Burdur’un tek arzuhalcisi olan Hüseyin İlhan (69), 20 yıldır vatandaşların resmî kurumlardaki işleri için dilekçelerini yazıyor.

Burdur Merkez İlçe Nüfus Müdürü iken 20 yıl önce emekli olan İlhan, Adliye Caddesi’ndeki iş yerinde Arzuhalcilik yapmaya başladı. Mesleğe başladığı yıllarda kendisiyle birlikte iki arzuhalcinin bulunduğu Burdur’da İlhan şu anda tek arzuhalci olarak vatandaşların resmî kurumlardaki işleri için cüz’i rakamlarla dilekçe yazmaya devam ediyor.

Arzuhalcinin vatandaşın halini arz etmesine aracı olduğunu söyleyen İlhan; “Valilik, Emniyet, Jandarma, boşanma, nafaka, icra gibi olaylarda vatandaş gelir durumunu anlatır biz de dilekçelerini yazarız.” dedi.

Arzuhalcilere vatandaşın ihtiyacı olduğunu anlatan İlhan; “ben avukatlarla kendimi mukayese edemem onları eleştirmek haddim değil. Biz 10,20,30 liraya dilekçe yazdığımız için vatandaş mutlu oluyor. Avukata verecek parası olmadığı için bize geliyorlar” diye konuştu.

Sağlığı elverdiği müddetçe arzuhalciliğe devam edeceğini kaydeden beş torun sahibi İlhan “Ben burada para kazanmaktan ziyade, geliyorum burada vakit geçiriyorum. Burada mutlu oluyorum. Vatandaşın derdini dinliyor, onlara çare arıyor, çare buluyorum, yol gösteriyorum. Sağlığım elverdiği müddetçe bu işi yapacağım.” ifadelerini kullandı.

1979 yılında Burdur Nüfus Müdürlüğü’ne memur olarak çalışmaya başladığını söyleyen İlhan şunları söyledi, “Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü kadrosu boştu. 1988 yılında açılan sınavı kazandım ve Müdür olarak çalışmaya başladım. 2002’de bu görevimden emekli oldum. O günden bugüne kadarda arzuhalci olarak devam ediyorum. Mutluyum, huzurluyum. Burası bana huzur veriyor. Esnaf arkadaşlarım var. Gelen giden dostlarım oluyor.”

İlk başladığı yıllarda dilekçeleri daktilo ile yazdığını kaydeden İlhan, “Hatalı dilekçe yazdığında yeniden yazmak zorunda kalıyorduk. Şimdi Bilgisayarımla her türlü dilekçeyi yazıyorum.” ifadelerini kullandı.