ManşetBURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan’dan yeni öneri: “BURDUR’A YENİ HASTANE, EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ’NE DÖNÜŞMELİ”

3 sene ago

Burdur’un asıl ihtiyacı 3. basamak sağlık kuruluşu

Şehrimizde uzun bir süredir gündemde olan yeni Hastane yatırımı bugün Burdur Belediye meclisi gündeminde. Yeni Hastane yeri ile ilgili olarak imar planı revizyon teklifi 4 Ekim Çarşamba günü Belediye Meclis oturumunda oylanacak.

Uzun bir süre yer tartışmalarının yaşandığı şehir merkezine yapılacak olan yeni Hastane’nin yeri Bur-kent mevkiinde Milli Savunma Bakanlığı’nca tahsis edilen 95 dönümlük alan olmuştu… Belediye Meclisi sözkonusu alanla ilgili imar değişikliğini karara bağlayacak.

Meclis toplantısı öncesinde yeni Hastane tartışmalarında öne çıkan isimlerden biri olan BURTÜKODER ve Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan peşpeşe iki açıklama yaptı. Arslan son açıklamasında; Burdur’daki üçüncü basamak sağlık kuruluşu eksikliğine dikkat çekerek, “Burdur’a yeni Hastane yapılacaksa asıl ihtiyaç Araştırma Hastanesi” önerisini gündeme taşıdı.

Burdur’daki yeni Hastane’nin yeri kadar niteliğinin de önemli olduğunu belirten Arslan, Sağlık Bakanlığının Hastaneyi yapması ve Eğitim Araytırma Hastanesi olakark hizmet vermesini istemesi halinde, Sağlık Bilimleri Fakültesi il iş birliği yapılarak Burdur4un ihtiyacı olan 3. basamak sağlık kuruluşuna kavuşulabileceğini dile getirdi.

Kemal Arslan’ın “GÖZÜN AYDIN BURDUR 3. BASAMAK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ YAPILMASI MÜMKÜN!” başlığıyla yaptığı açıklama şöyle:

“Platformumuz bileşeni BURTUKODER- Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneğimizin Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile yaptığı çalışmalar sonucu;

Sağlık Bakanlığı’nın hastaneyi yapması ve Eğitim Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermesini istemesi halinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak yapacağımız protokol ile Burdur’un ihtiyacı olan 3. basamak sağlık kuruluşuna kavuşmasını sağlayabileceklerini bildirmişlerdir.

Burdur halkı olarak sağlığımıza sahip çıkıp Burdur’a 3. basamak sağlık kuruluşu olan Eğitim ve Araştırma Hastanesini istemek, Siyasilerimizin de halkın ihtiyacı ve özlemi olan bu hastanenin, parasının tahsis edildiği edildiği duyurulan Devlet Hastanesi yerine Eğitim Araştırma Hastanesi olarak Burdur’da hizmet verir olmasını sağlamaları gerekmektedir.”

BURTÜKODER önceki gün de yaptığı açıklamada Belediye Meclis üyelerine seslenerek Eğitim Araşatrıma Hastanesi hakkında şu taleplerde bulunmuştu:

“Aracılığınız ile Burdur Belediye Meclis Üyelerimize seslenmek istiyoruz.

Bilindiği üzere Sırrı ŞENBAYRAM’ın Sağlık Müdürlüğü döneminde mevcut hastanenin doğusunda ki yeşil alandan 11.000 m2 arazi alınmasıyla projelendirilip, 300 yatak kapasitesine getirilmesi önerisi, sonraki Müdür döneminde, Hastane kapasitesinin artırılması amacıyla şehir dışına çıkarılması şekliyle gündeme gelmiştir. Devlet Hastanesinin şehir içinde kalmasını isteyen kesimin Burdur’da yatırımları engelleyen kesim oldukları gerekçesiyle suçlandıklarına tanık olduk.

Yaşamımızın vazgeçilmez duraklarından olan sağlık kuruluşlarımızın nitelikli sağlık hizmeti verir durumda olması, teknolojinin etkin kullanıldığı ve sürekli yenilenmesi gerektiği hepimizin arzusudur. Bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerekmektedir. En iyi sağlık hizmet zamanında ulaşılabilendir.

Bileşenlerimizden BURTUKODER- Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği, çok yönlü çalışmalarıyla sorunun bir bütün olarak ele alınıp çözümüne yönelik ciddi öngörüler sunmuş ve sunmaktadır. Bir sivil toplum örgütü olarak, hizmeti sunanlar ve hizmeti alanlarla birlikte çözüme ilişkin analizler geliştirmektedirler.

Değerli Belediye Meclis Üyeleri, Bugün ilimizde yaşadığımız en önemli sağlık sorunu, Burdur’da 3. basamak sağlık kuruluşunun bulunmaması sonucu mesai sonrası başvuran hastalarımızın önemli bir kısmının, çevre il hastanelerine sevk edildikleri, hastalarımızın Isparta, Antalya, Denizli yollarında can verdikleri, ailelerinin de çevre illere taşınmaktan perişan oldukları gerçeğidir ve bu sorun acil çözüm bulunması gereken sorunumuzdur.

Bu sorunun çözümü de, bünyesinde 24 saat uzman hekimin görev yaptığı asiliye hastaneleri adıyla tanımlanan Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı 3. basamak Eğitim Araştırma Hastanesinin Burdur’da yapılandırılmasıdır. Böylece çevre hastanelere sevk ortadan kalkacak, hastalarımız ve aileleri rahatlayacaktır.

Evet Değerli Meclis üyeleri ihtiyacımız olan bu hastanenin yeri olarak nereyi belirlerseniz belirleyin, sorun değil. Yeter ki Devlet Hastanemizin mevcut yerinde faaliyetini sürdürürken, 3. basamak sağlık kuruluşunun ilimize kazandırılmasıdır. Karar verecek merciinin; konusunda hakim kuruluşların görüşleri doğrultusunda seçilmiş organlar olduğunu bilmekle beraber, böylesi yaşamsal bir konuda halkın bilgisine başvurmanın da erdem olduğunu hatırlatır, yönetişim dediğimiz birlikte yönetme geleneğini var edeceğiniz umut ve beklentisiyle…”

Kodlama : SadeMedia Interactive