MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur’da 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası sebebiyle düzenlenen etkinlikte vatandaşlara peynirli pide ikramı yapıldı. Burdur Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdullah Kılıç, “Burdur mutfağı yiyeceklerimizi, yemeklerimizi, tatlılarımızı öne çıkartarak markalaşma, Türk turizmine sunma ve bunu ürün haline getirerek yaygınlaşmayı amaçlamaktayız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Cumhurbaşkanlığının himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesiyle bu yıl ilk kez gerçekleştirilen 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası, Burdur’da da etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor.

Burdur Öğretmenevi bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte vatandaşlara peynirli pide ikramı yapıldı.

“Burdur mutfağımızın markalaşması, tanıtılması konusunda hafta boyunca etkinlik yaptık”

Etkinlik sonunda gazetemiz muhabiri Muhammet Fatih Başcı’ya konuşan Burdur Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdullah Kılıç şunları söyledi;

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve sayın Emine Erdoğan öncülüğünde ve himayesinde gerçekleştirilen 21-27 Mayıs Türk Mutfağı haftası ilimizde de birtakım etkinliklerle gerçekleştirildi. Burdur Valiliğimiz, Burdur Belediye Başkanlığımız, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İl Özel İdaremiz, Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz, Ticaret İl Müdürlüğümüz ve Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanlığı iş birliği içerisinde hafta boyunca birtakım etkinlikler yaptık. Türk mutfağı haftasına dayanak teşkil eden, Bakanlığımızın destekleriyle yayınlanan ‘Asırlık Tarihlerle Türk Mutfağı’ kitabından hareketle zaten bu hafta ilk defa bu yıl kabul edildi. Gerek yurtdışı gerekse yurtiçinden özel sektör, üniversiteler, vakıflar, dernekler, yerel yönetimler, aşçılar, restoranlar gibi birçok tesisler bu haftada Türk mutfağımızın zenginliğini, kültürel mirasımızı ve Avrupa’ya, balkanlara kadar nam salan Türk mutfağımızı tanıtmak amacıyla bu haftayı kutladık. Burdur’da da pazartesi günü Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanlığı tarafından tarhana çorbası, Salı günü MAKÜ tarafından hazırlanan pişi, lokma, ayran, Çarşamba günü Burdur Belediye Başkanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından aşure, bugünde İl Özel İdaremiz tarafından yöremize özgü peynirli pide ikram edildi. Haftanın son gününde de Turizm’de Türk Mutfağı’nın yeri ve önemi ve Burdur mutfağı konusunda bir panelimiz gerçekleştirilecek. Düğünlerde, bayramlarda, cenazelerde, önemli gün ve haftalarda Türk mutfağımızın ana yemeklerinden çorbalarından, pilavlarından, zeytinyağlı yemeklerinden, hamur işlerinden, tatlılarından, kışlık hazırlanan yiyeceklerine kadar dünyaya nam salmış olan Türk mutfağımızı bu hafta münasebetiyle hep birlikte tanıtmak ve bunun önemini yaygınlaştırarak Burdur mutfağımızın da markalaşması, tanıtılması konusunda da dikkat çekmek amacıyla hafta boyunca Öğretmenevi bahçesinde etkinliklerimizi yaptık. Tüm otellerimiz, restoranlarımız, aşçılarımız Burdur mutfağı yiyeceklerimizi, yemeklerimizi, tatlılarımızı öne çıkartarak markalaşma, Türk turizmine sunma ve bunu ürün haline getirerek yaygınlaşmayı amaçlamaktayız.”