ManşetBURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, Burdur’da ana caddelere ücretli otopark’ta mahkeme kararını hatırlattı

3 sene ago

BURTÜKODER (Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği) Başkanı Kemal Arslan yaptığı yazılı açıklamada, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e çağrıda bulunarak, caddelerde ücretli otopark uygulaması hazırlığından vazgeçilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yeni trafik düzenlemeleri, kent içi trafik akışını daha akıcı hale getirmek için çeşitli çalışmalar başlatan Burdur Belediyesi’nin ana arterlerde ücretli otopark’a geçme fikri de gündeminde yer alıyor. 4 aydır Meclis gündemine gelmesi beklenen, Meclis’te görüşülmesi ertelenen konulardan biri olan ücretli otopark hakkında bir açıklama yapan BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, Başkan Ercengiz’i eleştirdi.

5 yıl önce bu konu hakkında Türkiye’ye emsel olacak hukuki kararı aldıklarını, bu sayede caddelerde ücretli otopark’ın önüne geçtiklerini hatırlatan Arslan, alınan bu karara rağmen, yeni Belediye yönetiminin mahkeme kararını aşma arayışlarına bir anlam veremediklerini belirtti.

Arslan açıklamasında; “Burdur Belediyesinin cadde ve sokaklarda ücretli otopark olarak uygulamasını  mahkemeye taşıyıp 5 yıl süren hukuk mücadelesi sonucu Türkiye’ye örnek olacak emsal karar çıkmasını, Burdur başta olmak üzere Ankara dahil birçok ilde caddelerin ücretli otopark uygulamasının durdurulmasını  Derneğimiz sağlamıştır. Burdur Belediye Başkanı Sayın Ali Orkun Ercen- giz’ in, cadde ve sokakların tekrar ücretli otopark haline getirilebilmesi için, mahkemenin iptal kararına gerekçe olan hususlardan bazılarını değiştirerek kesinleşen mahkeme kararını aşabileceği düşüncesiyle arayışlara girdiğini ve konuyu Belediye Meclisine getirdiğini gördük.

Meclis üyelerine mesajla, girişilen teşebbüsün ciddi hukuki sonuçlar doğuracağı endişemizi ilettik. Ancak Sayın Başkan’ın meclise getirdiği öneriyi 4. kez ertelediğini öğrendik.  Zira en son Acil Yolu olayında gördüğümüz, önce yolu kapatıp sonrasında anket yaptırması gibi çelişkilerine yakından tanık olduğumuz Başkan Ali Orkun Ercengiz’in, hazırlıksız teşebbüs ettiği ücretli cadde otopark olayında da, meclise taşıdığı önerinin geçirilse dahi  yargıdan döneceği endişesiyle yaptığı yalpalamalar olduğunu düşünmekteyiz!” ifadelerine yer verdi.

Kemal Arslan açıklamasında, Ali Orkun Ercengiz’in Eczacı Odası Başkanı sıfatıyla içinde yer aldığı Burdur Sivil Toplum Platformunu önce inkar etmeye, itibarsızlaştırmaya kalkarak toplumsal desteğini azaltmayı amaçladığını da ileri sürdü.

Kodlama : SadeMedia Interactive