GündemManşetBURTÜKODER BAŞKANI KEMAL ARSLAN: “SU ZAMMI İPTAL EDİLDİ”

5 sene ago

BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan  yaptığı açıklamada, Burdur Belediyesi’nin geçen yıl şehrimizde içme su’yuna yaptığı ortalama % 31 oranındaki zam’mın Isparta Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini duyurdu.

Su zammının iptali için hukuki mücadele verdiklerini, dava açıldığını hatırlatan Arslan, UYAP ağına mahkeme kararının ulaştığını, su zammının iptal edildiğini açıkladı. 29 Aralık Salı günü öğleyin Belediye eski binasının (merkez binası) önünde basın açıklaması yapan Arslan, elde ettikleri kazanımı halka duyurmak adına binanın önüne bildiriyi yapıştırdı.

BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, “Isparta İdare Mahkemesi 03.12.2015 tarih ve 2015/1178 sayılı kararı ile talebimizi haklı bulup, Burdur Belediyesinin suya yaptığı zammı iptal etmiştir” dedi.

BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan’ın konu hakkında yaptığı açıklama şöyle:

BURTÜKODER’den BİR ZAFER DAHA !

“Ben merkezli yönetim anlayışlarına karşı halkın hak ve hukukunu, çıkarlarını korumayı ilke edinmiş ve bu nedenle demokrasiden nasibini almamış yöneticilerin boy hedefi olagelmiş BURTÜKODER yeni bir zafer daha kazanmış, halkın suyuna dokundurtmamıştır !

Burdur Belediyesinin 2015 yılından geçerli olmak üzere suya % 31 oranında zam yapmasının hukuki olmadığını belirtip, Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyelerini uyarmıştık.

Sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğini “koltuğunu ve yetkilerini paylaşmak” olarak gören Sayın Belediye Başkanı ve Meclis Üyelerinden beklediğimiz karşılığı alamadık.

Burdur Belediye Meclisinin fahiş su zammını taşıdığımız Isparta İdare Mahkemesi 03.12.2015 tarih ve 2015/1178 sayılı Kararı ile talebimizi haklı bulup, Burdur Belediyesinin suya yaptığı zammı İPTAL etmiştir.

Burdur Belediyesinin 2015 Ocak ayından itibaren uyguladığı % 31 oranındaki zam geçersiz olup, Burdur Belediyesi tarafından yapılan zamlı tahsilatın iadesi gerekmektedir. İdare Mahkemesi kararlarına karşı Danıştay’da temyiz yolu açık olmakla birlikte, mahkeme kararının 30 gün içinde uygulanması zorunluluğunu Sayın Belediye yöneticilerine hatırlatıp, yeni hukuki süreçlere yol açılmadan Ocak ayından bu yana yapılan zamlı tahsilatın iadesini yapmaya çağırıyoruz.

Alınan su zamlarının iade edilmediği düşüncesinde olan yurttaşlarımızın BURTUKODER ve Burdur Sivil Toplum Platformuna başvurmaları halinde kendilerine hertürlü yardım yapılacaktır.

Türkiye Sivil Toplum hareketinde etkin bir görev yaptığı tartışmasız Burdur Sivil Toplum Platformu ve bileşenlerinden BURTÜKODER’in elde ettiği bu kazanımı Burdur Belediyesi kapısına asarken Halkımıza yararlar getirmesini diliyoruz.”

Burdur Belediyesi’nden ilk açıklama: ‘Karar bize tebliğ edilmedi’

Burdur Belediye Meclisi’nin geçen yıl su fiyatlarında yaptığı ayarlamaların, Isparta İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğine ilişkin gelişmenin ardından kısa bir açıklama yapan Burdur Belediyesi, bu kararın henüz Belediye’ye tebliğ edilmediği, kararın tebliği halinde gerekli açıklamanın yapılacağı belirtildi.

“Burdur Belediye Başkanlığı Basın Bürosu’ndan duyurulur” şeklinde başlayan açıklamada, “Burdur Belediye Başkanlığı’na henüz tebliğ edilmiş bir karar bulunmamaktadır. Tebliğ edilmemiş bir karar üzerine de yorum yapmamız doğru olmayacaktır. Mahkeme kararının tebliğ edilmesi halinde açıklama yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive