EkonomiManşetBURTÜKODER açıkladı: 2007-2011 YILLARI ARASINDA KREDİ KULLANANLARA MÜJDE!

3 sene ago

İlimizde tüketici haklarını, tüketiciler lehine gelişmeleri yakından takip eden BURTÜKODER (BURDUR  HASTA VE TÜKETİCİLERİ  KORUMA  DERNEĞİ) yeni bir müjdeyi paylaştı. Dernek başkanı Kemal Arslan imzasıyla yayınlanan açıklamada kamuoyu ile şu bilgiler paylaşıldı:

“Rekabet Kurulu aşağıda isimleri verilen 12 bankanın 21.08.2007 ve 22.09.2011 tarihleri arasında kartel oluşturup, kredi faiz  oranlarını  yükselttiklerini  tespit etmiştir.

1. Akbank T.A.Ş. (AKBANK)

2.Denizbank A.Ş. (DENİZBANK)

3.Finans Bank A.Ş. (FİNANSBANK),

4.HSBC Bank A.Ş. (HSBC)

5. ING Bank A.Ş.(ING)

6.Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB),

7.Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARANTİ), (Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş.(GÖSAŞ) ve Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş. (GKFD) )

8.Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKBANK),

9.Türkiye İş Bankası A.Ş. (İŞ BANKASI)

10.Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKIFBANK)

11.Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB)

12.T.C. Ziraat Bankası A.Ş.(ZİRAAT)

Kendi aralarında kartel oluşturarak faizleri yükselten yukarıda isimleri yazılı 12 bankanın Rekabet Kanununa aykırı bu eylemlerinin tespit edilmeleri sonucu ağır tazminatlara çarptırılmalarının yanı sıra bu yıllarda kredi kullanan banka müşterilerinin ödedikleri fazla faizi geri alma  hakkı doğmuştur.

Bu davaların zaman aşımı süresi ise 10 yıl olup 2007 yılında çekilen krediler için son başvuru tarihi 2017  yılında dolacaktır.2007-2011 Tarihleri arasında bireysel(konut-araba,tüketici vb.) kredi ve ticari kredi kullanmış yurttaşlarımızın kullandıkları kredilerden fazla alınmış faizlerin geri alınabilmesinin yolu açılmıştır.2007-2011 Tarihleri arasında kredi kullanmış yurttaşlarımızın Derneğimize başvurmaları halinde, fazla ödedikleri faizleri geri almaları için kendilerine her türlü hukuki destek sağlanarak  yardımcı olunacaktır.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive