GündemManşetSiyasetBUTSO, ADAYLARI BULUŞTURDU

5 sene ago

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası, 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesinde Meclis’te en çok oyu bulunan AK Parti, CHP ve MHP 25. dönem Burdur Milletvekili Adaylarını dün biraraya getirdi. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası, Burdur’un yerel sorunlarının tespiti ve çözüm önerilerinin masaya yatırılması amacıyla, AK Parti, CHP ve MHP’nin milletvekili adaylarıyla toplantı düzenledi. Toplantıda tüm adaylar önce kendilerini tanıttı, ardından vaatlerini anlattı. Toplantıya, BUTSO Başkanı Yusuf Keyik ev sahipliği yaparken, il başkanları, sivil toplum örgütleri başkanları ve partililer de katıldı.

KEYİK BURDUR’UN SORUNLARINI ANLATTI

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Burdur’un gelişiminin önündeki engelleri teker sıralayarak, Milletvekili Adaylarından seçilmeleri halinde, sorunların çözümü için destek istedi. Keyik, ilimizin başlıca sorunlarını; “göç ve göl sorunu, işsizlik, ilçelerin il merkezi ile kopukluğu, şehir-üniversite-öğrenci-yol sorunu, yapılaşma sorunu, mermer ve madencilikte yaşanan sorunlar, ticaret sorunu, turizmi sektörleşme sorunu ana başlıklarıyla” özetleyerek, “Bütün bu sorunların çözümünün başlangıç noktası olarak, en başta Üniversite ile işbirliği içinde bir envanterin çıkarılması ve buna dayalı olarak, geniş katılımlı zeminlerde oluşturulacak Ana Stratejik İl Planı yapılmalıdır. Seçilecek Vekillerimizle, Oda’mızın oluşturacağı Sivil Toplum Platformu ile Ankara ve Bakanlıklar ayağının yürütülmesi sağlanmalıdır. Bu işleyiş, üç aylık periyotlarda ‘İstişare ve Değerlendirme’ toplantıları şeklinde yürütülmeli” önerilerini katılımcılarla ve kamuoyu ile paylaştı.

CHP ADAYI GÖKER, YAŞANILABİLİR TÜRKİYE İÇİN YAPACAKLARINI ANLATTI

Keyik’in konuşmasının ardından ilk olarak CHP Milletvekili adayları adına, 1. Sıra Milletvekili Adayı Dr. Mehmet Göker bir konuşma yaptı. Konuşmasına, milletvekili seçilmesi halinde hiçbir siyasi fark gözetmeksizin, ayrımcılık yapmadan görevini yapacağına dair söz vererek başlayan Göker, ‘Yaşanabilecek bir Türkiye’yi Burdur’dan başlatmak istiyoruz” dedi. Partisinin ekonomi politikaları ile ilgili bilgi veren Göker, sağlık sektöründe yaşanan sorunlara değinerek, hastaların katkı payları ağır geldiği için polikliniklere gelmek durumunda kaldığını ve hastanelerin acil servislerinde tedavi olmaya yöneldiklerine dikkat çekti. Sağlığın herkese eşit ve ulaşılabilir olması gerektiğinin altını çizen Dr. Mehmet Göker, “13 yılın sonunda; 6 milyon 200 bin işsiz, maaşı bin liranın altında 8 milyon yoksul emekli, prim borcundan dolayı tedavi hizmeti alamayan, ölüme terk edilen esnaf, açlık sınırına dayanmış, bir milyondan fazla insan, esir alınmış hukuk sistemi, korkmuş, sinmiş bir iş dünyası, özgürce yazamayan medya, emir kulu haline getirilmiş devlet mekanizmaları, Bakara makara diyerek en kutsal değerlerimizle alay eden, kutsal kitabımızı siyaset arenasına sokan anlayış, üreterek büyümek yerine yandaşa rant sağlayan adaletsiz bir düzen. Hiç kimsenin ötekileştirilmediği bir Türkiye’de barış ve huzur içinde, onurlu ve insanca yaşamak istiyoruz. Amacımız yeni Türkiye değil, hukukun üstünlüğüne dayalı, laik, demokratik ve üniter yapıya sahip, çağdaş bir Türkiye’nin yeniden inşa edilmesi. Yaşanacak bir Türkiye için; samimi ve dürüst olacağız. Gizli ve kişisel bir ajandamız olmayacak. Millete hesabını veremeyeceğimiz angajmanlara girmeyeceğiz. Cumhurbaşkanlığı bir partiyi değil, tüm milleti temsil etmelidir. Milletvekili liderinin değil, Türk milletinin vekilliğini yapmalıdır.” vurgusu yaptı.

MHP ADAYI GÜNGÖR, MAKÜ’NÜN SORUNLARINI ANLATTI

MHP Burdur 2. Sıra MHP Milletvekili Adayı Dr. Ali İsra Güngör, MHP Grubu adına konuşmadan önce kısa süreli elektrik kesintisi yaşandı. 10 dakikalık aranın ardından konuşan Dr. Ali İsra Güngör, “Üniversitemiz Burdur’umuzun göz bebeği. Bunu herkes her platformda ifade ediyor fakat biz bunun içerisini doldurabiliyor muyuz? Üniversite gerçeğine dikkat çekmek isterim. Üniversite öğretim üyesi, fiziki mekan, araştırma geliştirme ortamının hazırlanması demek. Üniversitemizle ilgili çok konuşulur, kaliteli öğretim üyelerinin Burdur’u nasıl getirileceği ile ilgili kimse çok fazla kafa yormaz. Rektörleri, dekanları bu problemle baş başa bırakırlar. Vatandaşımızın Burdurlu’nun bundan ne kadar haberi var bilmiyorum,. Ben İlahiyat Fakültesi kurucu dekanı olarak, Burdur’umuza, üniversitemize öğretim üyelerini getiremediğimiz sürece, öğretim üyelerinin huzur içerisinde yaşayabileceği bir çevre oluşturmadığınız müddetçe, öğretim üyelerinin çocuklarının eğitimi ile tereddüt etmeyeceği bir ortamı geliştirmediğimiz sürece, hoca gelmez. İkincisi, üniversitemiz ile ilgili değişik zorluklar olsa bile kıyaslamalara göre gelişiminde mesafe göstermiş bir üniversitemiz var. Kuruluşundan itibaren emeği geçen tüm rektörlerimize, öğretim üyelerimize, çalışanlarımıza ben teşekkür ediyorum. Çünkü fiziki imkan bakımından da iyi bir durumda. Burdurlu’lar olarak üniversitenin bulunduğu alanı speküle edebiliriz fakat bu saatten bunun hiçbir şekilde Burdur’umuza faydası yoktur. Şuanda tartışılacak konu olarak görmüyorum. Üniversite sınavı ile aldığımız öğrencilerin puan girişlerinde bazı bölümlerde, düşük puanlarda girmiş bir öğrenci çok başarılı bir şekilde mezun edilip, bütün Türkiye’nin huzurunda yapılan sınavlarda, KPSS’de ön sıralarda yer almayı başarmıştır. Teorik olarak hazırladığımız projeleri Burdur’umuzun lehine kullanmada yüzde yüz kapasiteyi sağlayamadık. Bunun sebeplerini bir taraftan tartışmaya devam ederken, siyasi çekişmelere kurban edildiği düşüncesindeyim.” diye konuştu. Güngör, Burdur’un iller sıralamasında üniversiteye giriş ve TEOG sınavlarında sanıldığının aksine düşüş yaşandığını öne sürdü.

PETEK, RAKAMLARLA YATIRIMLARI ANLATTI

AK Parti Burdur 1. Sıra Milletvekili Adayı Reşat Petek ise konuşmasına Burdur’a 13 yıllık AK Parti iktidarı döneminde yapılan yatırımları anlatarak başladı. 13 Yılda Burdur’a 4.3 milyar TL yatırım yapıldığını aktaran Petek, yatırımları rakamlarla şöyle açıkladı: “Burdur ve Türkiye için 2002’de ne durumdaydık, şimdi ne durumdayız kıyaslama yapmak için bilgi verelim önce. Burdur’da tarıma elverişsiz alan %20 dolayında, tarım arazimiz %30, %46’lık orman alanımız var. Bu alanda, tarla arazisi %93, meyvelik arazi%2, bağ arazisi % 1,33, sebzelik arazi 2,74. Burdur’da sulanan arazi%37. Burdur AK Parti iktidarı devralmadan önce neydi, 2015 yılına geldiğimizde ne oldu? 2002 yılında 111 bin büyükbaş hayvan, 244 bin küçük baş hayvan var. 2014 de büyükbaş hayvan 207 bin, küçükbaş hayvan 359 bin. Büyükbaş hayvanda %85’lik büyüme, küçükbaş hayvanda %47’lik büyüme var. Bitkisel üretimde gayri safi hasıla 2002 yılında 241 milyon 125 bin 998, 2014 yılında 1 milyar 173 milyon 500 bin 66. Değişim %386. Hayvansal üretimde, 2002 yılında gayri safi hasıla 94 milyon 634 bin 516, 2014 yılında 624 milyon 135 bin 790, değişim oranı %560. Burdur büyümüş mü küçülmüş mü? Toplam tarımsal gayri safi hasıla: 2002 yılında 335 milyon 763 bin 514, 2014 yılı 1 milyar 797 milyon 635 bin 857, gelişim oranı %435. Burdur’a ödenen tarımsal destekler; 2002 yılı 4.7 milyon, 2013 yılı rakamları 76, 3 milyon, değişim oranı %1500. Burdur’a ödenen toplam tarımsal destekler; 2002 yılında 4,7 milyon, 2013 yılı 76,3 milyon, değişim oranı %1500. 2003-2014 döneminde Burdur’a 604 milyon lira nakit destek ödemesi yapılmıştır. 2002 yılında %59 olan tarımsal kredilerin faiz oranları 0 ile %25 aralığına düşürüldü. Birçok tarımsal faaliyet faiz indirimli kapsama alındı.”

İşsizlik rakamları ile ilgili verileri de aktaran Petek, Türkiye’de işsizliğin her zaman eleştirildiğini belirterek, “Realize edilene bakalım. Türkiye’de işsizlik AK Parti döneminde artıyor mu azalıyor mu? Bütün resmi rakamlara göre işsizlik azalıyor oranlar bu.” deyince, salondaki farklı partililerden ‘artıyor’ sesleri yükseldi.

Sağlık, sanayi, ulaşım, teknoloji de yapılan yatırımlar hakkında da bilgi veren Petek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adını ağzına çok alıp da icraatlarını yapamayanlar iyi dinlesinler. Muasır medeniyet seviyesinin üzerine Türkiye’yi çıkarmak için yola çıkan AK Parti, dünya ülkeleri sıralamasında Türkiye’yi 13 yılda bulunduğu yerden 16. sıraya getirdi mi getirmedi mi? AK Parti proje partisi. 2023 derken sadece slogan değil, altını çizdiğimiz gerçek var; AK Parti 2023’ün bütün projelerini hazırlamış, 2053’ü hazırlamışız, Anadolu’ya girişimizin 1000. Yılı olarak 2071’in hedeflerini hazırlamış bir siyasal partinin milletvekili adayı olarak, projelerimizi yaptık, yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” diye konuştu. Petek, AK Parti’nin hizmette siyasi parti ayrımı yapmadığının resmi rakamların ortada olduğuna dile getirdi.

GÜLER, ‘TOPLANTI SİYASİ PROPAGANDAYA DÖNÜŞTÜ’ DEDİ

Ak Parti Milletvekili Adayı Petek konuşmasını tamamlandığında, MHP İl Sekreteri Halil İbrahim Güler, toplantının ‘siyasi propagandaya’ dönüştüğünü iddia ederek, konuşmasının kayıtlara geçmesini istedi ve salonu terk etti.

Konuşmaların ardından milletvekili adayları sivil toplum yöneticileri ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.Toplantının sonunda kapanış konuşması yapan BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, toplantının siyasi propagandaya dönüşmesi iddiası ile ilgili, toplantıda yapacağı konuşma metnini önceden il başkanlıklarına gönderdiğini belirtirken, adayların yapacakları konuşmaların içeriğini ise kendilerinin bilmediğini söyledi. Keyik, Burdur’un sorunlarının çözümü için bu toplantıyı düzenlediklerini, zaman zaman konuşmaların siyasi ağırlık olduğunu, yine de 3 siyasi partiyi biraraya getirerek, böyle bir toplantı düzenlemekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, katılımcılara teşekkür etti. SALONDA GERGİNLİKLER, TARTIŞMALAR YAŞANDI

Keyik’in konuşması tamamlandığında, milletvekili adayları, siyasi parti il başkanları ve sivil toplum yöneticileri ile birlikte basına toplu poz verilirken, salonda gerginlikler yaşandı. AK Partililer ve CHP’liler arasında tartışmalar yaşandı. Sözlü tartışma partililerin birbirlerinin üzerlerine yürümesine kadar gitti. Kavgayı, il başkanları ve parti yöneticileri güçlükle önledi.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive