EkonomiManşetBURTRAK için yeni bir şans: TBMM’de yasal düzenlemeyle önü açıldı

4 sene ago

Burdur’da 30 yıldır kanayan yaralardan, kentin öne çıkan sorunlarından biri olan BURTRAK sahasının ekonomiye kazandırılması, yatırımcıya verilmesi noktasında TBMM’de yasal düzenleme yapıldı. Böylece yeni düzenleme ile BURTRAK’a yatırım yapma imkânı kolaylaştı.

Geçtiğimiz Çarşamba akşamı Meclis genel kurulunda torba yasanın içersinde BURTRAK arazisini yakından ilgilendiren kanun teklifi de görüşüldü. 26. yasama döneminde önceki gün TBMM genel kurulu gündemine gelen kanun teklifinde “4 yıl içerisinde 49 yıllığına kiraya verilir” ibaresi kabul edilerek yasalaştı. Bu teklif 189 oy’la kabul edilirken, 28 red oyu kullanıldı.

BURTRAK alanını yatırımcıya kazandırmak için yapılan yeni düzenlemede 4 yıl ve 49 yıllık kiraya verilme şartı, atıl durumdaki BURTRAK’ın bundan sonra yapılacak ihalelerde daha fazla yatırımcı, talipli çekmesine yol açacak.

Burdur’da ‘İşbora’ markasıyla traktör üretimi yapan fabrikanın 1985 yılında faaliyetlerini durdurmasının ardından yaklaşık otuz yıldır kapalı olan atıl halde kalan fabrika alanı, Orman Genel Müdürlüğüne orman alanı olarak tahsis edilmişti… 26 bin 037 metrekare kapalı ve 59 bin 626 metrekare açık alana sahip olan fabrika yeri hakkında  geçtiğimiz günlerde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün bir çalışma yapması, ülkemizdeki Cezaevlerinin gıda-lojistik deposuna dönüştürülmesi, gündeme gelmişti…

BURTRAK sahası için yeni gelişme

Burdur ekonomisini geliştirme, Burdur’da endüstrileşme atağı denilince, akla gelen ilk konulardan biri de BURTRAK sahası oluyor. Atıl durumdaki BURTRAK arazisinin ekonomiye kazandırılması meselesi yıllardır Burdur gündeminde… Bir türlü çözülemeyen, adeta yılan hikâyesine dönen BURTRAK meselesini çözmek için yıllardır atılan adımlar, yapılan girişimler bir türlü olumlu sonuç vermedi.

2011 yılında genel seçimlerden önce TBMM’de iki yıllığına geçici madde ile kabul edilen BURTRAK sahasını yakından ilgilendiren yasa teklifinin ardından üç defa ihale yapılmasına rağmen BURTRAK sahası bir türlü kiraya verilememişti… Şimdi Meclis’ta kasul edilen yeni düzenleme ile ihalelerde yaşanan tıkanklığın aşılması hedefleniyor.

BAYRAM ÖZÇELİK’den değerlendirme

BURTRAK’la ilgili yaşanan süreçleri yakından takip eden AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Çarşamba gecesi Meclis’teki görüşmeyi de yakından takip eden isim oldu. BURTRAK’ın yeniden Burdur ekonomisine kazandırılması noktasında yaşanan teknik ve hukuki sorunların aşılması için, Meclis’te yeniden kanun teklifi hazırlayan, bu teklifin önce Plan-Bütçe Komisyonundan geçmesi daha sonra da Meclis genel kurul gündemine gelmesi için çaba harcayan Özçelik, Çarşamba gecesi 411 sıra sayılı teklifin görüşülmesi ile gelişmeleri Burdur kamuoyu ile paylaştı. Özçelik, ‘hayırlı olsun’ başlığıyla yaptığı açıklamada ise BURTRAK’ı yakından ilgilendiren kanun teklifinin TBMM’de görüşülerek kabul edildiğini şu ifadelerle duyurdu: “BURTRAK’la ilgili kanun maddesi Ak Partili Milletvekillerimizin 189 kabul oyu ile kabul edilmiştir. 4 yıl içersinde 49 yıllığına kiraya verilebilir. Hayırlı olsun.”

Kodlama : SadeMedia Interactive