BURDUR Hayvan Dostları Derneği (BURHAYDOS) Karamanlı İlçesinde 7 köpek ve bir kedinin zehirlenerek ve kesici aletle yaralanarak öldürülmesi olayında sorumlular hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na  suç duyurusunda bulunacak.

Dernek Başkanı Aysel Turan olaydan Karamanlı’daki gönüllü hayvan dostları aracılığı ile haberdar olduklarını ve hemen ilgili kurumlarla temasa geçtiklerini söyledi.

Turan, Demirören Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada “Karamanlı ilçesinden sokak hayvanlarına bakılmadığı, bu hayvanların orada yaşamasının çok zor olduğu, vatandaşların duyarsız olduğu yolunda sık sık şikayetler alıyoruz. İlçelerimizden Bucak, Tefenni ve Karamanlı’dan bu yönde çok şikayet alıyoruz.Bu durum bizi çok üzüyor” dedi.

Karamanlı’daki öğretmen bir bayanın kendisine ulaşarak öldürülen sokak hayvanlarının fotoğraflarını gönderdiğini belirten Turan şunları söyledi; “olayın gece olduğunu söyledi. Kedilerin bile zehirlenip öldüğünü, bazı hayvanların kesici bir aletle öldürüldüğünü söyledi. Biz hemen bu durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ıncı Bölge Müdürlüğü’ne bildirdik. Kendilerinin ilgilendiklerini, Pazartesi günü olayla ilgili çalışam yapacaklarını belirttiler” dedi.

Köpeklerin Karamanlı ilçesinin her yerinde öldürüldüğünü aktaran Turan “bildiğiniz hayvan avına çıkmışlar. Bu çok büyük bir suçtur. Bu durumoradaki insanlar içinde, oradaki insanların evcil hayvanları içinde tehdittir. Biz Karamanlı’daki arkadaşlarımızı yönlendirdik onlar suç duyurusunda bulunacaklar. Biz de dernek olarak suç duyurusunda bulunacağız. Sosyal medyada öldürülen köpeklerin fotoğrafları paylaşılınca bir çok vatandaşımız Karamnlı Belediyesi’ne, Karamanlı Emniyetine ulaştılar. İlçenin içine gelip resmen hayvanları öldürmüşler” diye konuştu.

Turan, Dernek olarak olayın takipçisi olduklarını, şüphelilerin tespit edilerek yakalanması için İlçe Mobesa kameralarından görüntülerin istenileceğini kaydetti.

Son zamanlarda bu tür olaylarda artış olduğunu, bu tür suçların Kabahatler Kanunu’na göre cezalandırıldığını söyleyen Turan “bunun Kabahatler kanunundan çıkarılıp ceza kapsamına alınması gerekiyor. Kabahatler Kanunu’ndan dolayı sadece para cezası ile kurtuldukları için bu işler devamlı oluyor” diye konuştu.