin vergi oranlarının düşürülmesi şeklindeki alanları kapsamalıdır. Dolayısıyla; kayıtsız ekonomi ve kayıtsız istihdamın çözümü, vergi ve sigorta oranlarının azaltılmasıyla doğrudan ilgilidir.”

Kodlama : SadeMedia Interactive