KültürManşetTurizmBurdur’un zengin kültür dokusuna yakışan etkinlik; TEMSİLİ YÖRÜK GÖÇÜ

12 ay ago

“Tarih-kültür kenti, Teke Yöresi’nin kültür başkenti, merkezi” gibi ünvanlarla anılan Burdur, geçtiğimiz Pazar günü sahip olduğu bu kültür birikimini, potansiyelini yansıtan örnek bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Burdur’da 14 Nisan 2019 Pazar günü gerçekleşen Temsili Yörük Göçü, farklı ve ilgi gören bir organizasyon oldu. Burdur’da ‘Turizm Haftası’ etkinlikleri kapsamında Yörük Göçü canlandırıldı. 

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Burdur Yörük Kültür Araştırma ve Yaşatma Derneği’nce ikincisi düzenlenen “Yörük Göçü ve Yaren Gecesi” etkinliği, Çatalpınar kavşağı’ndan başladı. Yöresel kıyafetler giymiş Yörüklerin deve, at, eşek ve küçükbaş hayvanlarıyla davul zurnalar eşliğinde canlandırdığı temsili göç, renkli görüntülere sahne oldu. Uzay Çatı altında sona eren etkinlik büyük ilgi gördü.

‘Yörük Göçü’ dolayısıyla düzenlenen programda yapılan konuşmalarda da; Burdur’un zengin kültür dokusuna, kültürel mirasına vurgular yapıldı. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Burdur Yörük Kültür ve yaşatma Derneği tarafından 2. Temsili Yörük Göçü ve Yaren programı düzenlendi.

Program, Çatalpınar mevkiinde başlayıp, Uzay Çatı altına kadar devam eden kortej yürüyüşü ile başladı. Kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu. Burdur’un birçok köyünden katılan Yörükler, il dışından gelen Yörükler, atlar, develer, geleneksel kıyafetli bayanlar kortej yürüyüşünün en dikkat çeken ve beğenilen yanları oldu.

Uzay Çatı altında devam eden programa; Vali Hasan Şıldak, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Garnizon Komutanı Hakan Tutucu, MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz, siyasi parti il temsilcileri, sivil toplum kuruluşları yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Burdur Yörük Kültür Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Alaettin Kalkan; “Yörük demek yürüyen Türk demektir. Biz Yörükler bilindiği üzere eski tarihlerden beri göç eden bir topluluk olduğumuz için bizlere yürüyen Türkler anlamında Yörük denilmiştir. Türk milletini oluşturan yelpazenin içerisinde birbirine olan bağlılıkları, vatanseverlikleri ve cesaretleriyle tanınan, sofrasında bereket, çadırında dostluk olan ve muhabbet sözlerinde doğruluk ve samimiyet olan Yörüklerimizin asırlarca var olan bizleri ve evlatlarımızı bu bayrak ve bu vatan altında daima bir ve diri olmasını sağlayacaktır” dedi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Bizler Uzak Asya’dan Anadolu topraklarını yurt yapmak üzere başladığımız o göç, artık ebediyete kadar bizim olacak bu toprakları bize vatan yapmıştır. Umudumuz odur ki bu topraklar bizim ilelebet vatanımız olsun, hiçbir şekilde bu vatanın topraklarına göz dikeceklere fırsat vermeyelim. Başta Sayın Valim olmak üzere şenliğimize emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Vali Hasan Şıldak; “Kültürümüze, bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkan, Yörük kültürünü yaşayan ve yaşatan başta çok kıymetli Burdurlular olmak üzere, uzaktan ve yakından, çevre illerden gelerek bu özel günümüze destek veren, kültürel mirasımıza sahip çıkan, Yörük sevdalısı bütün misafirlerimizi bu etkinliğe verdikleri destekten, Teke Yöresinin başkenti, göller ve güller diyarında ağırlamaktan büyük bir heyecan duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. İlimiz Burdur binlerce yıllık tarihi, zengin kültürel mirası, el değmemiş doğal güzellikleri ve renkli kültürü ile Anadolu’nun şirin kentlerinden biri. Burdur’da görev yapmak benim için de bir onur. Görev sürem içerisinde Burdur ile ilgili en çok dikkatimi çeke hususlardan biri de sahip olduğu bu kültürel değerleri halen yaşatıyor olması ve samimi bir şekilde sahip çıkıyor olması. Bu dokuyu, bu güzellikleri, gerek misafirperverlikleri, gerek komşuluk ilişkileri, mahalli yemekleri, yöreye özgü halk oyunları, müziği ve bu kültürü yaşayan ve yaşatan yayla yaşantısından belirgin bir şekilde görüyoruz. Yapmış olduğumuz ilçe ve köy ziyaretlerinde katıldığımız düğünlerde, ev ziyaretlerinde, vatandaş buluşmalarında, o samimi insanlarımızla her görüşmemizde bu tadı yaşayan biri olarak ben de sizleri tebrik etmek istiyorum. Yörük denilince akla pek çok kelime gelir, pek çok anlam ifade eder. Benim Yörük’ten anladığım önce vatanlarına bağlı olan Yörükler, mert, dürüst, sıcakkanlı, misafirperver, hoş sohbetli, hoş görülü, fedakâr ve paylaşımcı insanlardır. Ekmeklerini bölüşen yazları yaylada, kışları kışlakta ekmeğini taştan çıkaran, çalışkanlıklarıyla hayatlarını sürdürürler. Yörük demek benim için yiğitlik, mertlik, dürüstlük.

Özü, sözü bir olmak, iftira atmayan, güvenilir, arkadan iş çevirmeyen, ben değil biz diyen, biz kültürünü benimseyen ve devletine sadık, milletine sadık ve milletiyle barışık insanlardır. Millet olarak kültürümüzden ve değerlerimizden kopmadığımız sürece, kardeşliğimizden, birlik beraberliğimizden ödün vermediğimiz sürece burayı dolduran Yörük sevdalısı hemşerilerimiz, misafirlerimiz Yörük kıl çadırının dumanını tüttürmeye devam ettikleri sürece milletimiz olarak bu topraklarda biz de Türkiye coğrafyasında ilelebet varlığımızı devam ettireceğiz elbet. Bizler birlik beraberlik içerisinde çalışarak iri olacağız, diri olacağız ve hep birlikte Türkiye olacağız, Burdur olacağız” şeklinde konuştu.

Yörük Kültür Araştırma ve Yaşatma Derneği tarafından protokol üyelerine hediye takdimi yapıldı. Program orta oyunları, sipsi tanıtımı, halk oyunları gösterisi ve mahalli sanatçıların konserleri ile devam etti.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive